Picie wody z kranu to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, które wciąż zyskuje na popularności. Przeszkodą dla wielu osób okazuje się jednak nieprzyjemny smak kranówki. Co wpływa na jej smak i jak można go poprawić? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.
Czy woda ma smak?
Woda często jest określana jako bezsmakowa. Czy jest to jednak stwierdzenie zgodne z prawdą? Według naukowców woda ma (a przynajmniej powinna mieć) neutralny smak. To jedna z jej najważniejszych cech fizycznych, która świadczy o tym, że woda nadaje się do spożycia (mówi o tym m.in. rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia). Z tego powodu smak wody jest analizowany w laboratoriach oraz sprawdzany w stacjach uzdatniania.
Co ciekawe, neutralność wody nie oznacza, że nie występują w niej żadne nuty smakowe. Substancje, które wchodzą w skład wody (w tym składniki mineralne), powodują, że możesz wyczuć w niej posmak słony, gorzki, kwaśny lub alkaliczny. Powinien być on delikatny, w innym wypadku, woda może nie być zdatna do spożycia. Nawet lekkie nuty smakowe mogą dawać jednak nieprzyjemne odczucia smakowe, które skutecznie zniechęcają do picia wody z kranu.
Co wpływa na smak wody?
Woda pochodząca z wodociągów musi spełniać rygorystyczne normy dotyczące jakości, w tym również smaku. Niestety nie zawsze tak jest i może się zdarzyć, że nie spełnia ona Twoich oczekiwań. Dlaczego tak się dzieje? Smak wody zależy m.in. od:
- regionu i ujęcia, z którego pochodzi woda,
- ilości i rodzaju rozpuszczonych w niej substancji chemicznych,
- stopnia mineralizacji,
- temperatury wody,
- stanu instalacji wodociągowej.
Warto pamiętać, że inaczej smakuje woda ciepła niż delikatnie schłodzona. Kiepski smak może być też związany z zardzewiałymi rurami lub wtórnym zanieczyszczeniem instalacji. Osady i metale ciężkie, które odrywają się od rur, trafiają bowiem do wody, pogarszając jej jakość i smak.
O czym świadczy zły smak wody?
Nieprzyjemny smak wody może być definiowany na różne sposoby. Co mogą więc oznaczać konkretne wrażenia? Jeśli chcesz wiedzieć, czym jest spowodowany zły smak wody, spróbuj rozpoznać, czy wyczuwasz w niej posmak:
- metaliczny – nadmiar żelaza, możliwa korozja rur,
- chemiczny – zbyt duża ilość środków do dezynfekcji, zazwyczaj chloru,
- gorzki – świadczy o zanieczyszczeniu wody,
- słony – wysokie stężenie chlorku sodu,
- kwaśny – zanieczyszczenie przemysłowe.
Jeśli smak wody zmienia się, odbiega od normy lub staje się intensywniejszy, warto zgłosić sprawę do Sanepidu lub wodociągów. Alarmujący powinien być też gorzki lub kwaśny smak, który może świadczyć o jej zanieczyszczeniu. W takiej sytuacji należy powstrzymać się od spożywania wody do czasu wyjaśnienia sprawy.
Jak poprawić smak wody?
Kiepski smak wody nie musi być przeszkodą do picia kranówki. Możesz bowiem poprawić go w bardzo prosty sposób: stosując dzbanki filtrujące. Sprzęty tego typu są wyposażone w wymienne wkłady filtrujące, bazujące m.in. na węglu aktywnym. Właściwości węgla pozwalają zaś na usunięcie z wody związków odpowiedzialnych za zły smak, zapach lub niewłaściwy kolor. Są to choćby metale ciężkie, chlor, detergenty, pestycydy oraz lotne związki organiczne.
Przefiltrowana woda jest pozbawiona metalicznego lub chemicznego posmaku, a także odznacza się doskonałą jakością. Stosowanie dzbanka jest przy tym wyjątkowo łatwe. Wystarczy umieścić w nim filtr (zgodnie z zaleceniami producenta) i wlać wodę z kranu, aby po chwili cieszyć się jej wspaniałym smakiem. Jeden wkład filtrujący wystarcza na ok. miesiąc stosowania, a jego koszt to zaledwie kilkanaście złotych.
Filtry przynoszą znacznie więcej korzyści. M.in. zmiękczają wodę, dzięki czemu podczas gotowania nie wytrącają się w niej osady lub kamień. Stosując przefiltrowaną wodę do przygotowywania kawy lub herbaty, chronisz więc sprzęty AGD przed szybkim zużyciem.
Pij wodę na zdrowie!
Wiesz już, jak szybko poprawić jakość wody z kranu? Jeśli chcesz cieszyć się pysznym smakiem wody, postaw na dzbanki filtrujące Wessper. Do wyboru masz różne pojemności dzbanków wykonanych ze szkła borokrzemowego lub tworzywa BPA Free. O krystaliczną czystość i wysoką jakość wody dbają z kolei filtry z węglem aktywnym impregnowanym srebrem, żywicą jonowymienną lub mikroporowatą włókniną ActitexTM. Kilka wariantów do wyboru pozwoli na znalezienie filtra idealnie dopasowanego do Twoich potrzeb. Nowoczesne technologie dają gwarancję, że przefiltrowana woda będzie smaczna i zdrowa.