Imiona dla dzieci

Wybierasz właśnie imię dla dziecka? Każde dziecko po urodzeniu otrzymuje imię, które wybierają dla niego jego rodzice. To przyjemna i niełatwa jednocześnie decyzja. Warto prześledzić trendy i najpopularniejsze imiona dla dzieci.

Imię dla dziecka powinno ładnie brzmieć oraz generować pozytywne skojarzenia wśród członków jego rodziny. Ponieważ właśnie to imię dziecko będzie słyszeć niezliczoną ilość razy każdego dnia. Z tym słowem będzie się identyfikować, myśląc „Ja”. I to, na jego dźwięk będzie odwracać się na ulicy.

Imiona dla dzieci w 2018

Wybierając imię dla dziecka należy pamiętać, że imię wybieramy dla dziecka, a nie dla siebie. To nasze dziecko w przyszłości powinno być zadowolone ze swojego imienia, a nie my. To ono będzie z nim żyło. A od ich decyzji zależy czy będzie ponosiło w codziennym życiu negatywne skutki. Związane z wybranym przez nas imieniem.

Przy wyborze imienia nie ulegajmy presji otoczenia, emocjom. A także aktualnej modzie na imiona, czy naciskom rodziny i znajomych. Warto posłuchać porad rodziny oraz znajomych, ale wybór imienia pozostawmy sobie.

Imię dla dziecka powinno być łatwe do wymówienia. A także powinno mieć co najmniej 2 zdrobnienia. Imiona męskie, żeńskie często wybieramy najpopularniejsze, rzadkie, oryginalne, tradycyjne. Jak i również, aby było nowoczesne, nietypowe, słowiańskie, staropolskie, zagraniczne i święte.

Pamiętajmy, wybierając imię dla dziecka nie dopuśćmy do sytuacji, w której nasze dziecko będzie się wstydziło swojego imienia. Lub będzie wyśmiewane z powodu imienia przez swoich rówieśników. Na placu zabaw, w przedszkolu, czy w szkole.

Zbyt oryginalne imię może spowodować, że dziecko będzie miało poczucie niższej wartości. Będzie miało kompleksy i problemy emocjonalne. Oraz w przyszłości może mu utrudnić awans i zrobienie kariery zawodowej.

Imiona dla chłopców

Idealne imię dla chłopca powinno ładnie brzmieć i wywoływać pozytywne skojarzenia. Imiona dla chłopców mogą być nowoczesne, popularne, tradycyjne, oryginalne.

Najpopularniejszym imieniem dla chłopca jest Jan. Na podium znalazły się także: Aleksander, Jakub, Antoni, Franciszek, Adam. Oraz Stanisław, Szymon, Mikołaj, Wojciech, Ignacy, Filip, Michał. A także Leon, Kacper, Piotr, Marcel, Julian, Maksymilian, Tomasz, Bartłomiej i Mateusz.

Oto imiona dla chłopców, których może przybywać w tym roku:

  • oryginalne: Leon, Alan;
  • tradycyjne: Mieszko, Kazimierz, Ziemowit, Miłosz;
  • greckie: Krzysztof, Filip, Sebastian.

Imiona dla dziewczynek

Imiona żeńskie stawiają przed rodzicami niełatwe zadanie. Wybranie tego idealnego imienia dla córki z ponad 200 możliwych może być długą i wyboistą drogą. Czym zatem kierować się przy wyborze imienia dla dziewczynki, jakiej użyć strategii?

W wyborze imienia dla dziewczynki mogą pomagać dziadkowie,  rodzina, znajomi i przyjaciele. Zazwyczaj każdy z tej grupy ma swoje typy. Na szczęście o imieniu dla córki i tak decydują rodzice.

Najpopularniejszym imieniem dla dziewczynki jest Zofia. Na podium znalazły się także: Julia, Hanna, Maria, Alicja, Zuzanna, Maja. Oraz Helena, Pola, Natalia, Aleksandra, Lena, Magdalena. A także Laura, Wiktoria, Gabriela, Amelia, Oliwia, Barbara, Antonina i Anna.

Najnowsze trendy wśród imion dla dziewczynek to często imiona symboliczne, a jednocześnie niezwykle urocze i wdzięczne:

  • kwiatowe: np. Lilianna, Malwina, Róża, Kalina;
  • greckie: Agata, Lidia;
  • zagraniczne: Sara, Inez, Lea, Angelika, Jessica.