Jak dobrać rower dla dziecka?

Jak dobrać rower dla dziecka?

Rower dla dziecka to bez wątpienia priorytetowa inwestycja dla rodziców, kiedy ich dziecko zacznie stabilnie chodzić i biegać. Jednak wybranie odpowiedniego jednośladu dla młodego człowieka potrafi być bardzo skomplikowane i może stanowić nie lada wyzwanie. Nie wystarczy jedynie powiedzieć, że szukamy rowerku dla dziecka, aby znaleźć idealny model. Najistotniejsze, by wziąć pod uwagę wzrost dziecka oraz jego możliwości fizyczne. Bardzo często dzieci mimo tego samego wieku różnią się od siebie wzrostem, siłą oraz sprawnością fizyczną. Warto wiedzieć, że zakup nieodpowiedniego sprzętu dla malucha może skończyć się zniechęceniem i utratą zapału na rozpoczęcie przygody z jednośladami. Dlatego bardzo istotne jest, aby podejść do tego tematu z zaangażowaniem i wiedzą. W poniższym poradniku postaramy się nieco przybliżyć parametry, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę wybierając rowerek dla dziecka.

Gdzie szukać rowerów dziecięcych?

Bardzo często rodzice stojąc przed wyborem roweru dla swojego dziecka nie zastanawiają się nad tym, jaki jednoślad wybrać, lecz gdzie najtaniej uda się im go zdobyć. Wychodzą przy tym z założenia, że dziecko, zwłaszcza kilkuletnie, szybko rośnie, a więc nie ma większego sensu inwestować w drogi sprzęt renomowanej marki. Wystarczy tani, prosty rower z marketu. Niestety, takie myślenie jest błędne. Jazda na rowerze to jedna z najlepszych aktywności, do jakiej możemy zachęcić dziecko, dlatego warto zapewnić maluchowi odpowiedni, a co najważniejsze bezpieczny jednoślad. Zatem, gdzie kupić rower dla dziecka? Przede wszystkim warto sklep, w którym uzyskamy fachową pomoc oraz rzetelną poradę doświadczonych pracowników. Nie warto kupować losowego modelu niesprawdzonej marki, tylko dlatego, że przyciąga nas atrakcyjna cena. Nie da się ukryć, że jednoślady różnią się ze sobą przede wszystkim ceną, jednak najczęściej to właśnie ona jest wyznacznikiem wytrzymałości i jakości danego typu roweru. Nie oznacza to, że  mając do dyspozycji niewielki budżet nie będziemy w stanie wybrać dobrego sprzętu. Wręcz przeciwnie – nawet za niewielką cenę możemy znaleźć prawdziwą perełkę. Trzeba jednak wiedzieć jak i czego szukać.

maluch na rowerze”

Wybór odpowiedniej wielkości roweru

Podstawową kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę wybierając rower, jest wzrost malucha oraz jego sprawność fizyczna. Na podstawie wzrostu dziecka określana jest rozmiar ramy roweru, a także rozmiar kół. Aby precyzyjnie wybrać rower należy zmierzyć długość nóżek dziecka od ziemi do przedkroku. Na niej porównuje się odległość od pedałów do roweru. Podobnie w przypadku rączek – sprawdzamy odległość siodełka od kierownicy. Ważne jest również, aby cała stopa miała kontakt z podłożem. Daje to poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że maluch czuje panowanie nad jednośladem. Tyczy się to zarówno modelu biegowego, jak i tradycyjnego sprzętu z układem napędowym. Przy doborze roweru patrzymy również na to, czy nasza pociecha nie ociera kolanami o kierownicę lub swoje ręce podczas pedałowania. W obecnych czasach wybór na rynku jest tak zróżnicowany i duży, że z pewnością każdy maluch znajdzie coś na miarę swoich możliwości.

Dla ułatwienia wielu producentów sporządza specjalne zestawienia, według których rozmiar roweru można dopasować do średniego wzrostu malucha w danym wieku. Jeśli szukamy modelu z bocznymi kółkami, kierujmy się głównie rozmiarem kół i ramy:

  • dla malucha w wieku od 1,5 do 2 lat najlepszym rozwiązaniem będzie rower biegowy,
  • dla dziecka w wieku od 2 do 4 lat odpowiedni rozmiar kół to 12″,
  • dla 3-5 latków koła powinny mieć rozmiar 14″,
  • z kolei dla 4-6 latków najodpowiedniejsze będą koła o wielkości 16″.

