Jak działają okulary korekcyjne?

Jak działają okulary korekcyjne?

Dzisiaj wiele osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez okularów korekcyjnych. Są one niezbędne, aby wyraźnie widzieć wszystko to, co nas otacza. Niemniej okulary są bardzo różnorodne. Jak działają? Czy ma znaczenie rodzaj wady wzroku? Odpowiadamy!

Na czym polegają wady wzroku?

Aby zrozumieć, jak działają okulary korekcyjne, trzeba poznać specyfikę wad wzroku. Oczywiście wad narządu wzroku jest wiele, Co gorsza, nie wszystkie można skorygować przy pomocy okularów. Niemniej z tymi najpowszechniejszymi okulary radzą sobie doskonale. Mowa o następujących wadach wzroku:

  • krótkowzroczność,
  • dalekowzroczność,
  • astygmatyzm.

Krótkowzroczność polega na niedowidzeniu obiektów znajdujących się w pewnej odległości. Osoby z krótkowzrocznością dobrze widzą jedynie z bliska. Wynika to z faktu, że światło przechodzące przez soczewkę i rogówkę ich oka załamuje się przed siatkówką. Osoby dalekowzroczne dobrze widzą w dal, jednak mają problemy z widzeniem z bliska – na przykład przy czytaniu. W ich przypadku problem polega na tym, że wiązki światła nie spotykają się na siatkówce. Dążą do załamania za siatkówką. Natomiast w przypadku astygmatyzmu, polegającego na niewyraźnym widzeniu, wiązki są rozproszone i załamują się w różnych miejscach.

Okulary korekcyjne, czyli załamanie światła

Każde okulary korekcyjne składają się z oprawek i zamontowanych w nich soczewek. To właśnie soczewki umożliwiają dobre widzenie osobom z wadami wzroku. Jak działa soczewka? Otóż jest ona zaprojektowana tak, aby załamywać światło w odpowiedni sposób. Dzięki temu wiązki światła trafiającego do ludzkiego oka są wykrzywione w taki sposób, aby skupić się na siatkówce, w wyznaczonym do tego miejscu. Każda wada ma nieco inne źródło. Wszystkie wymienione problem wynikają co prawda z załamywania się światła w nieodpowiednim miejscu, jednak chodzi tu o inne miejsca. Dlatego też w zależności od typu wady, stosuje się innego rodzaju soczewki. Dobór odpowiednich okularów korekcyjnych to warunek konieczny wyraźnego widzenia.

Zapraszamy po więcej informacji: Okulary korekcyjne Poznań.