Jak dbać o bliskość, kiedy w związku pojawia się dziecko?

Jak dbać o bliskość, kiedy w związku pojawia się dziecko?

Narodziny dziecka sprawiają, że partnerzy wchodzą w dodatkową rolę. Z dnia na dzień stają się rodzicami, a ich potrzeby w trakcie opieki nad niemowlęciem schodzą na dalszy plan. Dotyczy to każdej strefy życia, w tym bliskości i intymności w związku. Trudno dbać o nią, gdy maluch przez cały dzień domaga się uwagi i żąda karmienia w nocy. Jednak również w tym okresie partnerzy nie muszą się od siebie oddalać. Jak dbać o bliskość i intymność, mając pod opieką małe dziecko?

Zadbajcie o dobre samopoczucie fizyczne

Brak snu, przemęczenie i stres u świeżo upieczonych rodziców sprawiają, że tracą ochotę na czułość. Wielu rodziców niemowląt uważa, że ich życie erotyczne uległo pogorszeniu. Według różnych badań odsetek par, które zgadzają się z tym stwierdzeniem, wynosi od 50 do nawet 75 procent. Najczęściej wskazywaną przyczyną braku intymności po porodzie jest brak snu, który pogarsza samopoczucie fizyczne i obniża libido.

Aby przywrócić bliskość po narodzinach dziecka, para powinna dzielić się obowiązkami w opiece nad maluchem. Jeśli mama w nocy karmi niemowlę piersią, tata może po powrocie z pracy wziąć dziecko na spacer. W tym czasie młoda mama ma chwilę na spokojny, niezakłócony sen. Ojciec może wesprzeć partnerkę również w zakupach, sprzątaniu i gotowaniu, by wieczorem oboje mieli więcej siły. Dzięki temu odzyskają wysokie libido i będą mieć więcej sił na celebrowanie bliskości. Może odważą się nawet na eksperymenty i wypróbują artykuły BDSM lub inne gadżety dla par.

Spędźcie miły wieczór w domowym zaciszu

Rodzice niemowlęcia rzadko mogą pozwolić sobie na wieczorne wyjścia poza dom. Jednak nawet w zaciszu czterech ścian można spędzić miłe chwile. Wystarczy, że położą malucha spać, a następnie zamówią pizzę lub inne danie z dowozem i razem obejrzą film. Takie proste gesty sprzyjają budowaniu trwałej relacji i bliskości. Młodzi rodzice równie dobrze mogą  ugotować coś wspólnie i zagrać w grę planszową lub karcianą. Pomysł na wspólny wieczór w domu może być dowolny, zgodny z ich pasjami i zainteresowaniami.

Zaletą spędzania wieczoru tylko we dwoje w domu jest możliwość doglądania malucha śpiącego w sypialni lub dziecięcym pokoju. Dzięki temu w razie potrzeby mama i tata reagują na płacz dziecka i sprawują nad nim stałą opiekę. Jednocześnie ograniczają wydatki na nianię i nie muszą dostosowywać swoich planów do planów dziadków lub innych krewnych. Miły wieczór we dwoje mogą spędzić w każdy dzień, gdy dziecko pójdzie spać wcześniej bez długiego, męczącego usypiania.

Dajcie sobie czas

Pierwsze tygodnie po porodzie są trudne w szczególności dla kobiet. Niewiele mam może poszczycić się nieskazitelną figurą jak u modelek i gwiazd z okładek już na kilkanaście dni po urodzeniu dziecka. Większość kobiet stopniowo traci wagę i odzyskuje pewność siebie w ciągu kilku miesięcy. W tym czasie rolą partnera jest sprawienie, by kobieta czuła się atrakcyjna pomimo zmian fizycznych i hormonalnych zachodzących w jej ciele. Wzajemny szacunek i akceptacja ułatwiają budowanie bliskości po pojawieniu się dziecka w związku.

Partnerzy powinni dać sobie czas, by stopniowo oswoić się z nową rolą i zmianami, które ich dotknęły. Nawet dobrze przygotowani rodzice po porodzie odczuwają lęk i stres w pierwszych tygodniach po narodzinach dziecka. Szczera rozmowa i cierpliwość pomagają im dbać o intymność w dłuższej perspektywie.