Domki dla lalek – zabawka znana od wieków

Domki dla lalek – zabawka znana od wieków

Pierwsze domki dla lalek wypełnione miniaturkami mebli i wyposażeniem typowym dla klasycznego mieszkania znane są już od czasów starożytności. Pierwsze mebelki do domów dla lalek produkowano z gliny, brązu, a nawet srebra. Poznajmy historię tych fantastycznych zabawek, ponieważ dzisiaj trudno wyobrazić sobie pokój dziewczynki bez domku dla lalek.

Średniowieczny prezent dla córki

Kiedy w XVI wieku Albrecht V Bawarski zamówił dla swojej córki domek dla lalek, ten nie przypominał zabawki znanej dzisiaj, a raczej precyzyjnie wykonaną makietę pełną prawdziwych dzieł sztuki. Każdy element domku dla lalek był idealnym odwzorowaniem rezydencji książęcej. Kiedy nastał XVIII i XIX wiek, pojawiało się w Europie coraz więcej domków dla lalek. Najpiękniejsze powstawały w Niemczech, Anglii, w Holandii, Francji i we Włoszech. W tym ostatnim kraju konstruowano całe miasteczka, a ich budową zajmowali się najbardziej znani architekci, rzeźbiarze i złotnicy. Pod koniec XIX wieku budowano także pojedyncze pokoje, które składały się z trzech ścian i wyposażenia: mebli i sprzętów. Były to jednak domki produkowane w pojedynczych egzemplarzach, bo te wykonywane na szerszą skalę zaczęto tworzyć dopiero po II wojnie światowej. W połowie XX wieku domki dla lalek wyrabiano z blachy i meblowano je plastikowymi elementami. Ponieważ ich produkcja nie była droga, dużo dziewczynek z Europy Zachodniej cieszyło się takimi zabawkami. Dzisiaj domki dla lalek mogą mieć nawet prawdziwy telewizor. Takie domki pojawiły się w Japonii, a miniaturowy telewizor odbierał nawet kilka programów.

Współczesne domki dla lalek

Oczywiście nie trzeba od razu kupować dziecku domku z działającymi sprzętami elektronicznymi. Piękny, duży domek dla lalek https://www.trendysmyk.pl/30-domki-dla-lalek wyprodukowany z drewna, świetnie będzie nawiązywał do klasycznych domków dla lalek, a jednocześnie będzie pasował do nowoczesnego pokoju. Przepięknie wykonany, trwały, pełen akcesoriów, które niezbędne są do zabawy lalkami domek to prawdziwe spełnienie marzeń. Dzisiaj domek dla lalek może mieć każde dziecko i bawić się nim bez obaw, że coś się zepsuje. Klasyczne, dobrej jakości domki dla lalek, przetrwają lata.