Czy warto kupić matę edukacyjną dla dzieci?

Czy warto kupić matę edukacyjną dla dzieci?

Nie ulega wątpliwości, że każde niemowlę powinno jak najwięcej czasu spędzać na prostym i stabilnym podłożu. Prawidłowe ułożenie ciała maluszka może zapewnić łóżeczko lub specjalny kojec, jednak odpowiednim miejscem mającym wiele więcej zalet jest także mata edukacyjna dla dzieci. Sprawdza się nawet przez rok! Dlaczego warto zainwestować w matę dla niemowlaka? Z naszego artykułu dowiesz się, jakie korzyści niesie ona dziecku.

Pierwsze 12 miesięcy

Mata edukacyjna dla dzieci zapewnia prawidłowe ułożenie ciała niemowlaka – to zdecydowanie jedna z jej podstawowych zalet, którą warto podkreślić. Przez pierwsze pół roku, gdy podstawowe umiejętności grafomotoryczne dopiero się wykształcają, bardzo istotne są również wszystkie pojawiające się na niej kolory czy zróżnicowane faktury materiałów. To najprostszy sposób na skuteczne stymulowanie zmysłów. Wybierając matę dla dzieci, warto postawić na tę wyposażoną w różnego rodzaju dodatki – grzechotki, lusterka czy szeleszczące materiały. W ten sposób dostarczamy dziecku zróżnicowane bodźce zewnętrzne.

Warto jednak zauważyć, że w pełni mobilny niemowlak również będzie mógł skorzystać z maty edukacyjnej. Gdy tylko zacznie siedzieć, samodzielnie sprawdzi większość dostępnych w niej funkcjonalności. Przy wyborze tego rodzaju warto więc uwzględnić to, czy posiada ona rozwiązania dla starszych niemowlaków – np. elektroniczne, świecące zabawki umieszczone na pałąkach.

Dlaczego warto kupić matę edukacyjną dla dziecka?

mata edukacyjna dla dzieci

Mata edukacyjna dla dzieci będzie towarzyszyć maluszkowi przez cały pierwszy rok życia. Warto podkreślić, że stanowi zarówno ciekawą zabawkę dla maluszka, jak i doskonałe wsparcie dla samego rodzica. Może on bowiem chociaż na chwilę zdjąć z rąk niemowlę bez strachu o potencjalny wypadek (oczywiście, nigdy nie możesz tracić z oczu maluszka). Jakie jeszcze zalety ma porządna mata edukacyjna dla dzieci?

To przede wszystkim miejsce do zabawy, które twoje dziecko pokocha. Będzie mogło swobodnie się rozciągać i eksperymentować z pierwszymi próbami przewrotów na brzuszek i z powrotem. Zapewnienie bezpiecznej przestrzeni jest bardzo ważne dla wciąż rosnącego maluszka. Istotne są również zabawki umieszczone na pałąkach, które skutecznie przyciągają uwagę i sprawiają, że nawet najmniej chętny do ćwiczeń niemowlak odrobinę dłużej poleży w pozycji na brzuszku. Tym samym popracuje nad mięśniami szyi i grzbietu, które będą bardzo istotne w nauce siadania i chodzenia.

Zabawki na pałąkach sprawiają, że dziecko ćwiczy istotne ruchy precyzyjne. To właśnie w pierwszych miesiącach życia wypracowuje sobie kontrolę nad własnymi dłońmi. Przychodząc na świat, nie zdaje sobie sprawy z możliwości, które posiada, a jego zdolności motoryczne niemal nie istnieją. Dzięki ciekawym zabawkom niemowlę zaczyna wyciągać rączki, poruszać paluszkami i – w końcu – chwytać otaczające go przedmioty.

Mata dla niemowlaka ma również mniej oczywiste walory edukacyjne. Musisz zdawać sobie sprawę, że dziecko dzięki niej rozwija się również poznawczo. Bawiąc się na niej, w najbardziej naturalny sposób poznaje związki przyczynowo-skutkowe, co w przyszłości pozwala mu się lepiej uczyć i sprawniej rozwijać na wielu płaszczyznach.

Edukacyjna mata Tiny Love to zawsze bardzo trafiony pomysł na prezent dla przyszłych rodziców. Jest jednym ze zdecydowanie najbardziej funkcjonalnych urządzeń w pierwszych miesiącach życia dziecka. Staje się impulsem do jego rozwoju, stymulując zmysły oraz zdolności motoryczne. A jeśli zdecydujesz się na bardziej zaawansowany model, może posłużyć dłużej niż rok!