Ciąża i rozwój dziecka

ciąża i rozwój dziecka Ciąża to najpiękniejsze chwile każdej kobiety. A także okres wielkiej radości, wrażliwości i spokoju. To również czas, gdy otrzymujesz wiele rad – od rodziny, przyjaciółek, lekarzy. Dodatkowe wskazówki znajdujesz również w książkach i internecie.

Każda przyszła mama w pierwszych tygodniach ciąży zastanawia się również jakiej płci jest dziecko? Jak wygląda, jakie ma narządy, czy coś czuje lub słyszy? Są to pytania, które nurtują każdą przyszłą mamę. Aby odpowiedzieć na te wszystkie pytania został napisany poniży artykuł. Poniżej opisałam najważniejsze etapy rozwoju płodu.

W przypadku jeśli chcesz znaleźć więcej informacji na temat ciąży, jej przebiegu. A także jak się odżywiać oraz jak przechowywać odciągnięty pokarm radzę wejść na tę stronę internetową http://babyneo.pl . Znajdziemy tam również informacje na tematy związane z ciążą, porodem i dzieckiem. A także artykuły z poradami i wskazówkami dla rodziców.

Przebieg ciąży

Rozwój płodu to fascynujący temat dla większości kobiet w ciąży. Ciąża trwa zazwyczaj 40 tygodni. Okres ten można podzielić na 9 miesięcy lub na trzy trymestry. Trymestr to okres trwający trzy miesiące. Warto zapisywać w notesie co się dzieje w każdym miesiącu ciąży. Są to miesiące absolutnie magiczne. W tym czasie z dwóch mikroskopijnych komórek rozrodczych kształtuje się cały nowy człowiek.

Pierwszy trymestr

To okres największej burzy hormonalnej. Jak i również zmian zachodzących w ciele. Dziecko z niewielkiej komórki przechodzi do etapu, w którym zaczynają się tworzyć narządy wewnętrzne. A w badaniach prenatalnych można ustalić już jego płeć.

Drugi trymestr

To kolejne etapy rozwoju. Pod koniec 6. miesiąca maluch zaczyna intensywnie rosnąć. Mierzy już od 25 do 30 cm i waży ok. 700 g.

Trzeci trymestr

Przynosi ze sobą nasilenie przepowiadających skurczów. Oraz rozwój i wzmocnienie kości dziecka. Teraz twoje dziecko waży od 2,7 do 3,6 kg i z każdym tygodniem 9. miesiąca nabiera odporności by móc pojawić się na świecie.

Rozwój dziecka w pierwszych tygodniach

Ciąża to bardzo ważny okres w życiu każdej kobiety. Czekając na maleństwo, każda mama bacznie obserwuje zmiany swojego organizmu. Na pewno zastanawia się jak rozwija się dziecko w pierwszych tygodniach. By rozwiać wszelakie wątpliwości poniżej opiszę szczegółowo jak to wygląda.

1. tydzień ciąży

W jajowodzie dochodzi do zapłodnienia, czyli połączenia komórki jajowej z plemnikiem. Powstała zygota wędruje wzdłuż jajowodu do macicy, dzieląc się na coraz więcej komórek. Trzeciego dnia jest ich dziewięć, czwartego – 16, a siódmego – ok. 100. Między czwartym a siódmym dniem to skupisko komórek (blastocysta) zagnieżdża się w błonie śluzowej ściany macicy.

2. tydzień ciąży

Zarodek składa się już z kilkuset komórek. Układają się one w trzy tzw. listki zarodkowe, z których powstaną różne narządy dziecka. Z jednego listka rozwinie się układ nerwowy z mózgiem. Oraz skóra i włosy. Z drugiego – układ pokarmowy, wątroba, trzustka, tarczyca. Z trzeciego – szkielet, tkanka łączna, układ krwionośny, moczowo-płciowy i mięśnie. Wnętrze blastocysty wypełnia się płynem owodniowym, tworzy się łożysko. Zarodek ma 0,5–1 mm, jest szarawy i półprzezroczysty.

