Biurko młodzieżowe i jego rola w pokoju ucznia

biurko młodzieżowe

W okresie dorastania i buntu własny pokój staje się dla nastolatków miejscem wyjątkowym. Zarówno chłopcy, jak i dziewczyny manifestują swoje przekonania oraz sposób patrzenia na świat poprzez aranżację pokoju. Bo w końcu to dzieci powinny czuć się dobrze najlepiej w swoim pokoju. Poniekąd właśnie to one będą spędzać tam najwięcej czasu. Pokój młodzieżowy jest dla nich prywatnym azylem, miejscem, gdzie będą się rozwijać, pracować, uczyć i dorastać.

Biuro dla młodzieży

Młodzieżowy pokój powinien stanowić przestrzeń do nauki, snu oraz relaksu. A często i spożywania posiłków – przy nauce lub ze znajomymi. Przede wszystkim jednak powinien wyglądać w taki sposób, żeby prawie dorosłe dziecko czuło się w nim dobrze.

Centralne miejsce w pokoju młodzieżowym powinno zajmować biurko i krzesło. Biurko pod komputer to jeden z najważniejszych mebli w pokoju dziecka i nastolatka. Dzieci niemal od początku swojej edukacyjnej drogi korzystają z różnych typów biurek. Na początku jest to małe biurko pod komputer dla dziecka w wieku przedszkolnym o niskiej konstrukcji. Następnie wymieniane jest na bardziej tradycyjny model biurka szkolnego, które idealnie się sprawdzi u młodzieży.

Miejsce do nauki trzeba zaaranżować przy oknie i zaopatrzyć je w dobrą lampkę biurkową. Przy biurku powinny znaleźć się regał, szafka czy półki na podręczniki i przybory szkolne. Biurka dla młodzieży powinny być przede wszystkim funkcjonalne i wygodne. Nastolatki sporo czasu spędzają właśnie przy tym meblu. Niemal każdego dnia, odrabiając prace domowe i przygotowując się do zajęć w szkole. Nastolatki także często do nauki korzystają z komputera. Dlatego istotne jest, by biurko zapewniało im komfort pracy i praktyczne rozwiązania.

Coraz częściej komputer staje się nieodłącznym elementem wyposażenia pokoju ucznia. Służy on nie tylko do rozrywki. A także jest narzędziem zdobywania wiedzy i szukania w Internecie przydatnych w szkole informacji. Warto, aby miał swoje miejsce na biurku. Biurko komputerowe powinno być wystarczająco duże. Tak, aby pomieścić zarówno przybory szkolne i podręczniki. Jak i również monitor oraz część do odrabiania lekcji.

Solidne biurko to podstawa

Biurko powinno być solidne, przygotowane z materiałów o długiej żywotności, takie jak oferuje www.forte.com.plA także odpornych na zabrudzenia, ale i łatwych w czyszczeniu. Zazwyczaj jest to lakierowane drewno. Biurko powinno także wymuszać prawidłową postawę podczas siedzenia.  W przypadku młodszych dzieci biurko powinno mieć szerokość 75 cm i głębokość 50 cm. A dla nastolatków odpowiednio 100 i 75 cm. Ważne jest również nachylenie blatu pod kątem między 10° – 16° – wymusi to odpowiednią postawę dziecka.

Decydując się na biurko pod komputer warto wybrać model z regulowaną wysokością, który będzie rósł razem z dzieckiem. A także pozwoli dopasować wysokość blatu do zmieniających się potrzeb dorastającego nastolatka. W biurku powinny znaleźć się również szuflady, które pomogą utrzymać porządek. Przydatne są organizery i tablice magnetyczne czy korkowe, na których pojawią się notatki i zdjęcia.

Nie można także zapomnieć o wyborze odpowiedniego krzesła do biurka. Na komfort pracy przy biurku wpływa odpowiednio dobrane krzesło. Dopiero taki zgrany duet zapewni dziecku idealne warunki do nauki. A także zadba o prawidłową postawę ciała. Czyli proste plecy oraz stopy wygodnie ustawione na podłodze. Najlepszym wyborem jest obrotowe krzesło, które posiada regulację wysokości siedziska i oparcia. A także głębokości siedziska i kąta wychylenia oparcia. Na wygodę pracy przy biurku wpłyną także podłokietniki. Co ważne, różnica wysokości między siedziskiem a blatem biurka powinna wynosić około 25 cm.