Dolegliwości w ciąży

Dolegliwości w ciąży

Kiedy słyszy się wypowiedzi dotyczące okresu ciąży, można odnieść wrażenie, że jest to okres, który wzbudza różne emocje. Takie stawianie sprawy jest trochę zbyt daleko idące, ale jedno jest pewne – ciąża to piękny, ale niełatwy okres. W tekście skupimy się na tej mniej przyjemnej stronie zbliżającego się macierzyństwa.

Jakie dolegliwości związane są z okresem ciąży?

Możliwe dolegliwości to temat, o którym można mówić bardzo długo. Warto też umieć rozróżnić, jakie dolegliwości są normalne, a jakie stanowią powody do niepokoju. Typowe dolegliwości w ciąży to m.in. zgaga, skurcze łydek czy nudności. Tego samego nie możemy powiedzieć o obrzękach całego ciała czy krwawieniu. Dobrze również podkreślić, że te, jak i inne problemy mogą być powodem do niepokoju – mogą, nie muszą!

Ciążę możemy podzielić na 3 trymestry. Fakt ten jest ważny w kontekście dolegliwości. Weźmy pod uwagę choćby 2. trymestr, jest to okres, podczas którego ustępują liczne przypadłości związane z początkiem ciąży. Taki stan rzeczy nie powinien dziwić, mówimy o okresie, w którym coraz bardziej rozwijają się narządy dziecka. Odnosząc się do konkretów, bóle pleców czy kręgosłupa to coś normalnego – pod koniec drugiego trymestru brzuszek jest już całkiem spory (w związku z czym jest większe obciążenie pleców i kręgosłupa). Zatrzymajmy się też przy szybkim przyroście wagi. Szybkim, czyli więcej niż 400 g na tydzień. Szybki przyrost wagi może wydawać się czymś normalnym, ale fakty przedstawiają się nieco inaczej – wspomniany przyrost wagi może wiązać się z zatruciem ciążowym lub cukrzycą ciężarnych.

To jeszcze na koniec coś o porodzie. Co by nie mówić, poród to przeżycie, które można określić mianem wyjątkowego. Co ciekawe, dolegliwości mogą nastąpić w trakcie porodu, jak i po szczęśliwym zakończeniu. Najpopularniejsze dolegliwości po porodzie to bóle w podbrzuszu, rozstępy skórne i depresja poporodowa.

W ciąży trzeba o siebie szczególnie dbać

Nietrudno usłyszeć, że ciąża to okres, podczas którego należy o siebie dbać szczególnie – chodzi o odpowiedzialność za siebie i nowe życie. Ten tekst to tylko namiastka tego, o czym powinno się wiedzieć. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, warto zajrzeć na stronę RODZICE.PL. Jest to portal, na którym możesz znaleźć wiele bardzo istotnych informacji. Co więcej, informacje te wykraczają daleko poza okres ciąży.

Pamiętaj też o tym, że wiedza jest ważna, ale fachowa pomoc najważniejsza. Jeżeli masz jakieś wątpliwości, nie pozostaje nic innego jak możliwie szybko skorzystać z pomocy lekarskiej. Lepiej nie ryzykować.