Muzeum dla dzieci Warszawa

Wyjątkowym miejscem na mapie rodzinnych atrakcji jest Warszawa. To miejsce zachwyci każdego. Do miasta w ciągu całego roku przybywa mnóstwo turystów. Warszawę śmiało można uznać za ważny ośrodek. Zarówno kulturalny, naukowy, polityczny, jak i gospodarczy. W Warszawie znajduje się mnóstwo bardzo ważnych zabytków, związane z wydarzeniami historycznymi. Warto do tego miejsca przyjechać samemu lub wraz z dzieckiem. Na dzieci czeka bardzo dużo fajnych i ciekawych atrakcji.

Muzea Warszawa

Muzeum dla Dzieci im. Janusza Korczaka powstało w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie w styczniu 2013 roku. Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie posiada kolekcję obejmującą 80 000 unikatowych obiektów . A także świadectw różnorodności i bogactwa kultur całego świata.

W specjalnie zaprojektowanej przestrzeni kilku sal dzieci będą mogły odkrywać cały świat, poznać kultury – tradycyjne i współczesne. A także przedmioty i zjawiska z różnych kontynentów.

Dzieci dowiedzą się też czym jest muzeum. Kto w nim pracuje i jak się po nim poruszać. Dotkną każdego eksponatu i znajdą odpowiedzi na wiele pytań. A wszystko to w formie zabawy, ciekawej przygody, niespodzianki.

Przestrzeń Muzeum dla Dzieci składa się z czterech tematycznych sal wystawowych – pracowni, nazwanych księgami. Są to między innymi:

  • Hol – z drzewem Praw Dziecka

Tu dzieci mogą pochodzić po interaktywnej podłodze i obejrzeć multimedialne prezentacje. To pozwala dzieciom zanurzyć się w innej rzeczywistości i jednocześnie je zajmuje. Jest to szczególnie potrzebne w momencie, gdy dzieci są jeszcze zaaferowane wędrówką do muzeum. Jak i również korzystaniem z szatni i muzealnych wnętrz.

  • Moja Książka

Tu dzieci dowiadują się, jak dawniej tworzono książki, a jak robi się to teraz. Poznają różne rodzaje pisma i techniki piśmiennicze z wielu krajów. Mogą także zobaczyć, jak wyglądają np. gazety z Chin, czy hebrajskie książki. Dzieci uczą się także, jak tworzyć prawdziwe orgiami i kolorowe wycinanki.

  • Księga Domu

Pokazuje dzieciom typy domów z różnych kultur. Najmłodsi wspólnie z animatorami zastanawiają się, czy dom to tylko miejsce? Czy trudno jest go wybudować? Dlaczego w różnych krajach domy wyglądają inaczej?

  • Księga Opowieści

W Księdze Opowieści dzieci uczą się opowiadać bajki i tworzą własne historie. Mogą też stworzyć teatrzyk cieni i odegrać w nim jedną z bajek. W sali znajduje się również ogromny regał wypełniony po brzegi książkami. Dzieci mogą usiąść wśród stosu kolorowych poduszek i posłuchać legend z najodleglejszych zakątków świata.

  • Księga Rzeczy z Przymierzalnią

Jest to miejsce, gdzie przechowujemy różne kolekcje. Zbiory nie są muzealiami, ale uczymy dzieci jak się nimi posługiwać i je chronić. Każdą z wystawianych rzeczy mali goście mogą dotknąć, dokładnie obejrzeć, a nawet przymierzyć. W tej Sali pokazana jest również kolekcja strojów i dodatków noszonych przez mieszkańców różnych krajów. Dzieci mogą przebrać się w gotowe komplety albo stworzyć swoje własne kolorowe stroje.

Po wyjściu z przymierzalni dzieci wracają do holu. Tu czeka na nich ostatnie zadanie. W drugiej części holu znajduje się specjalne drzewko, na którym zawieszone są prawa dzieci. Każdy ze zwiedzających może zapisać lub narysować swoje własne prawo. Prawo, które uważa za najważniejsze i zawiesić je na drzewie praw.

W każdej sal będzie możliwa również realizacja różnorodnych form artystycznej ekspresji. A także działań plastycznych, literackich, teatralnych, muzycznych.

W Muzeum dla Dzieci organizowane są również wystawy czasowe i związane z nimi programy edukacyjne. Zwiedzanie i zajęcia edukacyjne w Muzeum dla Dzieci prowadzone są dla grup zorganizowanych ze szkół i przedszkoli. Oraz indywidualnych zwiedzających. Rodzice sami mogą oprowadzać dzieci po muzeum i wymyślać wspólne zabawy. Albo zapisać pociechy na zajęcia w ustalonej grupie. Zwiedzanie odbywa się pod opieką doświadczonych instruktorów w grupach liczących od 10 do 25 osób w wieku od 4 do 11 lat.

Zwiedzanie Warszawy z dzieckiem

Warszawa jest miastem, które większości z nas, kojarzone są z pewnymi charakterystycznymi elementami. Jednym z nich jest z pewnością Warszawska Syrenka. Pomnik ten znajduje się na rynku w Starym Mieście.

W Warszawie najmłodsi na pewno nie mogą narzekać na nudę. Stolica oferuje nam wiele atrakcji zarówno na świeżym powietrzu, jak i na deszczową pogodę. Do jednych nie wielu atrakcji możemy zaliczyć:

  • Centrum Nauki Kopernik;
  • Muzeum Powstania Warszawskiego;
  • Ogród Zoologiczny;
  • Muzeum Techniki i Przemysłu;
  • Multimedialny Park Fontann;
  • Teatr Małego Widza.