Dojrzewanie dziewczyn

Dojrzewanie dziewczyn

Dziewczynki dojrzewają różnie -jedne mając dziesięć lat, inne w wieku czternastu czy piętnastu lat. Są to różnice osobnicze oraz wynikające z genetyki. Dlatego nie należy się przejmować nieco późniejszym dojrzewaniem. Problemem jest dopiero zatrzymanie rozwoju i np. piętnastolatka wyglądająca na dziesięciolatkę. Najczęściej dojrzewanie fizyczne kończy się w wieku około 14 lat. Pełna dojrzałość fizyczna i psychiczna pojawia się jednak znacznie później. Dojrzewanie to czas, gdy mała dziewczynka staje się dziewczyną, a później przeobraża się w kobietę. Jej samopoczucie jest bardzo ważne, a dbałość o siebie to efekt nauk matki, która powinna powiedzieć córce o higienie, miesiączkach, konieczności uważania na siebie w relacjach z chłopcami. Rodzice powinni być przygotowani na trudny czas – dojrzewające dziewczynki potrafią czasami być nieznośne i męczące dla otoczenia. Są zbuntowane, bywają marudne i nie czują się dobrze. Nieraz dojrzewanie fizyczne jest szybkie i nie idzie w parze z dojrzewaniem psychicznym. Wówczas rodzic powinien pomóc swojemu dziecku i zadbać o to, by rozumiało w pełni, co się z nim dzieje.

W jakim wieku dziewczynki dojrzewają?

W wieku około 10 lat dziewczynki powoli dojrzewają – pojawiają się włosy łonowe oraz pod pachami, pot ma nieco inny zapach, powoli zaczynają rosnąć piersi. To pierwsze objawy dojrzewania. Dziewczynki szybciej rosną, nieco zmieniają się im rysy t warzy, zaczynają przejawiać pewien młodzieńczy bunt. Dojrzewanie dziewczynek jest wolniejsze od dojrzewania chłopców, nie pojawia się testosteron. Przebiega ono krok po kroku, przez dłuższy czas niż u ich rówieśników. Jednak bywają przypadki, gdy miesiączkę ma już dziewięcioletnia dziewczynka, jest to typowe i zdarza się czasami. Rodzice powinni być wyczuleni na takie sytuacje. Tak małe dziecko nie jest przygotowane na tak wczesne dojrzewanie.

Objawy i efekty dojrzewania

Objawami dojrzewania są:

  • Przyśpieszony wzrost – przeważnie między dziewiątym a trzynastym rokiem życia;
  • Rosnące piersi, czasami obolałe;
  • Owłosienie poniżej pasa, pod pachami, nieraz na łydkach – różnice są spore, jedna dziewczynka ma dużo włosów, inna znacznie mniej – zazwyczaj między 10 a 16 rokiem życia;
  • Rośnie apetyt – dojrzewająca dziewczynka potrafi dużo zjeść;
  • Może pojawić się trądzik młodzieńczy – gdy jest bardzo intensywny to należy wybrać się do lekarza dermatologa, który zabierze się za jego solidne leczenie;
  • Bunt jest typowy także dla dziewczynek;
  • Między 12 a 16 rokiem życia występuje pierwsza miesiączka.

Dojrzewanie dziewczynki kończy się najczęściej około 20 roku życia, gdy dziewczynka jest już młodą, w pełni ukształtowaną kobietą pod względem fizycznym i psychicznym, może już decydować o sobie i przestaje reagować bardzo emocjonalnie. Rodzice powinni wspierać dziewczynkę w rozwoju, dbać o nią, rozmawiać i nie pozwolić, aby w czasie buntu popadła w kłopoty. Jej samopoczucie i zdrowie jest najważniejsze. Rodzice powinni doskonale dbać o własne dziecko i pomagać w niejednej sytuacji. Matki powinny wyjaśniać czym jest miesiączka i opisać jak przebiega dojrzewanie.