Zatwardzenie u niemowlaka – jak sobie z nim radzić?

Zatwardzenie u niemowlaka – jak sobie z nim radzić?

Kiedy dziecko przychodzi na świat, rodzice cieszą się tymi chwilami. Z początku uczą się tego, jak rozpoznawać sygnały dziecka, by móc zapewnić mu jak najlepszą opiekę. Niekiedy dziecko płaczę non stop i nie wiadomo, co mu dolega. Jeśli nie chodzi o żadną z podstawowych potrzeb, to znak, że może to być zatwardzenie. Zatwardzenie tak jak u dorosłych, występuje również u niemowląt.

Jak rozpoznać zaparcia u niemowlaka?

Najczęściej objawia się to nieustannym płaczem dziecka oraz mała i zbita kupka, która wywołuje cierpienie u niemowlęcia. Pierwszymi objawami są zbyt długie odstępy w oddawaniu stolca, zauważyć można również twardy i wypukły brzuszek, który wskazuję na zatwardzenie. Rodzic powinien natychmiast reagować, gdy zauważy jeden z objawów.

Skąd bierze się zatwardzenie u niemowlaka?

Zatwardzenie może wystąpić u dzieci, które mają alergię lub którym podawane są antybiotyki, które powodują zaburzenia mikroflory jelitowej. Najczęściej jednak zaparcia u niemowlaka pojawiają się wówczas, gdy rodzic poszerza dietę malucha o inny pokarm niż samo mleko. Takie zabiegi są rewolucją dla żołądka, dlatego naturalnym jest pojawianie się zaprać, czy również biegunek.

Jak radzić sobie z zatwardzeniem u niemowlaka?

Przede wszystkim nie wolno samowolnie podawać dziecku żadnych leków bez wiedzy lekarza ani poddawać zabiegom, które mogą podrażnić, czy uszkodzić śluzówkę odbytu (w przypadku lewatyw, czy używania termometru). Jeśli matka karmi piersią, powinna zwrócić szczególną uwagę na swoją dietę, czyli na pokarm, który spożywa, jak np. produkty, które mogłyby wywoływać zaparcia u dziecka. Ważnym jest, by jak najczęściej dawać dziecku możliwość spożywania mleka z piersi lub mleka modyfikowanego. Jeśli dieta dziecka została już rozszerzona o napoje inne niż mleko, można dziecku podać przegotowaną wodę w butelce lub herbatkę rumiankową dla niemowląt. W przypadku, gdy zatwardzenie pojawia się regularnie należy skontaktować się z pediatrą w celu ustalenia, czy mleko, które dziecko spożywa jest odpowiednie i czy to nie ono powoduje zaparcia. Natomiast, w sytuacji, gdy maluch spożywa inne pokarmy, powinno unikać się kaszek i gotowanych warzyw i owoców, nie wprowadzać nowych artykułów spożywczych do diety, podawać większą ilość picia. Istotnym jest, by nie podawać dziecku niczego, czego nie przepisał specjalista, nie stosować domowego leczenia. Organizm niemowlaka jest bardzo delikatny, dlatego podając mu nieznane lub niesprawdzone substancje można zaszkodzić dziecku.

Pamiętaj, aby bacznie obserwować swoje dziecko i kontrolować jego wypróżnianie (czy jest regularne i jak wygląda), jeśli zauważysz niepokojące symptomy – częsty bądź długi płacz, wypukły brzuszek, zbite kupki – natychmiast reaguj, jeśli nic nie pomaga, natychmiast skontaktuj się z pediatrą.