Statystyki pokazują, że nawet co trzecie polskie dziecko w wieku 5-36 miesięcy ma nieprawidłową masę ciała . Chociaż wśród niemowląt zdarza się niedowaga, największy problem stanowi zbyt szybkie tycie, które może prowadzić do nadwagi i otyłości. Zastanawiasz się, czy masa ciała Twojej pociechy jest prawidłowa? Sprawdź to za pomocą wskaźnika BMI dziecka.
Z roku na rok rośnie liczba dzieci powyżej 1. roku życia, które zmagają się z nadmierną masą ciała. Chociaż w wielu przypadkach wynika to z predyspozycji genetycznych i chorób, istotną rolę odgrywają przede wszystkim nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Jeżeli zauważasz u swojego maluszka objawy świadczące o nadmiernym przyroście wagi, oblicz jego BMI – wskaźnik, który pozwoli ocenić prawidłowość masy ciała.
Jak to działa?
BMI dziecka to parametr, który uwzględnia stopień proporcjonalności między masą ciała a wzrostem. Podobnie jak w przypadku BMI dorosłych należy skorzystać z następującego wzoru:
BMI dziecka = masa ciała [kg] : wysokość ciała [m]2
Trzeba jednak pamiętać, że w tej sytuacji, inaczej niż u dorosłych, sam wynik nie będzie dawał wystarczającej informacji – przed dokonaniem interpretacji należy go nanieść na siatkę centylową.
Skorzystaj z kalkulatora BMI
Samodzielne oszacowanie prawidłowości masy ciała może być dość trudne, dlatego z pomocą przychodzą internetowe narzędzia, takie jak kalkulatory BMI. Wystarczy wprowadzić do formularza wymagane dane, aby w kilka sekund otrzymać informację zwrotną.
Korzystając z takiego kalkulatora, należy podać najbardziej aktualną masę ciała i wzrost dziecka. To bardzo ważne, ponieważ na tym etapie maluch dynamicznie się rozwija i bardzo szybko rośnie. Im aktualniejsze dane, tym wiarygodniejszy wynik.
Przykład 1. Załóżmy, że Twoja 30-miesięczna córka waży 14 kg i mierzy 89 cm. BMI wynosi 17,7. Taki wynik wskazuje na nadwagę – dziecko znajduje się w 95. percentylu.
Przykład 2. Wiek Twojego syna to 32 miesiące, jego waga wynosi 15 kg, a wzrost – 87 cm. Obliczenia pokazują BMI wynoszące 19,8. Dziecko ma znaczną otyłość – wynik znajduje się poza siatką centylową.
Przykład 3. Przyjmijmy że Twój 32-miesięczny syn waży 13 kg, a jego wzrost to 89 cm. BMI chłopca wynosi 16,4, co oznacza, że masa jego ciała jest prawidłowa (75. percentyl).
Przykład 4. Jeżeli Twoja córka ma 31 miesięcy, jej waga wynosi 12 kg, a wzrost – 89 cm, to kalkulator BMI wskazuje wynik 15,1. Dziecko ma więc prawidłową masę ciała i znajduje się w 50. percentylu.
Niepokoi Cię otrzymany wynik? Pociecha waży za mało lub za dużo? Zamiast działać na własną rękę – skonsultuj się z lekarzem. Pediatra przeprowadzi wywiad lekarski i, jeżeli zajdzie taka potrzeba, skieruje dziecko do specjalisty.