Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze?

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze?

Już w wieku czterech lat wiele dzieci ma równowagę, zręczność, siłę nóg i zrozumienie podstawowych instrukcji, aby jeździć na rowerze, mówi Nick Pavlakis, instruktor w Pedalheads, firmie, która oferuje lekcje jazdy na rowerze w całym Ontario, Albercie, Kolumbii Brytyjskiej i stanie Waszyngton. Ale nie wszystkie dzieci mają odpowiednie predyspozycje fizyczne lub czują się emocjonalnie przygotowane do jazdy na rowerze dwukołowym przed ukończeniem szóstego roku życia. Jeśli rodzice wywierają presję lub okazują frustrację podczas nauki jazdy na rowerze, może to jeszcze bardziej opóźnić ten proces.

Kiedy uczyć dziecko jeździć na rowerze?

Kiedy dziecko jest gotowe, by spróbować swoich sił, pomocne jest podejście do nauczania tej umiejętności życiowej krok po kroku.

Zakupy rowerowe

Kup zestaw kół odpowiedniej wielkości – prawdopodobnie 14 lub 16 cali. Stopy dziecka powinny dotykać ziemi przy wyprostowanych nogach, gdy siedzi na siedzeniu. Jeśli możesz, wydaj nieco więcej, aby kupić lżejszy rower, ponieważ do jego napędzania potrzeba mniej siły nóg, i wybierz model, który zatrzymuje się przez pedałowanie do tyłu – dzieci mają tendencję do manipulowania hamulcem ręcznym i nie skupiają się na nauce.

Zacznij spokojnie

Rowery do balansowania, które nie mają pedałów, są dobrym narzędziem na początek, ponieważ uczą dzieci równowagi i pewności siebie. (Możesz też zdjąć pedały ze zwykłego roweru; w internecie znajdziesz instrukcje, jak to zrobić). Przez kilka tygodni możesz jeździć na kółkach treningowych, ale staraj się nie pozwolić dziecku zbytnio się nimi nacieszyć; może się sfrustrować, bo będą go spowalniać, albo wyrobi sobie nawyki, które trzeba będzie zepsuć, gdy je zdejmie.

Bezpieczna przestrzeń

Kiedy przesiadasz się na dwa kółka, znajdź bezpieczną, otwartą przestrzeń, taką jak pusty parking, wybetonowane boisko szkolne lub płaskie, dobrze przycięte pole. Wąskie chodniki i ruch uliczny na sąsiednich ulicach mogą sprawić, że nowicjusze będą się denerwować. Zacznij od przećwiczenia zatrzymywania się poprzez naciskanie pedałów do tyłu, jak również poprzez stawianie stóp, podczas gdy Ty trzymasz rower w pozycji pionowej.

Zaczynamy, jazda!

Przytrzymaj siodełko roweru lub oprzyj dłoń na karku dziecka, aby je uspokoić, a następnie zachęć je do rozpoczęcia pedałowania. Powinno patrzeć przed siebie, a nie na ziemię, co pomoże mu kierować prosto. (Z czasem nabierze wprawy w bardziej precyzyjnym kierowaniu). Jedź obok dziecka, aż będzie zrównoważone i będzie się dobrze poruszać, a następnie puść je. Jeśli się przewróci, pociesz go i zachęć, żeby wrócił na miejsce i spróbował ponownie.

Początki samodzielnej jazdy

Gdy już opanuje jazdę, naucz go pozycji gotowości, w której jeden pedał jest uniesiony i wysunięty nieco do przodu, i każ mu tupać, aby wprawić rower w ruch bez twojej pomocy. Będzie musiał ćwiczyć szybkie nabieranie prędkości, aby utrzymać się w pionie.

Każde dziecko uczy się jeździć na rowerze w innym tempie

Nauka jazdy na rowerze może trwać od popołudnia do tygodnia, a nawet dłużej. Pavlakis sugeruje, aby przerwać trening, gdy przestanie sprawiać przyjemność, i spróbować ponownie następnego dnia lub w następnym tygodniu. Jeśli proces ten staje się naprawdę stresujący, poproś kogoś innego, by zastąpił cię w roli nauczyciela, co często przynosi ulgę, lub poproś dziecko, by pobierało lekcje od profesjonalisty.

Jeśli nie opanuje tego do czasu, gdy będzie starsze, postaraj się nie robić z tego problemu. Spójrz na Pavlakisa: uczy jazdy na rowerze, ale sam nie nabył tej umiejętności, dopóki nie skończył ośmiu lat. „Nie ma nic wstydliwego w uczeniu się w starszym wieku” – mówi.