BMI dziecka

Kalkulator BMI to najłatwiejszy i najszybszy sposób na samodzielne wyliczenie prawidłowej masy ciała. Dzięki niemu możemy szybko i łatwo poznać stan naszej tkanki tłuszczowej. A także określić, czy nasz styl życia oraz dieta są odpowiednie.

Oblicz BMI dziecka

Dzieci i nastolatkowie mają inny metabolizm niż dorośli. Dominują u nich procesy anaboliczne, dynamicznie się rozwijają i zachodzi w ich ciałach szereg przemian, które w okresie dorosłym zwalniają lub całkowicie hamują. Zmienia się wzrost, a z nim masa ciała, które są niezbędne do określenia BMI dla dzieci.

BMI dla dzieci i młodzieży oblicza się dokładnie tak samo, jak dla dorosłych. Różnica jest jedynie w interpretacji. To czy obliczone BMI jest prawidłowe zależy od wieku i płci dziecka.

Skład masy ciała, wzrost i wiek dziewczynek i chłopców podlega ciągłym zmianom. Dlatego opierając się na formule obliczania BMI dla dorosłych możemy otrzymać niezbyt dokładne wyniki. Dlatego też naukowcy opracowali specjalne wskaźniki dla dzieci i młodzieży z podziałem na płeć — tzw.  per (centyle), znajdują one zastosowanie dla osób w wieku 2-20 lat.

U dzieci zastosowanie znajdują siatki centylowe, które pomagają w ocenie prawidłowego rozwoju fizycznego u najmłodszych. Daje możliwość porównania wagi dziecka w stosunku do innych dzieci w tym samym wieku i tej samej płci.

Interpretacja wyników:

Klasyfikacja Wartość

Niedowaga < 5 centyli

Szczupłość  5 ÷ poniżej 25 centyli

Waga prawidłowa   25 ÷ poniżej 85 centyli

Nadwaga 85 ÷ poniżej 95 centyli

Otyłość ≥ 95 percentyli

Otyłość u dzieci

Poważnym problemem zdrowotnym, zwłaszcza w ostatnich latach, stała się nadwaga i otyłość w wieku dziecięcym. Podstawową przyczyną otyłości jest zwiększenie spożycia energii lub zmniejszenie wydatku energetycznego. Istotną rolę odgrywają również czynniki genetyczne.

Wskaźnik BMI u dzieci jest stosowany jako narzędzie do badań przesiewowych. Najczęściej w celu wykrycia ewentualnych problemów wagowych.

Otyłości u dzieci powodowana jest brakiem aktywności fizycznej oraz nieprawidłowym sposobem odżywania. Dieta ta przede wszystkim charakteryzuje się nadmiernym spożyciem tłuszczów oraz węglowodanów. W większości do wielkiego tycia przyczynia się częste spożywanie fast foodów i słodyczy.

Mniej jedzenia, a więcej ruchu to, w skrócie, podstawowe cele zarówno zapobiegania, jak i leczenia otyłości.

Należy pamiętać, że BMI nie jest narzędziem diagnostycznym. Gdy dziecko ma za wysoki wskaźnik BMI jak na swój wiek i swoją płeć należy z tym problem zwrócić się do lekarza.