10 sposobów na organizację dzieciom czasu wolnego po powrocie ze szkoły

10 sposobów na organizację dzieciom czasu wolnego po powrocie ze szkoły

Twoje dziecko po powrocie ze szkoły skarży się na nudę? Próbuje ją zabić, grając do późnej nocy w gry komputerowe czy przeglądając internet na smartfonie? Zapewnij mu zdrowsze i bardziej rozwijające formy spędzania wolnego czasu.

Sporty walki

Martwisz się, że Twoja pociecha nie będzie się w stanie obronić przed silniejszymi kolegami? Przypadki przemocy fizycznej wśród dzieci zdarzają się bardzo często, dlatego Twoje obawy nie są bezpodstawne. Warto wobec tego zapisać swojego potomka na treningi sztuki walki. Do najpopularniejszych sportów należą karate, aikido czy dżudo. Podczas zajęć można nauczyć się technik samoobrony, nabrać pewności siebie i ćwiczyć siłę własnego charakteru.

Zajęcia taneczne

Innym pomysłem na pożyteczne zagospodarowanie czasu wolnego swojemu dziecku są zajęcia taneczne. W ich trakcie będzie mogło wyzwolić swoje emocje i rozładować stres. Taniec wpłynie również pozytywnie na jego całościowy rozwój – poprawi elastyczność, koordynację ruchową, refleks czy koncentrację. Uczestnictwo w zajęciach pozwoli również zapobiec wadom postawy, pomoże Twojej pociesze nabrać odwagi oraz wiary we własne możliwości. Stworzy ponadto okazję do tego, aby poznać inne osoby o podobnych zainteresowaniach i nawiązać z nimi przyjacielskie relacje.

Zajęcia infoarmatyczne

Umiejętność sprawnej obsługi komputera jest dziś niezbędna, aby poradzić sobie na rynku pracy. Informatycy zarabiają spore pieniądze i nie muszą obawiać się bezrobocia. Podczas kursu dziecko nauczy się korzystania z pakietu biurowego, obsługi programów graficznych, a także może poznać podstawy programowania.

Kursy językowe

Szanse osiągnięcia przez Twoje dziecko w przyszłości sukcesu zawodowego wzrosną również w ogromnym stopniu, jeżeli będzie potrafiło swobodnie posługiwać się co najmniej jednym językiem obcym. Warto zapisać malucha na kurs jak najwcześniej, ponieważ dzieci zdobywają kompetencje językowe znacznie szybciej niż dorośli. Upewnij się, czy zajęcia odbywają się w przyjaznej atmosferze i są prowadzone przez osobę mającą odpowiednie podejście do dzieci. Sama nauka powinna być łączona z zabawą, ruchem i oddziaływaniem na różne zmysły młodego ucznia.

Zajęcia teatralne

Zapewnij swojemu dziecku kontakt ze sztuką już od najmłodszych lat jego życia. Świetnym pomysłem na spędzanie wolnego czasu jest udział w warsztatach teatralnych. W ich trakcie Twoja pociecha dowie się, jak powstaje spektakl teatralny i na czym polega praca aktorów. Będzie również mogła sama wziąć udział w dziecięcych przedstawieniach. Uczestnictwo w warsztatach teatralnych pomoże w przyszłości zniwelować stres podczas wystąpień publicznych. Dziecko nabędzie umiejętności interpersonalne i nauczy się odpowiednio wyrażać emocje.

Treningi piłki nożnej

Sport ten świetnie uczy zdrowej rywalizacji, działania w grupie, a także myślenia strategicznego. Wpływa na wzrost siły, wytrzymałości, kondycji, szybkości i koordynacji ruchowej. Dziecko uczestniczące w treningach będzie również stopniowo doskonaliło swoją technikę. Pozwól mu więc pójść śladami najlepszych piłkarzy świata, takich jak Cristiano Ronaldo czy Lionel Messi.

Zajęcia plastyczne

Twoja pociecha przejawia talent artystyczny? Lubi wycinać, wyklejać, rysować czy malować. Może więc rozwijać swoją pasję na zajęciach plastycznych. W ich trakcie stymulowany jest rozwój małej motoryki dziecka, a także doskonalone takie umiejętności jak koncentracja uwagi, dokładność, wytrwałość, kreatywność czy dokładność.

Warsztaty fotograficzne

Dziecko nieraz wyrywa Ci aparat fotograficzny z rąk i chce samodzielnie wykonywać zdjęcia? Zapisz je na warsztaty, w trakcie których nauczy się posługiwać profesjonalnym sprzętem. Pozna również zasady prawidłowego kadrowania, używania obiektywu, lampy błyskowej czy stosowania efektów specjalnych. Nauczy się ponadto obróbki zdjęć w programach komputerowych.

Lekcje gry na instrumencie

Aby młody człowiek miał szansę w przyszłości zostać cenionym muzykiem, powinien od najmłodszych lat rozwijać swój talent. Warto więc, aby w wolnym czasie brał udział w lekcjach gry na instrumencie, takim jak np. gitara, fortepian, organy czy skrzypce. Dzięki zdobytym umiejętnościom, będzie mógł w przyszłości zaimponować rówieśnikom. Rozwinie również w sobie wyczucie estetyczne i wrażliwość na piękno.

Nauka pływania

Pływanie jest aktywnością fizyczną, która pozwala dziecku nabywać sprawność fizyczną. Zajęcia na basenie pod okiem instruktora pozwalają zapobiec wadom postawy, poprawiają kondycję, siłę, wytrzymałość, a także uczą pokonywania własnych ograniczeń. Wraz ze stopniowymi postępami, Twoja pociecha będzie nabierała pewności siebie i wiary we własne możliwości. Ty zachowasz natomiast spokój o to, że w przyszłości nie utonie podczas pobytu nad wodą w czasie Twojej nieobecności.

Należy pamiętać jednak o tym, że zajęcia dodatkowe mają sprawiać dziecku radość i być dla niego oderwaniem się od codziennych obowiązków. Jest to świetna okazja do nawiązania nowych przyjaźni i do wzmocnienia poczucia własnej wartość. Dodatkowe aktywności nie mogą być przymusem czy spełnieniem ambicji rodziców. Jest to czas który upływa szybko i przyjemnie a codzienne problemy pozostają w tyle na długo po powrocie do domu.