Kleszcze to groźne pasożyty, należące do gromady pajęczaków. W Polsce żyje ich około 20 gatunków, ale najczęściej spotyka się tylko kilka z nich. Można na nie trafić nie tylko w lesie i na łąkach – kleszcze coraz częściej przenoszą się do miejskich parków, na skwery, a nawet do domowych piwnic. Co sprawia, że zmieniają swoje siedliska?
Kleszcze – gdzie można je spotkać?
Kleszcze żywią się krwią zwierząt i ludzi, a swoje ofiary atakują zazwyczaj z wysokich traw i krzewów. Za sprawą substancji, którą wstrzykują podczas ugryzienia, moment wkłucia jest praktycznie niewyczuwalny, dlatego wiele osób orientuje się o obecności pasożyta dopiero po jakimś czasie, kiedy zwiększy swoje rozmiary i stanie się zauważalny. Te groźne pajęczaki można spotkać najczęściej:
1. W LASACH
Kleszcze lubią wilgotne lasy, szczególnie liściaste i mieszane, ze względu na optymalne do ich rozwoju warunki. Te pasożyty świetnie czują się w lasach, w których dominują dęby i graby, buki i jodły.
2. NA ŁĄKACH
Pajęczaki osiedlają się na nich głównie ze względu na obecność wysokich i gęstych traw, chwastów czy gęstych paproci, w których mogą się ukryć i czekać na żywiciela. Przyczyną pojawiania się pasożytów na polanach są dzikie zwierzęta (np. dziki i sarny), które wędrując, pokonują duże odległości i przenoszą kleszcze.
3. W MIASTACH
Zmiany klimatyczne sprawiły, że kleszcze żyją również w miastach – skoki temperatur i gwałtowne zjawiska atmosferyczne sprzyjają rozmnażaniu się tych pajęczaków. Oprócz skwerów i miejskich parków coraz częściej można je spotkać również w ciepłych piwnicach, gdzie trafiają chociażby za sprawą gryzoni (takich jak szczury i myszy) czy kotów.
Jak uniknąć ukąszenia?
Ukąszenia kleszczy często niosą nieprzyjemne konsekwencje, dlatego warto stosować środki ochronne, dzięki którym ryzyko ugryzienia zostaje zminimalizowane. Do najpopularniejszych preparatów należą tzw. repelenty, czyli środki odstraszające. W przypadku kleszczy świetnie sprawdzą się przede wszystkim te z wysoką zawartością substancji czynnej DEET. Tego typu produkty należy stosować na odsłonięte części ciała oraz na ubranie, ale nie można nanosić ich na zranioną lub podrażnioną skórę. Zwolennicy naturalnych metod docenią natomiast właściwości wrotyczu – zioło trzeba rozdrobnić i natrzeć nim skórę lub zaparzyć, a następnie spryskać nim ciało. Aby zapobiec ugryzieniu, warto unikać gęstych zarośli i poruszać się wyznaczonymi ścieżkami. Eksperci zalecają, żeby po każdej wizycie (np. w lesie czy w parku) dokładnie obejrzeć skórę i upewnić się, że nie żeruje na niej żaden pajęczak – należy zwrócić uwagę na pachwiny, zgięcia łokci i kolan oraz szyję. Ważną rolę odgrywa także odpowiedni ubiór. Ciało powinno być jak najbardziej zakryte – doskonale sprawdzą się zatem długie spodnie, czapka i zasłaniająca ręce bluzka.
Które kleszcze są najgroźniejsze?
Mimo że w Polsce występuje około 20 gatunków kleszczy, najczęściej można spotkać tylko kilka z nich. Jedną z najgroźniejszych odmian jest obrzeżek gołębień, który żywi się przede wszystkim krwią nietoperzy i gołębi, ale ze względu na bytowanie ptactwa w pobliżu domostw coraz częściej atakuje on również ludzi. Jego ukąszenie jest bardzo bolesne i długo się goi. Spore zagrożenie stanowią także kleszcze pastwiskowe, atakujące głównie jelenie i sarny. Bardzo często ich celem są również domowi pupile, dlatego warto zainwestować w specjalną obrożę, która uchroni je przed pasożytami. Tego typu akcesoria mają w swoim asortymencie internetowe sklepy zoologiczne, takie jak chociażby https://www.naszezoo.pl/pl/p/Bayer-Foresto-obroza-dla-psa-i-kota-ponizej-8-kg-dlugosc-38-cm-/5772. Szczególne zagrożenie dla ludzi stanowią także kleszcze pospolite. Przenoszą one wiele szkodliwych i niebezpiecznych dla zdrowia patogenów chorobowych wywołujących m.in. kleszczowe zapalenie mózgu, boreliozę czy anaplazmozę.