Dezynfekcja podczas prania – najważniejsze informacje

Dezynfekcja podczas prania – najważniejsze informacje

Jeśli zależy nam na tym, by z pralki wyjmować idealnie czyste i świeże tkaniny, warto zastanowić się nad dezynfekcją podczas prania. Pomogą nam w tym niezawodne środki piorące oraz kilka zasad, których trzymanie się pozwoli nam osiągnąć najlepszy efekt.

Odpowiedni środek dezynfekujący

Chcąc osiągnąć jak najlepszy efekt dezynfekcji podczas prania, warto postawić na taki proszek lub płyn dezynfekujący do prania, który aktywuje się w niższych temperaturach. Większość środków piorących pozwala jedynie na dezynfekcję termiczną, do której potrzeba bardzo wysokich temperatur, nawet 90 stopni Celsjusza. Takie warunki działają niekorzystnie na strukturę włókien tkaniny i przyczyniają się do ich szybszego niszczenia się. Standardowe środki dezynfekujące zaś opierają się na działaniu bardzo intensywnych substancji, które również wpływają na prane materiały, a ich niedokładne wypłukanie może podrażniać skórę. Odpowiedni środek do prania, dzięki któremu zdezynfekujemy odzież i inne materiały, to ten, który dba o bezpieczeństwo naszej skóry oraz o utrzymanie jak najwyższej jakości pranych tkanin. Szukajmy zatem takich produktów, które łączą w sobie obydwie te cechy. 

Środki dezynfekujące w walce z alergenami

Pranie to najszybszy i najłatwiejszy sposób na pozbycie się z tkanin alergenów oraz innych drobnoustrojów, które mogą wywoływać choroby lub podrażniać wrażliwą skórę. Cierpiący na alergię na roztocza kurzu domowego powinni szczególnie często wykonywać pranie, by pozbyć się siedlisk uczulających odchodów tych pajęczaków. Niezwykle ważne jest to, by alergicy i posiadacze skłonnej do podrażnień skóry korzystali z hipoalergicznych proszków i płynów do prania. W ten sposób unikają pojawienia się u nich reakcji alergicznych. Dezynfekcja pozwala na dokładne usunięcie wszelkich zanieczyszczeń z tkanin, a wybór środka o delikatnym składzie sprawia, że możemy czuć się bezpiecznie – nie tylko oczyścimy w ten sposób pranie, ale i zabezpieczymy się przed pojawieniem się u nas objawów alergii. 

Co należy dezynfekować?

Bez względu na to, czy jesteśmy alergikami, posiadaczami wrażliwej skóry, czy nie – utrzymanie nieskazitelnej czystości wpłynie pozytywnie na stan naszego zdrowia. Dezynfekcja przeprowadzona w dobrych warunkach pozwala między innymi na oczyszczenie:

  • pościeli i innych materiałów, które mają kontakt z naszą skórą podczas spania (prześcieradła, koce, poduszki);
  • ręczników (wilgoć w łazience sprzyja rozmnażaniu się groźnych drobnoustrojów; o praniu ręczników przeczytasz w poradniku: https://mr-ziggi.pl/jak-prac-reczniki/);
  • ubrań (przede wszystkim odzieży sportowej i roboczej, na której zbiera się pot);
  • butów (wykonanych z tkanin, szytych trampek i tenisówek).

Inne, istotne kwestie dezynfekowania prania

Na co jeszcze zwrócić uwagę, gdy wybieramy środek dezynfekujący do prania? Jego skład powinien być bezpieczny nie tylko dla naszej skóry i pranych tkanin, ale i dla środowiska naturalnego. Substancje w nim zawarte muszą być rozpuszczalne w wodzie, aby ekosystem wodny nie został zanieczyszczony. Ważne są również metody produkcji oraz samo opakowanie – najlepiej, jeśli i one będą w zgodzie z naturą. Warto zwrócić uwagę na formułę środka – gdy jest ona skoncentrowana, produkt będzie jeszcze wydajniejszy. Standardowe opakowanie proszku lub płynu starczy nam na jeszcze dłużej!