Jeśli chcemy kupić rowerek dla dziecka bez kółek stabilizujących, zmierzmy dodatkowo wysokość kroku u dziecka:

  • dla 4-6 latków zazwyczaj jest to 48 cm wysokości kroku, a zatem najbardziej odpowiednie będą koła w rozmiarze 16″,
  • dla 5-8 latków wysokość kroku to około 53-58 cm, co przekłada się na koła o rozmiarze 20″ i ramie 11-13″,
  • dla dzieci w wieku 7-12 wysokość to zwykle 66-69 cm – koła 24″ i rama 14-15″.

Pamiętajmy jednak, że podane zestawienie może być jedynie sugestią dla rodziców. Dzieci znacząco różnią się od siebie. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z wyjątkowo niskim ośmiolatkiem, może się zdarzyć, że będzie on sobie zdecydowanie lepiej radził na 16-calowych kołach. Z kolei bardzo wysoki 12 latek może potrzebować roweru o większej średnicy kół lub wręcz roweru dla dorosłych, o niskiej ramie. Jedno jest pewne – w każdym przypadku dobierajmy rower dokładnie do wzrostu i potrzeb dziecka, traktując wszelkiego rodzaju tabelki i rozpiski jako ewentualną podpowiedź.

Pierwszy rowerek dla najmłodszych

Dla maluchów, które dopiero ukończyły pierwszy rok życia i nauczyły się stabilnie chodzić, najlepszym rozwiązaniem będzie rowerek biegowy. Tego rodzaju sprzęt jest całkowicie pozbawiony układu napędowego, tj. pedałów, łańcucha i przerzutek. Dzięki temu dziecko może w pełni skupić się na sposobie poruszania, bez konieczności nauki pedałowania czy hamowania. Zwykle tego rodzaju rowerki posiadają koła w rozmiarze 10 lub 12 cali. Ponadto są wyposażone w niewielkie ramy, dopasowane do potrzeb maluchów.

Rowerki biegowe to świetne rozwiązanie dla dzieci, które przyzwyczaiły się już do pędu powietrza, podróżując z rodzicami w foteliku rowerowym, jak również dla tych, które jeszcze nigdy nie miały kontaktu z jednośladem. Przede wszystkim sprzęt ten ma przyzwyczaić dziecko do utrzymywania równowagi, a także kierunku kontroli jazdy. W tych czynnościach pomogą dziecku własne nogi, którymi bez przeszkód może operować odpychając się czy zatrzymując. Dodatkowo, dziecko wzmacnia mięśnie nóg i całego ciała oraz trenuje koncentrację i równowagę, które są niewątpliwie niezbędne do nauki jazdy na tradycyjnym rowerze.

Przy wyborze pierwszego rowerku biegowego rodzice powinni kierować się głównie wysokością kroku naszego dziecka. Aby rower był dobrany precyzyjnie, dziecko powinno być w stanie wygodnie usiąść na siodełku, sięgając jednocześnie obiema stopami do podłoża, aby za ich pomocą móc poruszać się na rowerze. W przypadku najmłodszych dzieci szczególnie istotną kwestią jest wygląd sprzętu. Taki maluch zdecydowanie chętniej będzie jeździł rowerkiem, na którym widnieje jego ulubiona postać z kreskówki niż na surowym modelu.

rowerek biegowy

Rowery z kołami 14 i 16 cali

Kiedy dziecko osiągnie około 1 metra wzrostu, wówczas warto pomyśleć o kupnie zwykłego roweru z pedałami. Jeśli wcześniej jeździło na biegowym, nie będą potrzebne dodatkowe kółka, których głównym zadaniem jest pomoc w utrzymaniu równowagi. Koła w rowerach dla typowego 3-5 latka mają zazwyczaj 14-16 cali. Aby obsługa roweru nie przysporzyła dziecku kłopotu, ważne, aby był on prosty w obsłudze. Jednoślad więc powinien mieć prosty hamulec w pedałach, dodatkowy na przedniej kierownicy. Istotne, by rower nie miał przerzutek. Dla malucha w tym wieku dobrze jest poszukać lekki rower dziecięcy, który sam podniesie i będzie z łatwością prowadził, gdy zmęczy go już jazda na rowerze. Aby uniknąć ciągłego kładzenia roweru na ziemi, należy pomyśleć o zamontowaniu nóżki, na której z łatwością będzie można oprzeć jednoślad, kiedy nie będzie używany. Z ważnych dodatków, dobrze pomyśleć o miejscu na zabawki i uchwycie na wodę, który przyda się szczególnie podczas spędzania czasu na dworze podczas upalnych dni czy w trakcie długich przejażdżek. Nie zapominajmy również o kasku! Od najmłodszych lat uczmy dziecko, że najważniejsze jest bezpieczeństwo – nawet w czasie rekreacyjnych zabaw na podwórku.