3. tydzień ciąży

17. lub 18. dnia po zapłodnieniu krążek komórek, którym był dotąd zarodek, zwija się, przybierając podłużny kształt przyszłego dziecka. Zamyka się cewa nerwowa, łącząca mózg z rdzeniem kręgowym. Długość zarodka wynosi ok. 1,2 mm.

4. tydzień ciąży

Zaczyna formować się serce – najpierw jest tylko pojedynczą małą rurką, zgiętą w kształcie litery S, ale w 22. dniu zaznaczają się w nim komory, które zaczynają się kurczyć. Mózg dzieli się na przodomózgowie, śródmózgowie i tyłomózgowie. Po obu stronach głowy powstają zalążki oczu i uszu. Embrion przypomina kijankę – ma zwinięty tułów i ogonek. Jego długość to 3–4 mm.

5. tydzień ciąży

Płód bardzo szybko rośnie – na początku tego tygodnia ma 4–5 mm. A pod koniec 11–14 mm (od czubka głowy do pupy, czyli bez nóg – tak liczy się długość płodu do końca ciąży). Pojawiają się zawiązki kończyn (najpierw ramion, a później nóg), które wyglądają jak króciutkie płetwy. Dziecko ma już własny krwiobieg, w którym zaczyna krążyć krew.

6. tydzień ciąży

W 6 tygodniu ciąży w obrębie zawiązków kończyn pojawiają się płytki dłoniowe, z których rozwiną się palce rąk i stóp. Serce zaczyna dzielić się na lewą i prawą komorę. Pojawiają się oskrzela – pierwotne drogi oddechowe. Powstają jelita, zaczyna działać trzustka. Na twarzy pojawiają się zaczątki nosa, oczu i ust.

7. tydzień ciąży

Wyraźnie wydłużył się tułów i kończyny. Dłonie i stopy mają już palce (na razie połączone błoną), głowa staje się bardziej wyprostowana, zaczyna być widoczna szyja. Funkcjonują nerki, wątroba, układ pokarmowy i krwionośny. Całkowicie ukształtowany jest kościec, zbudowany początkowo z chrząstki. Różnicują się narządy rozrodcze – u chłopca pojawiają się zawiązki członka i jąder. A u dziewczynki – jajniki.

8. tydzień ciąży

Gdy od zapłodnienia mija osiem tygodni, rozwinięta jest już większość układów i narządów. Embrion zaczyna przypominać człowieka – od tego momentu nazywamy go płodem. Mniejsze jest odtąd ryzyko wad wrodzonych, bo większość z nich powstaje do końca 8. tygodnia życia płodowego. Płód liczy już 3–4 cm (plus nóżki) i waży 5 g. Niektórzy badacze zanotowali w tym okresie pierwsze nieskoordynowane ruchy kończyn!

9. tydzień ciąży

Na palcach dłoni zaczęły pojawiać się zawiązki paznokci, a pod zrośniętymi powiekami – tęczówki. Serce jest już w pełni ukształtowane. Powstały wszystkie narządy wewnętrzne, odtąd będą tylko rosnąć i dojrzewać. Oczy, które początkowo były po obu stronach głowy, przesuwają się do przodu. Są już powieki, ale pozostaną zamknięte aż do 25. tygodnia życia płodowego.

10. tydzień ciąży

Maluch ma 5–6 cm długości i waży 8–10 g. Jego skóra zaróżowiła się, choć nadal jest tak cienka, że prześwitują przez nią naczynia krwionośne. Pojawiły się w niej zawiązki cebulek włosowych. Szkielet chrzęstny zaczyna być zastępowany kostnym. Przysadka mózgowa wytwarza hormony. Dziecko spontanicznie porusza kończynami, umie otwierać i zamykać usta. A także uśmiechać się, marszczyć czoło i ssać kciuk.