Mówi się powszechnie, że chłopcy dojrzewają później niż dziewczynki. Oczywiście psychicznie, bo fizycznie dojrzewają szybko i nawet dość gwałtownie, przechodząc trudne koleje losu. Jednak fizyczny rozwój często wyprzedza psychiczne dojrzewanie chłopców. Różnice są – jeden chłopiec dojrzewa w wieku 9 lat, a drugi w wieku 14 lat. Czas dojrzewania jest bardzo zróżnicowany, to sprawa całkiem oczywista. Z dziewczynkami jest podobnie i nie ma się czym przejmować. Najdłużej trwa faza pubertalna, od 10 do około 16 roku życia. Jest to właściwe pokwitanie chłopca. Wówczas wyzwala się testosteron, czyli męski hormon płciowy. Pojawia się popęd płciowy, chłopiec zaczyna być bardzo odważny, śmiały, czasami chce ryzykować. Na pewno warto obserwować te stany i pomagać chłopcu przejść je bezkolizyjnie i w jak najlepszy sposób. Dojrzewając chłopcy potrafią czasami nieźle narozrabiać.
Przedział wiekowy dojrzewania chłopców
Dojrzewanie chłopca może się zacząć w wieku 9 lat, a nawet wcześniej. Może też nastąpić 4-5 lat później. Nie należy panikować, gdy dojrzewanie się opóźnia, bo to zależy od czynników środowiskowych oraz genetycznych. Jeśli jednak w wieku 15 lat chłopiec nie dojrzewa to należy wybrać się do lekarza i poszukać powodów takiego stanu rzeczy. Opóźnione dojrzewanie to czasami wina leptyny, jednego z hormonów każdego chłopca.
Objawy i efekty dojrzewania chłopców
Jakie są objawy dojrzewania chłopców? Jest ich całkiem sporo. Rosną penis i moszna, pojawia się owłosienie łonowe, na twarzy może pojawić się delikatny meszek, czasem szybko pojawia się zarost na całej twarzy, nieraz tylko pod nosem. Do tego głos zmienia się, staje się grubszy, co oznacza, że chłopiec przechodzi mutację – następuje ona około 14 roku życia. W późniejszej fazie pojawia się owłosienie na nogach i na klatce piersiowej. I tak wygląda dojrzewanie płciowe u chłopców. Innymi objawami mogą być nadpotliwość oraz trądzik młodzieńczy, czyli wypryski na twarzy i szyi. Oba te objawy można powoli zwalczać, na pewno z pomocą lekarza dermatologa. Delikatny trądzik nie przeszkadza, ale ropny, wysypany na twarzy i szyi jest ogromną przeszkodą. Chłopcy odczuwać zaczynają pociąg seksualny oraz wytryski, czyli zmazy nocne. Wytryski występują po snach, są nieregularne. Poza tym chłopcy szukają towarzystwa rówieśników, bywają wyzywający oraz hałaśliwi. Nieraz sięgają po alkohol, papierosy, czasami używki i narkotyki. Rodzice powinni otoczyć dorastającego chłopca opieką i zapewnić mu dobre rozrywki. Nieraz pojawia się faza buntu u chłopców. Mądrzy rodzice potrafią pomóc dziecku delikatnie przejść różnorodne fazy. Indywidualne cechy biologiczne i psychiczne rozwijają się podczas takiego dojrzewania.
Podsumowując, dojrzewanie to ważny etap, należy zatem szczególnie dbać o dziecko w tym czasie, zapewniając mu doskonałe samopoczucie i wspierając je. Dziewczynki dojrzewają w sposób bardziej stonowany niż chłopcy. Nie mają testosteronu, a to ten hormon odpowiada za agresję i dość gwałtowne zachowania.