Jak się odpowiednio przygotować do badania krwi?

Jak się odpowiednio przygotować do badania krwi?

Wbrew pozorom, przygotowanie się do badań krwi jest niezwykle ważnym etapem, ponieważ od tego zależą uzyskane potem wyniki. Na co należy zwrócić szczególną uwagę przed udaniem się na badanie krwi?

Godzina wykonania badania

Na badanie krwi najlepiej zgłosić się o poranku, w godzinach 7-10. Jest to taka pora w ciągu dnia, w której najłatwiej jest nam być na czczo. Ponadto, część parametrów zmienia swoje wartości po zjedzeniu posiłku, a niektóre z nich mają inne stężenia w różnych porach dnia.

Bycie na czczo

Na pobraniu krwi należy być na czczo. Spożycie posiłku ma wpływ na wartość różnych parametrów. Dlatego też, najbardziej wiarygodne wyniki uzyskamy wtedy, kiedy na badanie zgłosimy się w godzinach porannych.

Ile godzin przed badaniem mam nie mogę jeść?

Zaleca się, żeby nic nie jeść minimum 12 godzin przed badaniem, a także nie palić papierosów.

Woda

Przed pobraniem krwi pij wodę. Wypicie szklanki wody na pół godziny przed badaniem, pozwoli rozrzedzić krew, co ułatwi i jednocześnie przyspieszy jej pobranie. Ponadto, przy niewielkim odwodnieniu żyły są mniej widoczne, więc uzupełnienie płynów ułatwią pracę specjaliście.

A co z alkoholem?

Zaleca się, aby nie spożywać alkoholu na 2-3 dni przed badaniem. Dobrze również w dniu pobrania krwi ograniczyć inne używki, jak kawę, herbatę czy palenie papierosów.

Pamiętaj o śnie!

Przed planowanym pobraniem krwi należy ustabilizować swój sen. Jego zaburzony rytm doprowadza dozmiany w stężeniach glukozy czy cholesterolu. 

Badania wykazują, że wyniki krwi mogą być zaburzone, jeśli odbędzie się ono po kilku nieprzespanych nocach. Odpuść więc pobranie krwi po nocnych zmianach, zarwanych nockach czy imprezach.

Jak mają się leki do badań krwi?

Niektóre witaminy, suplementy diety czy leki mogą mieć wpływ na wyniki badań krwi. Dobrze więc przed badaniem skonsultować się ze swoim lekarzem w tej sprawie. Warto także wiedzieć, że np. biotyna spożywana w dużych dawkach fałszuje wyniki badań, dlatego nie należy jej suplementować minimum 3 dni przed pobraniem krwi.

Mam okres, czy mogę udać się na pobranie krwi?

W trakcie miesiączki nie zaleca się pobierania krwi, chyba że sytuacja tego wymaga. W czasie okresu zmieniają się parametry morfologii krwi czy oceniające ilość żelaza. Podczas miesiączki nie wykonuje się również badania moczu. 

Niektóre badania hormonalne, takie jak LH czy FSH wykonuje się między 2. a 4. dniem cyklu.

Aktywność fizyczna przed badaniem krwi – tak czy nie?

Na tydzień przed badaniem należy utrzymywać normalny poziom aktywności fizycznej. Natomiast na 2-3 dni dobrze zrezygnować z intensywnego wysiłku. Dlaczego? Intensywne ćwiczenie mogą prowadzić do zagęszczenia krwi na skutek utraty wody, zwiększyć wartość enzymów wątrobowych czy wpływać na gospodarkę węglowodanową. 

Pobranie krwi u dzieci i niemowląt

Badanie krwi wygląda nieco inaczej u dzieci. Te, które nie ukończyły 1. roku życia nie muszą być na czczo. Można je nakarmić najpóźniej 30 minut przed badaniem. Natomiast dzieci w wieku 2-3 lat mogą na 3 godziny przed badaniem zjeść lekkostrawne śniadanie. Dzieci po 3. roku życia powinny być już na czczo.

Pamiętaj, że badanie krwi pomoże Ci wykryć wiele nieprawidłowości, jak na przykład niedobory, poznaj objawy niedoboru żelaza.

Źródło: https://jutromedical.com/