Zależy Ci na wyposażeniu dziecka w kompetencje XXI wieku? Zadbaj o jego edukację językową! Umiejętność biegłego posługiwania się więcej niż jednym językiem obcym otworzy przed Twoim dzieckiem mnóstwo możliwości. Kiedy zacząć? Jak najwcześniej!
Specjaliści podkreślają, że im wcześniej dziecko rozpocznie naukę języków obcych, tym większe ma szanse na osiągnięcie biegłości. Idealnym czasem na start są… pierwsze trzy lata życia malucha i żłobek językowy. To w tym okresie dziecko uczy się języka ojczystego i wybranych języków obcych symultanicznie, czyli opanowuje je równocześnie. U dziecka w wieku przedszkolnym nauka języków obcych ma już charakter konsekutywny.
Wybierz sprawdzone przedszkole językowe i zapewnij swojemu dziecku najlepsze warunki do nauki języka. Jak wygląda edukacja językowa w przedszkolu językowym? Czym jest immersja językowa? Dlaczego warto postawić na placówkę wielojęzyczną?
Nauka języków odbywa się przez zabawę
Przedszkole językowe prowadzone przez zespół doświadczonych specjalistów to gwarancja, że edukacja będzie optymalnie dostosowana do potrzeb, możliwości i zainteresowań dzieci. Najlepsze placówki uczą języków przede wszystkim poprzez zabawę. Wykorzystanie tej naturalnej aktywności maluchów i starszaków umożliwia oswajanie nowych słów i zwrotów w wybranych językach obcych w maksymalnie atrakcyjnej dla dziecka formie.
Przeczytaj: https://itsw.edu.pl/jak-wyglada-nauka-jezykow-w-przedszkolu-jezykowym/
Jak wygląda nauka przez zabawę? Po prostu w maksymalnie naturalny sposób wpisuje się w aktualne aktywności dziecka i może być realizowana zarówno w ramach zajęć plastycznych i muzycznych, jak i rytmiki, kółka teatralnego czy zajęć sportowych. Wybrany język można również wplatać w tzw. zabawy dywanowe, takie jak układanie klocków, zabawę lalkami, samochodzikami itp.
Czy wiesz, czym jest immersja językowa?
Immersja językowa to zanurzenie w języku. Najłatwiej wyobrazić sobie jej istotę na przykładzie młodego człowieka, który wyjeżdża na wymianę studencką, np. do Hiszpanii, Wielkiej Brytanii czy Francji. Trafia do środowiska, które posługuje się niemal wyłącznie wybranym językiem (hiszpańskim, angielskim lub francuskim) – jest więc zewsząd nim otoczony.
Danym językiem musi komunikować się nie tylko z rówieśnikami czy nauczycielami, ale również podczas załatwiania codziennych spraw, np. w sklepie, kawiarni czy na stacji metra. Dodatkowo otaczają go różnego rodzaju szyldy, reklamy czy znaki informacyjne zapisane po hiszpańsku, angielsku lub francuski, co pozytywnie przekłada się na holistyczną edukację językową i utrwalanie zapisu słów.
W jaki sposób immersja językowa może być realizowana w przedszkolu? Wybrane języki obce powinny być przede wszystkim językami komunikatów i poleceń. W praktyce oznacza to stworzenie sytuacji, w której dziecko jest otoczone językiem – język staje się narzędziem komunikacji z konkretnymi osobami dorosłymi i/lub rówieśnikami.
W przedszkolach doskonale sprawdza się metoda OPOL, czyli One Person – One Language. Dziecko szybko identyfikuje osoby, z którymi może porozumiewać się w konkretnym języku i robi to intuicyjnie – jego celem jest przecież bycie zrozumianym i zrozumienie nauczyciela czy innego pracownika placówki.
Przedszkola wielojęzyczne to większe możliwości
Przedszkola językowe to najczęściej placówki, w których opieka, wychowanie i wczesna edukacja odbywają się w języku polskim, a zajęcia językowe stanowią integralną część rozbudowanej oferty, podobnie jak np. zajęcia taneczne czy sportowe.
Przeczytaj: https://itsw.edu.pl/najwazniejsze-powody-aby-zapisac-dziecko-do-przedszkola-jezykowego/
Placówki wielojęzyczne, takie jak prywatne przedszkole międzynarodowe czy przedszkole anglojęzyczne, odróżnia od większości przedszkoli językowych fakt, że zajęcia odbywają się w wybranych językach. Ponadto w kadrze tego typu placówek zatrudnienie znajdują między innymi native speakerzy, którzy mogą w maksymalnie efektywny sposób realizować metodę OPOL.
W przedszkolach dwujęzycznych i trójjęzycznych nauka języków obcych, poza zajęciami stricte językowymi (zajęcia edukacyjne prowadzone w wybranych językach), odbywa się niejako przy okazji – podczas zabaw oraz standardowych zajęć opiekuńczych i wychowawczych.
Dwujęzyczność, a w jeszcze wyższym stopniu trójjęzyczność przekładają się pozytywnie na rozwój poznawczy dzieci. Oto najważniejsze korzyści wynikające z wielojęzyczności dziecka:
- wysokie kompetencje lingwistyczne – większość dzieci trójjęzycznych szybciej i efektywniej opanowuje sztukę czytania i pisania;
- umiejętność radzenia sobie w sytuacjach wymagających wielozadaniowości – dzieci wielojęzyczne szybciej znajdują optymalne rozwiązania rozmaitych zadań i problemów;
- większa kreatywność i elastyczność umysłowa;
- lepsza pamięć;
- umiejętność krytycznego i abstrakcyjnego myślenia;
- otwartość i wysokie kompetencje interpersonalne.
Przedszkole językowe to idealny wstęp do nauki w szkole międzynarodowej
Nauka wielojęzyczna wprowadzona już na etapie przedszkola jest świetną bazą poznawczą i edukacyjną dla dzieci, które mają szansę na osiągnięcie biegłości językowej w jednym, w dwóch lub w większej liczbie języków obcych.
Dowiedz się więcej o przedszkolu językowym ITSW
Wielojęzyczność otwiera dziecko na świat i umożliwia mu korzystanie z jego nieograniczonych zasobów, bez ograniczeń w postaci barier językowych. Dzięki temu zyskujesz pełną swobodę w kształtowaniu dalszych edukacyjnych losów dziecka.
Dwujęzyczność i trójjęzyczność, w zależności od opanowanych języków, umożliwiają dziecku kontynuowanie nauki w dowolnej szkole anglojęzycznej, szkole francuskiej czy szkole międzynarodowej.