Jak narysować drzewo genealogiczne?

Narysowanie drzewa genealogicznego to jedno z zadań domowych, które stoi niemalże przed każdym uczniem szkoły podstawowej. W większości przypadku niezbędna okazuje się pomoc rodziców. Powrót do korzeni oraz poznanie historii swojego rodu może być fascynującą przygodą, która połączy pokolenia. Jak narysować drzewo genealogiczne? Od czego zacząć? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Drzewo genealogiczne

Drzewo genealogiczneDrzewo genealogiczne – czym właściwie jest? Jest to graficzna forma, za pomocą której w prosty oraz przejrzysty sposób możemy przedstawić historię swojego rodu, a także powiązania pomiędzy przodkami i ich potomkami. Nazwa ta nie wzięła się z przypadku. Rysując schemat, szybko zorientujesz się, że siatka powiązań rodzinnych rozgałęzia się niczym konary drzewa. Jego pień stanowią najmłodsi członkowie rodziny, na gałęziach zaś umieszczone zostają najstarsze pokolenia. Osoba, dla której sporządzane jest drzewo genealogiczne (w tym przypadku to Ty), nazywana jest probantem.

Rysowanie drzewa genealogicznego powinniśmy zacząć od wypisania wszystkich imion, nazwisk oraz roku urodzin i ewentualnie śmierci wszystkich członków rodziny. Najlepiej, aby od razu określić powiązania rodzinne, jakie zachodzą pomiędzy nimi. Pomóc w tym mogą rodzice oraz dziadkowie.

Zanim przystąpimy do ostatecznego narysowania drzewa genealogicznego, powinniśmy „na brudno” rozrysować jego szkic. Schemat pozwoli w określeniu, ile miejsca należy przeznaczyć na każde pokolenie. Dzięki czemu unikniemy błędów w dalszej części pracy, a nasze drzewo będzie prezentować się estetycznie.

Drzewo genealogiczne wzór

Na samym dole schematu umieść siebie oraz swoje rodzeństwo. Powyżej powinni znaleźć się Twoi rodzice. Jeżeli Twoja wersja drzewa genealogicznego ma być bardziej rozbudowana, możesz pokusić się o umieszczenie w jednej linii z rodzicami ich braci i sióstr, czyli Twoich wujków oraz cioć. Kolejną linię stanowić będą dziadkowie, następną zaś pradziadkowie – w tym przypadku, o ile dysponujesz takimi danymi, również możesz zdecydować się na umieszczenie na schemacie rodzeństwa najstarszych członków Twojego rodu. Poszczególne osoby należy połączyć ze sobą gałęziami, które będą symbolizować relacje zachodzące pomiędzy członkami.

Po stworzeniu szkicu i rozplanowaniu ostatecznego kształtu schematu możesz przystąpić do wykonania ostatecznej wersji. Jeżeli dysponujesz zdjęciami swoich przodków, możesz uatrakcyjnić drzewo genealogiczne fotografiami przedstawiającymi poszczególne osoby. Praca będzie ciekawsza, co ma szczególne znaczenie w przypadku, gdy jest to zadanie domowe na ocenę.

Opisując członków rodziny, pamiętajmy o podstawowych oznaczeniach:

  • symbol „*” oznacza datę urodzenia,
  • symbol „+” – datę śmierci,
  • symbol „x” – datę ślubu, po której należy podać imię żony lub męża Twojego przodka; oznaczenie to najczęściej wykorzystywane jest przy umieszczaniu na drzewie genealogicznych dalszych członków rodziny.

Ciekawe inspiracje i wzory drzew genealogicznych znajdziesz w Internecie. Mogą one przybrać formę klasycznego drzewa z rozłożystymi konarami  lub prostego schematu. Bez wątpienia jednak drzewo będzie prezentować się bardziej okazale, a Twoja praca zyska na atrakcyjności.