Co powinna zawierać wyprawka dla noworodka?

Co powinna zawierać wyprawka dla noworodka?

Rodziców oczekujących przyjścia na świat nowego członka rodziny czeka mnóstwo zadań, którym muszą stawić czoła jeszcze zanim to nastąpi. Oprócz tego, że niezwykle ważne jest doedukowanie się np. jak zajmować się maleństwem tuż po powrocie ze szpitala, co powinna jeść mama, która karmi piersią oraz co zrobić gdy dziecko zaczyna ząbkować – to dodatkowo trzeba pomyśleć o materialnych rzeczach. Oczywiście mowa tutaj o wyprawce dla noworodka, bez której opieka nad nim i jego prawidłowa pielęgnacja będzie niemożliwa. Aby zminimalizować poziom Twojego stresu i uniknąć niekomfortowej sytuacji związanej z przeczeniem czegoś – przygotowaliśmy listę wskazówek i niezbędników, które musisz zorganizować jeszcze przed narodzinami dziecka.

Kiedy jest odpowiedni czas na skompletowanie wyprawki dla noworodka?

Każdy rodzic bez względu na to czy oczekuje pierwszego, czy kolejnego dziecka, z pewnością odczuwa przynajmniej delikatny stres związany z przygotowaniami do “tego dnia”. Wyprawka dla noworodka powinna być nie tylko być przygotowana z myślą o pobycie noworodka przez pierwsze kilka dni w szpitalu, ale także z uwzględnieniem opieki nad nim już po powrocie. W związku z tym, że naprawdę mnóstwo rzeczy musi się tam znaleźć, warto zacząć ją kompletować już II trymestrze, czyli pomiędzy 14 a 27 tygodniem ciąży. Dlaczego akurat wtedy? Przyszła mama po prostu będzie czuła się jeszcze na siłach i co najważniejsze będzie za wcześnie, aby nieustannie myślała o zbliżającym się dniu porodu, przez co mogłaby się bardziej stresować.

Wyprawka dla noworodka – przemyślana lista to podstawa

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że przyszli rodzice mają wiele rzeczy na głowie związanych z przygotowaniem się do pojawienia się w rodzinie noworodka, a towarzyszący przy tym stres niczego nie ułatwia. Biorąc pod uwagę, że bez wyprawki się nie obejdzie, a jej zorganizowanie to podstawa – przygotowaliśmy listę najważniejszych produktów, które powinny się w niej znaleźć, aby zapewnić odpowiednią opiekę.

  • Pieluszki jednorazowe i przewijane.
  • Produkty pielęgnacyjne – płyn do kąpieli, krem na odparzenia, krem do twarzy, chusteczki nawilżane, ręcznik papierowy, termometr do wody, wanienka, nożyczki do paznokci, szczotka z miękkim włosiem, gruszka do nosa.
  • Akcesoria do karmienia – butelki do karmienia, podgrzewacz do pokarmu, sterylizator do butelek, śliniaczki, wkładki laktacyjne.
  • Ubranka – śpioszki, body, podkoszulki, skarpetki, pajacyki, czapeczki, zimą także np. szalik, rękawiczki, kombinezon.
  • Produkty do podróży – wózek, fotelik do samochodu, torby do wózka, nosidełko.
  • Produkty potrzebne, aby zadbać o sen dziecka – łóżeczko, kocyki, rożek, niania elektroniczna.
  • Produkty, które także mogą się przydać – termometr elektroniczny, inhalator, woreczki i pojemniki na pokarm, smoczek wraz z pojemnikiem, waga.

No i oczywiście nie może zabraknąć zabawki Maileg, w końcu każda pociecha powinna od małego mieć swojego przyjaciela, z którym będzie mogła rozwijać swoją kreatywność oraz umiejętności manualne. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu jest Ci znacznie łatwiej zabrać się za organizację i planowanie zakupów. Pamiętaj, że jeżeli uważasz, że cokolwiek jeszcze może Ci się bardzo przydać, również uwzględnij to we własnej liście, natomiast miej na uwadze, aby zachować pewien umiar. Im więcej niepotrzebnych produktów znajdzie się w wyprawce dla noworodka, tym trudniej będzie zadbać o porządek i cokolwiek znaleźć.