Fotografia noworodkowa – jakie obiektywy do lustrzanki będą najlepsze?

Fotografia noworodkowa – jakie obiektywy do lustrzanki będą najlepsze?

Gdy już masz piękne kosze wiklinowe, miękkie futrzane kocyki, neutralne tła kartonowe i studio, w którym planujesz realizować zdjęcia noworodków, to czas zastanowić się nad wyborem źródła światła oraz odpowiednią optyką. Przeczytaj, jakie obiektywy do lustrzanki będą najlepsze do fotografowania niemowląt. Podpowiemy także, na jaki rodzaj oświetlenia warto się zdecydować.

Obiektywy do lustrzanki – wartość przysłony

Fotografowanie noworodków w studiu oczywiście wymaga oświetlenia stałego, żeby nie budzić dziecka i nie oślepiać wrażliwych oczu modela. Mając to na uwadze, trzeba wybierać lampy studyjne wyposażone w mocne światło modelujące z regulacją natężenia. Światło pilotujące daje możliwość uzyskiwania niesamowitych efektów plastycznych za pomocą modyfikatorów np. przez strumienice Snoot, plaster miodu, wrota. Żeby móc sobie pozwolić na tak niski klucz świecenia, trzeba wybrać odpowiednie obiektywy do lustrzanki o niskich wartościach przysłony.

Proponowane obiektywy do lustrzanki

Oto kilka szkieł, które doskonale sprawdzą się w fotografii studyjnej noworodków:

  • Sigma 35 mm F1.4 A DG HSM z serii Art (https://sigma-foto.pl/obiektywy/35mm-f1-4-a-dg-hsm/), ponieważ oferuje duży poziom jasności, pięknie rysuje, pozwala na romantyczny efekt bokeh, dzięki swojej konstrukcji minimalizuje aberrację chromatyczną, dobrze radzi sobie z redukowaniem blików i flar, szybko ostrzy i jest cichy – ma silnik HSM, a więc można z nim podejść bardzo blisko noworodka.
  • Sigma 50 mm F1.4 A DG HSM z serii Art (https://sigma-foto.pl/obiektywy/50mm-f1-4-a-dg-hsm/), bo to klasyka! Szkło SLD, które pozwala na piękny rysunek o niskim stopniu załamania światła, bez flar i blików. Można z nim blisko podejść, bo ma silnik HSM i ostrzy od 40 cm od matrycy. Jego kołowa przysłona pozwala na plastyczny bokeh również przy wysokich ustawieniach. Jest po prostu doskonały, jeśli chodzi o szczegółowe i wyostrzone kadry noworodkowe o wysokiej rozdzielczości.
  • Sigma 85 mm F1.4 A DG HSM z serii Art (sigma-foto.pl/obiektywy/85mm-f1-4-a-dg-hsm) to klasyczne szkło portretowe pozwalające na plastyczny bokeh. Świetnie sprawdzi się w połączeniu z aparatem wyposażonym w przetworniki 50 megapikseli. Daje bardzo wysoką rozdzielczość, a więc rodzice mogą sobie zrobić fototapetę na całą ścianę ze zdjęcia dziecka, bo obraz jest ostry i kontrastowy. Co więcej, doskonale niweluje aberrację chromatyczną. Redukuje bliki, flary i jest cichy, bo również ma silnik HSM.

Stałoogniskowe obiektywy do lustrzanki dają dużo lepszą jakość obrazu niż zmiennoogniskowe szkła reporterskie, które zazwyczaj są ciemniejsze. To oczywiście niekończący się spór między fotografami, czy lepsza będzie stałka, czy zoom, ale w przypadku fotografowania noworodków zaryzykować można stwierdzenie, że stałe szkła dają lepsze efekty plastyczne i pozwalają na uchwycenie najważniejszych momentów. Co więcej, ich jasność pozwala na fotografowanie w świetle naturalnym np. niemowlę leżące w smudze światła z okna bez potrzeby doświetlania planu.

Obiektywy do lustrzanki a kompozycja

Wybór odpowiedniej długości ogniskowej to zawsze dylemat. Warto oczywiście wyposażyć się w pełen zakres, ponieważ dziś kochasz ciasne kadry, nieco przerysowane o zjawiskowym efekcie bokeh, a jutro stwierdzisz, że może warto odejść trochę od modela i pokazać otoczenie nie tracąc przy tym możliwości rozmywania tła. Żeby nie ograniczać się w komponowaniu obrazu, warto postawić na jasne szkła z przedziału ogniskowych od 35 mm do 85 mm. Najważniejsze, to nieustannie testować i szukać swoich ulubionych ujęć, unikatowych kadrów i kompozycji, które podobają się nie tylko klientowi, ale także sprawiają radość twórcy. Wszystkie wymienione w artykule obiektywy do lustrzanki znajdziesz na stronie: https://sigma-foto.pl/obiektywy/. Tam także możesz doczytać, ile one ważą, jakie są dostępne mocowania z danego modelu, no i jeśli nie przekonuje Cię fotografowanie stałymi obiektywami, to znajdziesz tam również zoomy.