Każdy chciałby być supertatą. Ale nie każdemu się to udaje. Jeszcze kilkanaście lat temu panowie zadawali sobie to pytanie jedynie w myślach. Dziś super tata to nie tylko osoba, który jest w stanie zapewnić byt swojej rodzinie. Super tata to osoba, która potrafi spędzać czas z dzieckiem.
10 cech dobrego Taty
Bycie ojcem to ogromny obowiązek, ale też wspaniała funkcja. Mimo, że to mamy zazwyczaj więcej czasu poświęcają dzieciom, w większym stopniu się nimi opiekują, to i ojcowie odgrywają ogromną rolę w życiu dziecka.
Ojcowie są dla dzieci wzorcami, punktem odniesienia co do tego, jaki powinien być i jak powinien zachowywać się dorosły człowiek, mężczyzna, mąż (partner) i ojciec.
Poniżej przedstawiam 10 cech dobrego taty:
-
Dobry ojciec powinien poświęcać dzieciom czas.
Pomimo swoich zawodowych i domowych obowiązków i zmęczenia tata powinien znaleźć każdego dnia chwilę na zabawę z dzieckiem, rozmowę, wspólne odkrywanie i wyjaśnianie świata.
-
Dobry tata ma w sobie odrobinę… dziecka.
Odpuść sobie czasem z tą swoją obmierzłą dorosłością i obudź to uśpione, wewnętrzne dziecko. Pobaw się ze swoimi pociechami klockami, samochodzikami, plastikowymi pistolecikami czy co tam jeszcze mają w swoim arsenale zabawek.
-
Ojciec powinien interesować się dziećmi.
Dobry tata powinien interesować się ich stanem zdrowia, samopoczuciem, jak i postępami w nauce, wynikami szkolnymi. Ojciec powinien śledzić rozwój swoich dzieci w każdej ze sfer. Powinien także wiedzieć co lubią robić jego dzieci, czym się interesują, co lubią jeść, czego słuchają, jakie oglądają filmy, znać ich znajomych i miejsca, gdzie spędzają dużo czasu.
-
Dobry tata potrafi się dzielić.
Dobry tata nie może być egoistą. Powszechnie już wiadomo, że gdy dziecko pojawia się w domu angażuje na sobie całą uwagę, zwłaszcza jego mamy. Warto jednak uwiecznić chwile, kiedy to tata zarywa nockę lub dzieli się jedzeniem, kiedy odpuszcza mecz na rzecz czytania bajki do snu.
-
Mądry ojciec stara się być wzorem do naśladowania dla swoich dzieci.
Nie ma żadnego sposobu na to, żeby zostać dobrym rodzicem. Nie da się „zaprogramować” dzieci jak komputery, licząc na określony efekt. Jednak musisz pamiętać, że twoje dzieci to wspaniali obserwatorzy i naśladowcy. Patrzą na ciebie i słuchają. Przejmują twoje wartości i nawyki, ponieważ to ty, ich ojciec, masz na nie największy wpływ. Dlatego mądry ojciec chce być jak najlepszym przykładem dla swoich dzieci.
-
Dobry tata nie żałuje pochwał dla swoich dzieci.
Każdy lubi słyszeć, że to, co robi, robi dobrze. Zwłaszcza dzieci. Dla nich każda chwila ich życia to niekończące się próby wychodzenia z własnej strefy komfortu, więc nic nie zadziała na nich tak budująco, jak wykrzyczane z entuzjazmem „tak trzymaj! Super ci idzie!”.
-
Dobry tata potrafi rozmawiać z dziećmi o wszystkim.
Ojciec, który chce mieć dobry kontakt z dziećmi, musi być uważnym słuchaczem. Powinieneś więc nauczyć się słuchać bez gwałtownych reakcji.
-
Dobry tata kocha i szanuje swoją żonę.
Wpływ na dzieci bez wątpienia ma też to, jak mężczyzna wywiązuje się z roli męża.
-
Dobry tata chroni swoje dziecko i przygotowuje do życia.
Wspaniały tata wie, jak pomóc dziecku rozwinąć poczucie własnej wartości. Przede wszystkim akceptuje je takim jakie jest. I pozwala popełniać błędy, dzięki którym dostaje najważniejszą lekcję życia.
-
Dobry tata spędza czas aktywnie z dziećmi.
Rower, basen lub przynajmniej spacer. Zdrowe, przyjemne, a przy tym bardzo WSPOMNIENIOTWÓRCZE. Znacznie bardziej od zakupów w hipermarkecie.
Poświęcaj dziecku czas
Najczęściej do głównych zadań mężczyzny należy zapewnienie rodzinie odpowiedniego bytu. W przypadku gdy w rodzinie są dzieci to już nie jest aż tak istotne. W tym przypadku najważniejsza jest twoja obecność przy dziecku. I to nie tylko od święta ale również na co dzień.
Wychowanie dziecka to trudne zadanie i nie sposób nie zaliczyć przy tym żadnych potknięć. Wielu tatusiów myśli że codzienną nieobecność można nadrobić w niedzielę albo podczas wakacji. Małemu brzdącowi tata jest potrzebny na co dzień. Zastanów się więc, kiedy możesz znaleźć czas dla swojego dziecka. Może np. będziesz codziennie odprowadzał je do przedszkola, a wieczorem towarzyszył mu przy kąpieli? A może waszym rytuałem stanie się wieczorne czytanie książeczki?
Ważne, żebyś wymyślił coś, co będziecie robić każdego dnia, zawsze o tej samej porze, bez wyjątków. Po staraj się też znaleźć czas na jeden posiłek, który będziecie jedli całą rodziną. Poza tym pamiętaj, żeby w wolne dni nie bombardować dziecka nadmiarem wrażeń. To częsty błąd ojców-rozwodników, ale popełniają go też zapracowani tatusiowie, żyjący z dziećmi pod jednym dachem. Mają oni często poczucie winy, bo zbyt mało zajmują się swoimi pociechami, więc kiedy już bawią się z synem czy córką, to na całego: lody, wyprawa na plac zabaw, tarzanie się w basenie pełnym piłeczek. Zamiast serwować maluchowi nadmiar atrakcji, po prostu z nim bądź. Posnujcie się np. po domu w piżamach, powygłupiajcie na dywanie albo porysujcie. No i najważniejsze – rozmawiajcie. Twój smyk naprawdę potrzebuje tego bardziej niż szaleństw w basenie z piłeczkami.