Eksperymenty dla dzieci

Dzieci i ich wrodzona ciekawość światem – jak ją zaspokoić? Jak rozwijać młody umysł? W jaki sposób zachęcać do nauki? Rozwinąć zainteresowania? Nauka poprzez zabawę, a może zabawa poprzez naukę? Dzisiaj o eksperymentach dla dzieci, które możemy wraz ze swoimi pociechami wykonać w warunkach domowych.

Proste eksperymenty dla dzieci

Dzieci powinny wykonywać wszystkie eksperymenty pod czujnym okiem rodzica. Rodzic ma za zadanie instruować swoją pociechę, jakie kolejne kroki ma wykonywać, a w razie problemów pomagać w poszczególnych poleceniach. Po zakończonym doświadczeniu powinien wytłumaczyć dziecku, do jakich wniosków prowadzi przeprowadzony eksperyment.

Świeczka, woda i ciśnienie

Będziecie potrzebować: podstawkę pod doniczkę z wypustkami, wodę, świeczkę, szklankę.

Do podstawki pod doniczkę wlewamy trochę wody. Następie na środku stawiamy świeczkę i zapalamy ją. Całość ostrożnie nakrywamy szklanką (szklanka musi być większa niż świeczka). Po chwili obserwujemy, jak poziom wody podnosi się. Paląca się świeczka zużywa tlen. Na skutek tego w szklance jest niższe ciśnienie niż poza nią. Stąd uzyskany efekt. 

Ciecz nienewtonowska

Będziecie potrzebować: miskę, wodę, mąkę ziemniaczaną, ewentualnie barwnik spożywczy (jeżeli chcemy, aby nasza ciecz była kolorowa)

Eksperyment należy rozpocząć od połączenia mąki ziemniaczanej oraz wody (a także ewentualnego barwnika spożywczego). Mąka powinna rozpuścić się tak, aby substancja, która powstała, przypominała swą konsystencją ciastolinę. Gdy ciecz nienewtonowska jest już gotowa, spróbujmy ukształtować z niej kulę. Po chwili zobaczymy, że substancja zacznie rozlewać się w dłoni. Proste doświadczenie, które zapewni zabawę na długie godziny.

Chemiczne doświadczenia dla dzieci

Samodzielnie pompujący się balonik

Będziecie potrzebować: plastikową butelkę, zwykły balonik, szklankę octu, 3 łyżki sody oczyszczonej, lejek i łyżeczkę.

Eksperyment należy zacząć od wlania octu do butelki. Dziecko powinno wspomóc się lejkiem. Aby wzmocnić efekt, możemy dodać trochę barwnika spożywczego do cieczy. Następnie do balonu wsypujemy sodę. Kolejnym krokiem jest założenie balonu na szyjkę butelki. Uwaga! Część z sodą musi swobodnie zwisać obok butelki. Teraz dziecko delikatnie chwyta balonik i opróżnia jego zawartość do butelki. Na skutek połączenia sody i octu wytwarza się dwutlenek węgla. Balonik samodzielnie się pompuje.

Lampa Lava – magiczny eksperyment

Będziecie potrzebować: szklane przezroczyste naczynie (np. dużą szklankę, karafkę na wodę, duży słoik), olej, szklankę z wodą, barwnik spożywczy, sypki brokat, tabletkę musującą (np. wapno).

Do szklanego naczynia należy wlać olej (do ok. 3/4 jego wysokości). Następnie do szklanki z wodą dodajemy kilka kropel barwnika spożywczego. Kolejnym krokiem jest przelanie zabarwionej wody do naczynia z olejem. Zacznie ona przypominać unoszące się bąbelki. Dosypmy także brokat. Na koniec dodajemy tabletkę musującą – prawdziwa Lampa Lava gotowa! Po zakończonym spektaklu możemy włożyć do mieszanki kolejną tabletkę musującą, dzięki czemu będziemy mogli dłużej cieszyć się niesamowitym efektem.