Co daje ci rozdzielczość UHD?

Co daje ci rozdzielczość UHD?

Nosisz się z zamiarem kupna nowego telewizora, ale nie wiesz, co wybrać? Sam wygląd i estetyka urządzenia to niestety wciąż za mało. Jeżeli planujesz zakup dobrego telewizora, musisz patrzeć przede wszystkim na jego rozdzielczość. Niedawno pojawiła się nowinka techniczna, jaką jest rozdzielczość 4K UHD. Co to jest i czy warto to wybrać?

4K UHD – co to jest?

Rozdzielczość 4K UHD to skrót od czterech tysięcy pikseli. To właśnie tyle dane urządzenie jest w stanie wyświetlić, generować i obsługiwać. A dokładniej – mówiąc 4K, producenci mają na myśli 4096 poziomych pikseli, które w zaokrągleniu dają wartość 4 tysięcy. Firmy różnie nazywają tę rozdzielczość. Często można spotkać określenia 4K UHD, które są rozdzielone. Jednakże trzeba pamiętać, że to wciąż jest to samo, a terminów tych można używać zamiennie. Pytaj zawsze sprzedawcy o konkretną wartość pikseli, które potrafi generować dane urządzenie. Nalepka nic nie znaczy, bo liczą się tylko liczby.

Czy warto decydować się na telewizory 4K UHD?

Największą zaletą, którą charakteryzują się telewizory 4K UHD, jest sposób, w jaki wyświetlają statyczny obraz. Jest on niezwykle ostry, pełen barw, a ty możesz dostrzec każdy detal, który jest na zdjęciu. Takie urządzenie jest szczególnie niezbędne miłośnikom fotografii. Oglądanie na nim rodzinnych zdjęć z podróży czy też ważnych uroczystości będzie niezwykłym doświadczeniem, które pozwoli ci jeszcze raz przeżyć tę wyjątkową chwilę. Jeżeli korzystasz z takich stron jak Netflix czy Amazon Video, to warto zainwestować w telewizory o rozdzielczości 4K UHD, ponieważ platformy te udostępniają materiały, które na takim ekranie będą wyglądały niesamowicie.

Czy technologia 4K UHD jest lepsza od Full HD?

Należy pamiętać, że telewizor to nie tylko rozdzielczość. Na to, czy sprzęt tego typu jest dobry, wpływa wiele czynników. Liczą się takie parametry jak wierność reprodukcji barw, współczynnik kontrastu, ostrość obrazów ruchomych czy odstęp sygnału od szumu. Niestety trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że jeszcze niewiele produkcji może zostać wyświetlonych w jakości 4K UHD. Jednak coraz więcej filmów czy seriali robi się już tak, aby ich jakość była jak najwyższa. Telewizory z tak wysoką rozdzielczością to przyszłość domowego kina. To dzięki nim będziemy mogli się cieszyć pełnią obrazu w najlepszej jakości. Na pytanie – co jest lepsze: Full HD czy 4K UHD, nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Telewizory z najwyższą rozdzielczością stają się coraz popularniejsze, ale na ich pełen rozkwit trzeba jeszcze poczekać. Z drugiej strony, jeżeli planujesz kupno sprzętu tego typu, to wiesz, że nie jest to inwestycja na rok czy dwa, a na lata. Może nie warto czekać i lepiej już teraz postawić na najwyższą jakość? Sprawdź na przykład, jakie urządzenia ma w ofercie firma Samsung – może coś wpadnie ci w oko?