Eksperymenty dla dzieci – część 2

Eksperymenty to nie tylko dobra zabawa, ale przede wszystkim poznawanie otaczającego nas świata i pobudzanie ciekawości poznawczej u dziecka

Dzieci są z natury bardzo ciekawe i dociekliwe. Interesują się mnóstwem rzeczy, dopytują jak działają różne przedmioty, skąd bierze się śnieg, jak powstaje tęcza. Warto ten ich naturalny potencjał wykorzystać, by zachęcić je do zdobywania wiedzy. Wspólne eksperymenty to doskonała zabawa, a jednocześnie nauka w łatwy i przyjemny sposób.

Nie trzeba zapewne nikogo przekonywać, że zabawa poprzez naukę to najlepsza i najprzyjemniejsza forma przyswajania wiedzy. Nic, więc dziwnego, że dzieci tak chętnie biorą czynny udział w przeprowadzeniu rozmaitych eksperymentów. Pomysłów na tego typu zabawę jest bardzo dużo. Część bez problemu zorganizujemy za pomocą rzeczy, które mamy w domu. Do przygotowania innych będziemy musieli kupić kilka produktów. Inne wykonamy przy pomocy gotowych zestawów. Możliwości jest naprawdę wiele i ogranicza nas w sumie jedynie wyobraźnia i ciekawość.

Poniżej przedstawiam kilka eksperymentów, które sprawią dzieciom mnóstwo radości. Rozbudzą ciekawość, przybliżą prawa rządzące światem i będą doskonałym pomysłem na wspólne spędzenie wolnego czasu.

Dyniowy wulkan

Najpierw trzeba przygotować dynię – odciąć górę i wyjąć ziarnka. Potem wystarczy wsypać do środka sodę. A kiedy już będziemy gotowi na wybuch – dolać ocet i BUUM!

Dlaczego tak się dzieje: zasadowa soda w połączeniu z kwaśnym octem reaguje między innymi wydzielaniem dwutlenku węgla. I to ten gaz jest odpowiedzialny za spienianie się płynu.

Eksperyment dla dzieci z cytryną

Potrzebne będą: lampka, cytryna i pojemnik na sok, pędzel lub patyczek kosmetyczny oraz biała kartka.

Wyciśnięty sok z cytryny rozcieńcz z odrobiną wody. Zamocz patyczek kosmetyczny w soku i napisz tajemnicze słowo na białej kartce bądź narysuj prosty obrazek. Gdy kartka wyschnie, zbliż ja do zapalonej lampki. I ogrzewaj do momentu, w którym napis stanie się widoczny.

Plastelina z mleka

Potrzebne materiały: pojemnik z miarką, miska, mały garnek, sito, mleko i ocet.

Za pomocą miarki odmierz 800 ml mleka. Wlej mleko do garnka i podgrzewaj do momentu zagotowania. Wlej do zagotowanego mleka 5 łyżeczek octu i pozostaw na godzinę. Po około godzinie (jak mikstura wystygnie) przecedź ją przez sito nad miską. Powstałe białe grudki wystarczy podsuszyć i plastelina gotowa. Tak otrzymaną plastelinę można zgniatać i budować z niej figurki. Gotowe figurki można wstawić do piekarnika, aby je utwardzić.

Kolorowe kwiaty

Potrzebne materiały: szklanki, woda, nożyczki, barwniki spożywcze lub atrament i kwiaty (białe, cięte).

Do kilku szklanek nalej wodę. Do każdej dodaj inny barwnik. Możesz użyć barwników spożywczych lub tuszu z nabojów do pióra. Do eksperymentu wybierz białe kwiaty np. margerytki, róże, frezje. Przytnij łodygi kwiatów na ukos. Wstaw kwiaty do szklanek i pozostaw na noc. Kwiaty staną się kolorowe. Każdy kwiat będzie miał inną barwę, w zależności od koloru wody, do jakiej został wstawiony.

Samodzielnie pompujący się balonik

Będziecie potrzebować: plastikową butelkę, zwykły balonik, szklankę octu, 3 łyżki sody oczyszczonej, lejek i łyżeczkę.

Eksperyment należy zacząć od wlania octu do butelki. Dziecko powinno wspomóc się lejkiem. Aby wzmocnić efekt, możemy dodać trochę barwnika spożywczego do cieczy. Następnie do balonu wsypujemy sodę. Kolejnym krokiem jest założenie balonu na szyjkę butelki. Uwaga! Część z sodą musi swobodnie zwisać obok butelki. Teraz dziecko delikatnie chwyta balonik i opróżnia jego zawartość do butelki. Na skutek połączenia sody i octu wytwarza się dwutlenek węgla. Balonik samodzielnie się pompuje.

Sensoryczne migoczące gniotki

Potrzebne będą: butelka, woda, bezbarwny klej w płynie, balon i brokat lub inne świecidełka. Butelkę wypełniamy wodą do połowy. Dodajemy trochę kleju i mieszamy. Następnie wsypujemy brokat. Na butelkę ostrożnie zakładamy balon i przelewamy ciecz. Wiążemy i gotowe!

Lampa Lava

Przygotujcie: szklankę wypełnioną olejem (do 3/4 wysokości), 1/4 szklanki wody, barwnik spożywczy i tabletka musująca (Wapno, Witamina C lub Magnes).

Do wody dolejcie klika kropli barwnika i całość wlejcie do szklanki z olejem. Pierwsze wrażenia wywołają u Was efekt WOW. Ponieważ wlewana woda już zacznie przypominać bąbelki, a gdy dodacie tabletkę zupełnie zatracicie się w tym eksperymencie. Tym bardziej, że po każdej dodanej kolejnej tabletce spektakl zaczyna się od nowa!

Wędrująca woda

Przygotujcie: 3 szklanki z wodą, 3 puste szklanki, ręczniki papierowe i barwniki spożywcze.

Zacznijcie od zabarwienia wody, a następnie ułóżcie szklanki naprzemiennie pełna z pustą. Papierowy ręcznik zwińcie w rulon i włóżcie jeden koniec do wody, a drugi do pustej szklanki. Po pewnym czasie woda zacznie się przemieszczać i napełniać puste pojemniki.

W sklepach są również dostępne gotowe zestawy eksperymentalne. Zestawy zostały tak zaprojektowane, aby pomóc najmłodszym dzieciom stawiać pierwsze kroki w świecie nauki. Poprzez serię prostych eksperymentów, dzieci mogą odkryć właściwości kolorów podstawowych, wody i efektów mieszania. W sklepach znajdziemy przede wszystkim takie zestawy jak:

Eksperymenty dla malucha

Eksperymenty dla malucha

FUN — mini eksperymenty

FUN mini eksperymenty

Mały Geniusz. Doświadczenia woda i lód.

Mały geniusz