Uszkodzenie błony bębenkowej patyczkiem

Uszkodzenie błony bębenkowej patyczkiem

Perforacja błony bębenkowej patyczkiem higienicznym to zjawisko dość często spotykane. Nierzadko jest tak, że o jej naruszeniu nie mamy pojęcia. Ignorujemy wszelkie objawy, jeśli nie są one zbyt intensywne. Może zdarzyć się tak, że błona zrośnie się samoczynnie. Oczywiście dotyczy to wyłącznie sytuacji, gdy uszkodzeniu uległy jedynie zewnętrzne struktury. W przypadku, gdy perforacja zlokalizowana jest głębiej, to ból może być na tyle uporczywy, że konieczna będzie natychmiastowa wizyta u laryngologa.

Uszkodzenie błony bębenkowej: przyczyny

Główną przyczyną uszkodzenia błony bębenkowej jest nacisk wywołany patyczkiem. Niewiele osób ma świadomość, że patyczki higieniczne mogą być używane jedynie do czyszczenia małżowiny. Nie należy wprowadzać ich do wnętrza ucha, gdyż w ten sposób możemy poważnie naruszyć błonę. Do czyszczenia ucha z woskowiny przeznaczone są specjalistyczne preparaty. Są one bezpieczne i proste w aplikacji. Ich cena jest na tyle niska, że każdy może pozwolić sobie na zakup. 
Błona bębenkowa jest bardzo delikatna, więc nie trudno o jej uszkodzenia. Zwykle towarzyszy temu silny i przeszywający ból. Stopniowo zmniejsza on swoja intensywność, co dla wielu osób jest mylące. Należy jednak mieć świadomość, że jeśli doszło do perforacji błony bębenkowej, to ból powróci. Najczęściej narasta on podczas zmiany ciśnienia, czyli np. w momencie kichania, czy też czyszczenia nosa. Nie zawsze dolegliwości bólowe muszą być silne. Czasami jest to po prostu dyskomfort odczuwany wewnątrz ucha. 
Uszkodzenie błony bębenkowej wiąże się również z pogorszeniem słuchu. Ponadto mogą pojawić się szumy uszne, wycieki, czy też bóle głowy. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku oraz tego, jak poważne jest uszkodzenie błony bębenkowej.

Perforacja błony bębenkowej: kiedy udać się do lekarza?

Zdecydowana większość osób nie ma pojęcia, jakie są objawy uszkodzenia błony bębenkowej. Jeśli są one słabe, to najczęściej problem jest bagatelizowany. To ogromny błąd. W przypadku, gdy mamy podejrzenie, że mogło dojść do uszkodzenia błony bębenkowej, powinniśmy bezzwłocznie udać się do laryngologa np z przychodni pediatrycznej Cmpromed4kids.pl. Każdy dzień zwłoki działa na naszą niekorzyść. Do lekarza należy udać się nie tylko w przypadku ostrych objawów. Specjalista dokona diagnozy, a także zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Pęknięcie błony bębenkowej: leczenie

Błona bębenkowa zrasta się samoistnie, jednak to lekarz dba o to, aby proces ten przebiegł prawidłowo. W przypadku stanu zapalnego należy rozpocząć kurację antybiotykową. Jeśli pojawił się wyciek uszny, to konieczna będzie aplikacja sączka nawilżonego środkiem odkażającym. W przypadku, gdy wydzielina nie wypływa konieczne może być nacięcie błony. Zabieg ten nazywa się paracenteza. Jest on dość skomplikowany, gdyż często niezbędne jest założenie wentylacyjnych drenów.
Decyzja o leczeniu operacyjnym (rekonstrukcji błony bębenkowej) jest podejmowana zwykle po kilku miesiącach bezskutecznego leczenia tradycyjnymi metodami. Należy mieć świadomość, że operacja nie zawsze przywraca pełną sprawność narządu słuchu.