Jednoślady z 20 calowymi kołami

Rowery dla chłopców i dziewczynek z 20 calowymi kołami sprawdzą się przede wszystkim w przypadku dzieci, które kończą właśnie swoją przygodę z przedszkolem i wybierają się do szkoły. Z założenia dziecko osiąga wtedy około 120 cm wzrostu, a rower o 20″ kołach jest doskonały na moment przejściowy pomiędzy mniejszym rowerkiem a niemal dorosłym rowerem. W tym rozmiarze możemy pozwolić sobie na więcej tzw. „bajerów”, w które został wyposażony jednoślad, jednak pamiętajmy, że nasz kilkulatek nie potrzebuje niczego oprócz dobrych hamulców i tylnych przerzutek. Przednie przerzutki mogą rozpraszać naszą pociechę i odwracać jego uwagę od zachowania bezpieczeństwa. Im mniej dodatków, tym łatwiejsze będzie utrzymanie roweru w pewnej sprawności i jego ewentualne serwisowanie. Rower z 20 calowymi kołami jest doskonałą opcją, aby nie zniechęcić dziecka do jazdy na rowerze z powodu niewygody jeżdżenia na zbyt małym, z którego już wyrosło. Wówczas dobrze jest wybrać sprzęt o idealnych wymiarach, dopasowanych do wzrostu pociechy.

rower dla dziewczynki

Rower dla dziecka w wieku szkolnym

Najpopularniejszym prezentem z okazji Pierwszej Komunii Świętej jest bez wątpienia rower. Taki sprzęt bezsprzecznie posłuży dziecku przez kilka najbliższych lat. Tak, jak w każdym przypadku, należy dobrać rozmiar roweru do wzrostu dziecka, które przeciętnie mieści się w przedziale od 120-150 cm. Zazwyczaj koła osiągają wtedy wielkość 24″ lub 26″. Natomiast dziecku powyżej 150 cm wzrostu możemy już kupić standardowy model dla dorosłych, o niewielkiej ramie. Warto zaznaczyć, ze rowery dla nieco starszych dzieci to tak naprawdę mniejsze odpowiedniki rowerów dla dorosłych. W tej sytuacji rodzice mogą wybierać spośród modeli górskich, miejskich a nawet bardziej wyspecjalizowanych, tj. rowery crossowe czy szosowe, które są kosztowne.

Jeśli zależy nam na tanich rozwiązaniach, poszukajmy nieco bardziej uniwersalnych jednośladów. Ważne, by sprzęt został dobrany względem indywidualnych potrzeb i możliwości fizycznych dziecka. Miłośnik relaksacyjnej jazdy po mieście raczej nie będzie zadowolony z roweru górskiego, zaś fani wakacyjnych wypraw „w teren” z pewnością ucieszą się z tego rodzaju prezentu i odwrotnie. W tym wieku rowery mogą być już wyposażone w przerzutki, które znacznie zwiększą komfort jazdy na rowerze. Zwróćmy także uwagę na dobre hamulce, które zagwarantują dziecku największe bezpieczeństwo. Warto zamontować także błotniki, które oszczędzą rodzicom wiele prania, a maluch nie będzie musiał unikać błotnistych kałuż, po których przejazd niewątpliwie dostarczy mu wiele frajdy.

dziewczynka na rowerze

Podsumowanie

Jazda na rowerze z dziećmi to niewątpliwie wspaniałe przeżycie i doskonała okazja do aktywnego spędzania wspólnego czasu. Na początku rodzice wożą swoją pociechę w foteliku rowerowym lub w przyczepce. Maluch oswaja się z pędem powietrza i zmiennym krajobrazem, ale również ma sporą frajdę z podróżowania z rodzicami. Niedługo po tym przychodzi czas, kiedy dziecko może samodzielnie jeździć na własnym rowerze. Wówczas rodzice stają przed decyzją zakupu odpowiedniego roweru dla dziecka. Oczywiście podstawowym kryterium w tej kwestii jest wzrost, długość rączek i nóżek. Dzięki tym wytycznym będziemy w stanie precyzyjnie dobrać sprzęt dla naszego dziecka.