Jak chronić dziecko przed smogiem?

Jak chronić dziecko przed smogiem?

Smog jest dokuczliwy, przeszkadza w życiu, utrudnia oddychanie. Jego wpływ na organizm jest fatalny – smog może powodować problemy z układem oddechowym, a nieraz nawet śmierć. Dorośli i dzieci powinni chronić się, ale jak? Oto jest pytanie, które od razu trzeba sobie postawić. Smog jest i nie można go w żaden sposób samodzielnie redukować, konieczne są działania systemowe. Smog źle wpływa na ludzkie życie, jest obecny na całym świecie. Słowo smog pochodzi od dwóch słów: smoke, czyli dym, oraz fog, czyli mgła. Jest to szara, brzydka mgła wisząca nad miastami. I to nie tylko nad dużymi miastami, mogą one pojawić się także nad małymi miasteczkami. Smog to mieszanka powietrza z zanieczyszczeniami oraz spalinami. Powstaje w wyniku działania fabryk, samochodów, palenia węglem, drewnem i śmieciami w piecach. Smog jest dokuczliwy szczególnie w miastach ulokowanych w kotlinach. Gdy nie ma wiatru to wówczas smog utrzymuje się nad danym miastem. Smog to zmora Los Angeles, Londynu, Tokio, ale też Warszawy i Wrocławia.

Czy da się uniknąć smogu?

Smogu uniknąć nie sposób. Trzeba byłoby zmienić miejsce zamieszkania. Smog prowadzi do alergii, astmy, niewydolności oddechowej, obniżenia odporności ludzkiego organizmu, wywołania chorób układu krwionośnego i serca, wystąpienia chorób nowotworowych. Skutki są groźne, ale uchronić się przed smogiem nie sposób. Jedynie maska z filtrami może nieco pomóc, ale trzeba byłoby nosić ją dzień w dzień. Na szczęście w wielu miejscach smog występuje w zimie, sezonowo, gdy ludzie palą w piecach zakazanymi produktami.

Sposoby ochrony dziecka przed smogiem

Dziecko trudno chronić przed smogiem. Jednak smogu można unikać pozostając w domu wtedy, gdy jest smog. Można też kupować specjalne maseczki chroniące przed smogiem, które uchronią niejedną osobę przed dokuczliwymi chorobami wynikającymi ze smogu. Należy starannie wybrać taką maskę, musi być ona wyposażona w bardzo dobre filtry. Lokalne alarmy smogowe są potrzebne, palenie w piecach w sposób ekologiczny także jest zalecany. Jednak skuteczne zwalczanie smogu wymaga zaangażowania władz i całych społeczności. Jednostkowe działania niewiele dają. Dla dziecka dobrze jest kupić maseczkę, ona w pewien sposób uchroni malucha oraz jego zdrowie. Maski antysmogowe są różne, ale są też  specjalne maski dla dzieci. Są to maski z wysokim filtrem, który eliminuje nieprzyjemne zapachy. Taka maska to podstawa dla każdego malucha, która pomaga oddychać lekko i czystym powietrzem. Maski są jednorazowe, do wyrzucenia po jednorazowym użyciu, oraz wielorazowe, które wyrzuca się po trzech miesiącach. Po każdym razie należy maskę oczyścić oraz osuszyć, aby skutecznie chroniła podczas spacerów. Filtr antywęglowy jest bardzo dobry i warto mieć maskę z takim właśnie filtrem.

Podsumowując, żadna osoba indywidualna nie może wyeliminować smogu samodzielnie. Jednak może ograniczać go chociaż częściowo. Smog to ciężka sprawa, a niejedna osoba chce żyć zdrowo. Maski antysmogowe na pewno w tym pomogą.