Atrakcje dla dzieci Poznań

Wakacje z dzieckiem w Poznaniu należy wcześniej zaplanować. Ponieważ podróżowanie z dziećmi to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza jeśli chodzi o planowanie atrakcji dla nich. Oraz należy opracować jak można spędzić z nimi ciekawie czas.

Poznań jest miejscem, do którego każdy chętnie przyjeżdża. Jest to najstarsze i największe z  polskich miast. Poznań położony jest nad rzekami Wartą i Cybiną na Pojezierzu Wielkopolskim. Obecnie miasto to jest dużym ośrodkiem gospodarczym, akademickim, naukowym, kulturalnym.

Poznań dla dzieci

Atrakcje dla dzieci Poznań Poznań aż kipi od atrakcji dla dzieci. Obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Poznania, zwłaszcza z dziećmi jest wybranie się do ratusza. Tam warto zobaczyć Koziołki na ratuszowej wieży. Obecnie ukazują się w południe i stanowią jedną z największych atrakcji miasta. Z poznańskimi koziołkami wiąże się najbardziej znana miejska legenda. Warto, aby rodzic zapoznał się z nią wcześniej a później opowiedział ją dziecku. Codziennie w południe z ratuszowej wieży możesz również usłyszeć grany na żywo hejnał. Co godzinę natomiast jego melodię wygrywa zainstalowany na środkowej wieżyczce kurant.

Zwiedzając wnętrza Ratusza warto zobaczyć Wielką Sień i najcenniejsze i najpiękniejsze pomieszczenie. Dziś Ratusz jest siedzibą Muzeum Historii Miasta Poznania. Zbiory Muzeum liczące około 12 tysięcy obiektów, dokumentują dzieje miasta od średniowiecza do współczesności. Ekspozycja prezentuje cenne dokumenty i wyroby rzemiosła artystycznego. Największą uwagę należy zwrócić na emaliowany pastorał z Limoges z XIII wieku. A także na zegar stołowy z herbem Poznania oraz na dwa globusy nieba i Ziemi.

Brama Poznania ICHOT

Brama Poznania ICHOT

To muzeum, do którego z pewnością możemy wybrać się z dziećmi. Muzeum ma na celu przybliżenie historii i dziedzictwa Ostrowa Tumskiego. Wszystko pokazane jest i opowiedziane w bardzo interesujący sposób: światło, dźwięk, dotyk, obraz. Dla najmłodszych gości przygotowano specjalne atrakcje: sale edukacyjne, w których dzieci mogą wszystkiego dotknąć, wszędzie wejść. A także pobawić się, porysować, pokręcić, nacisnąć itp. Dla dzieci to wielka frajda i co najważniejsze – nauka przez zabawę.

Inną atrakcją do zwiedzania razem z dzieckiem jest Ogród Zoologiczny . Jest to drugi pod względem powierzchni ogród zoologiczny w Polsce. Słynie z kolekcji ptaków drapieżnych oraz sów, która należy do jednej z najbogatszych w Europie. W tym Nowym znajduje się największa i najnowocześniejsza słoniarnia w Polsce. I jedna z najnowocześniejszych w Europie. Oraz ciekawe obiekty jak wybieg rysi czy azyl dla niedźwiedzi.

Jezioro Maltańskie

Jezioro Maltańskie

Niedaleko od Nowego Zoo znajduje się Jezioro Maltańskie, które też warto zobaczyć. Wokół tego jeziora znajdują się popularne tereny rekreacyjne. Nad brzegiem jeziora znajduje się mnóstwo atrakcji dla rodzin z dziećmi. Można skorzystać z przejazdu kolejką górską, letniego toru saneczkowego, jazdy na pontonach, placów zabaw, mini golfa. A także do dyspozycji jest Parku Linowy Pyrland Park i aquapark Term Maltańskich. Również wzdłuż jeziora Maltańskiego biegnie licząca ok. 3,8 km malownicza trasa kolejki wąskotorowej, którą można dojechać do Nowego Zoo. Czas przejazdu to ok. 20 minut. Z tej atrakcji dzieci również mogą się bardzo ucieszyć.

Bardziej nowoczesnym sposobem na przybliżenie miasta dzieciom jest wybranie się do Blubry 6D . W Blubry na nos zakładamy trójwymiarowe okulary i ruszamy w wyjątkową podróż w przeszłość. Towarzyszyć nam będą niezwykle kolorowe malowidła, ruchome figury, mgła, wiatr i zapach rogali. W takiej ciekawej scenerii wysłuchać możemy legend o Poznaniu, m.in. legendę o koziołkach oraz historię poznańskiego hejnału. Czeka nas również lekcja poznańskiej gwary oraz zagadki do rozwiązania.

Cytadela Poznań

Warto również odwiedzić z dzieckiem Cytadelę. Na terenie największego parku w Poznaniu znajduje się mnóstwo atrakcji dla rodziny z dziećmi. Są to m.in. muzea oraz wiele ciekawych instalacji artystycznych i pomników. A przede wszystkim trzy świetne place zabaw dla najmłodszych. Teren parku idealnie nadaje się do wszelkich aktywności. Szerokie alejki, sporo cienia oraz otwarte przestrzenie pozwalają bezpiecznie biegać. A także jeździć na rowerach, rolkach czy hulajnogach i puszczać latawce. Na terenie Cytadeli znajdziesz też wiele miejsc doskonałych na rodzinny piknik.

Zajęcia dla dzieci w Poznaniu

Wolny czas dzieci mogą spędzić na wiele sposobów. Wybór nie jest prosty, dlatego w tym dziale przedstawiamy najciekawsze miejsca gdzie można się wybrać rodzic z dzieckiem.

Atrakcji dla rodzin z dzieciakami w Poznaniu jest jeszcze całe mnóstwo, chociażby Laboratorium wyobraźni. Laboratorium Wyobraźni to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu z rodziną. Oraz ciekawy, kreatywny pomysł na lekcje tematyczne dla szkół. Jest pierwszym w Wielkopolsce centrum nauki, skierowanym do młodych ludzi.

Rogalowe Muzeum Poznania

Warto jeszcze odwiedzić Rogalowe Muzeum Poznania . To jedna z najciekawszych atrakcji w mieście zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Poznajemy tutaj nie tylko historię rogali świętomarcińskich, ale także poznańską gwarę. Wszystko w zabawnej i skierowanej do najmłodszych formie. A potem dzieci uczestniczą w przygotowywaniu tych przepysznych rogali: od wyrabiania ciasta aż po ich zawijanie. Rogalowe Muzeum Poznania zostało urządzone w zabytkowej kamienicy przy samym Starym Rynku.

Muzeum czekolady

Muzeum czekolady

Z dzieckiem warto się również na Słodkie Czar-Mary i Muzeum Czekolady . Słodkie Czary-Mary to manufaktura słodyczy. Słodycze można tu nie tylko kupić, zjeść, ale i samodzielnie zrobić. W pokazach można uczestniczyć bezpłatnie. Jeżeli chce się zrobić własnego lizaka, trzeba zapłacić. Ceny jednak nie są wysokie. W tym samym budynku znajduje się również muzeum czekolady. W muzeum głównym punktem programu jest przygotowywanie własnej czekolady.