Jak nauczyć dziecko czytać?

Nauka czytania wcale nie musi być trudna. Nawet bez specjalnego wykształcenia pedagogicznego możesz zainteresować swoją pociechę światem literek i czytania. Nie czekaj, aż Twoje dziecko pójdzie do przedszkola. Zacznij z nim ćwiczyć czytanie wcześniej, aby miało łatwiejszy start w szkole i nadążało za rówieśnikami.

Nauka czytania dla dzieci

Pierwsze pytanie, jakie zadają sobie rodzice odnośnie do nauki czytania to: od kiedy zacząć? Nie istnieje dolna granica nabywania tej jakże ważnej w życiu umiejętności. Najlepiej jednak zacząć jak najwcześniej, gdy tylko zauważymy, że nasze dziecko jest na to gotowe, a poznawanie literek przychodzi mu z łatwością. Według niektórych źródeł najlepszym okresem jest wiek od 3 do 5 lat.

Jak nauczyć dziecko czytać Nauka czytania, przynajmniej na początku, może sprawiać pewne trudności, tak jak alfabet. Powinniśmy być jednak cierpliwi i poświęcić dziecku odpowiednią ilość czasu na przyswojenie tej wiedzy. Nie denerwujmy się, gdy nasza pociecha będzie miała problemy ze składaniem sylab i czytaniem. Chwalmy dziecko za poczynione postępy, aby tym samym zachęcić je do rozwijania swoich umiejętności.

Pierwszym krokiem, który prowadzi do nauki czytania, jest znajomości literek. Nauka liter to podstawowa umiejętność, którą dziecko nabywa wcześniej. W tym celu można posłużyć się edukacyjnymi książeczkami oraz zabawkami (np. klockami z literkami).

Następnie przychodzi czas na naukę sylabizowania. Gdy dziecko doskonale zna litery, z sylabami nie będzie miało żadnego większego problemu.

Dopiero teraz możliwa jest właściwa nauka czytania. Czytanie metodą sylabową, w której dziecko wykorzysta nabytą wcześniej umiejętność sylabizowania, zdaniem wielu specjalistów przynosi najlepsze efekty.

Czytanie na wesoło

Dzieci w wieku przedszkolnym uwielbiają zabawę. Nic więc dziwnego, iż siedzenie nad książeczkami zazwyczaj szybko je nudzi i nie przynosi oczekiwanych efektów. Nauka poprzez zabawę polega na wykorzystaniu mniej konwencjonalnych sposobów. Książkę, przynajmniej w początkowej fazie nauki czytania, najlepiej zastąpić literkami na magnesach, klockami, puzzlami, pomocami naukowymi DIY oraz innymi przedmiotami, które sprawią, że nauka będzie przyjemnością, a nie koniecznością.

O czym warto pamiętać, ucząc dziecka czytania? Spółgłoski nie powinny być wymawiane długo, lecz krótko. Na potrzeby nauki czytania zastąpmy „ka”, „zet”, „pe”, „er”, „en” itp. krótkimi „k”, „z”, „p”, „r”, „n”. Dziecko ma jeszcze czas, aby nauczyć się prawidłowego brzmienia alfabetu.

Możemy kupić lub własnoręcznie przygotować karty, które ułatwią nam naukę czytania. Na jednej karcie powinien znaleźć się rysunek (np. auto), wyróżniona litera, na którą zaczyna się dany wyraz (w tym przypadku „a”) oraz przesylabizowany wyraz, w którym każda sylaba ma inny kolor – najlepiej kontrastujący czarny i czerwony (w tym przypadku au – to). 

Naukę czytania zaczynamy od przeliterowania pojedynczych słów. Dopiero gdy dziecko opanuje tę umiejętność, przechodzimy do całych, lecz krótkich zdań (np. Ala ma kota, mama kocha Jasia).

Pamiętajmy o tym, iż nie powinniśmy przesadzać z nauką. Dziecku należy dać czas, aby swobodnie przyswoiło materiał. Nauka czytania w młodym wieku z pewnością zaprocentuje w przyszłości, a najmłodsi członkowie rodziny będą chętnie sami sięgali po książki.