Jak wybrać plecak szkolny?

Jak wybrać plecak szkolny?

Problematyka wyboru plecaka szkolnego polega na tym, że taki plecak jest używany przez większość tygodnia, a tym samym musi być jak najlepszy, przy jednocześnie jak najniższej cenie. Sprawdź, jak wybrać plecak szkolny, żeby posłużył jak najdłużej i nie kosztował kroci.

Plecak do szkoły – który wybrać?

Komplet książek, zeszytów i przyborów szkolnych to niemal codzienny bagaż każdego ucznia. Do tego dochodzi często jeszcze konieczność noszenia butów na zmianę lub stroju na WF, nie wspominając o pudełku z II śniadaniem czy artykułach higienicznych. Plecak z pełnym wyposażeniem może ważyć nawet 10 kg! Jeśli będzie złej jakości, to noszenie w nim takiego ciężaru szybko obije się na zdrowiu ucznia. Na plecaku do szkoły nie powinno się oszczędzać. To nie plecak podróżny, którego wyciągamy z szafy raz lub razy w sezonie. W tym przypadku kryterium wyboru musi być naprawdę bardzo restrykcyjne.

Plecak czy tornister?

Plecak i tornister nie są tym samym. Plecak ma miękką konstrukcję i jest dostępny w wielu różnych pojemnościach, kolorach i stylach. Sam w sobie jest lekki i oprócz szelek może mieć też specjalny pasek do zapinania w pasie, dzięki czemu odciąży plecy. Z kolei tornister cechuje się sztywną konstrukcją i jest zawsze cięższy od plecaka. Tornistry się nie odkształcają i pozwalają dobrze rozłożyć ciężar na plecach, ale mają też ograniczoną pojemność.

Zasada wyboru jest w tym przypadku dość prosta. Tornister jest odpowiedni dla malucha – dziecka w wieku od przedszkolnego do ok. 10 roku życia. Plecaki są wybierane zwykle dla starszych dzieci.

1. Konstrukcja plecaka

Tani plecak ma zazwyczaj bardzo prostą budowę i ta budowa nie jest przemyślana pod kątem ergonomii. Dobry plecak do szkoły powinien mieć odpowiednio wyprofilowany tył i usztywnienie. Usztywniony może być tylko spód (dno) plecaka lub również ta część, która styla się z plecami. Brak usztywnienia powoduje, że plecak dosłownie „ciągnie” ucznia w dół. Grawitacja jest w tym przypadku bezlitosna, a nawet niewielki bagaż może się wydawać bardzo ciężki. Odpowiednie usztywnienie sprawia, że ciężar dobrze rozkłada się na plecach i tym samym nie ma problemu z wadami postawy. W tym miejscu warto zauważyć, że w podobny sposób powinno się dobrać plecak podróżny, bo w każdym przypadku usztywnienie plecaka poprawia komfort jego noszenia.

2. Grubość i jakość szelek

Szelki w plecakach mogą wyglądać bardzo różnie. W jednych modelach szelki są cienkie i wykonane jedynie z grubszego materiału, a w innych szelki są szerokie i wzmocnione dodatkowo specjalnymi płaskimi i poduszkami. Takie wzmocnienie sprawia, że szelki nie „wrzynają się” tak mocno w ramiona i nie powodują bolesnych otarć. Im grubsze są szelki, tym wygodniej można przenosić większe ciężary. Dodatkowo wybrany model powinien mieć regulację długości szelek, żeby można je było dostosować do wzrostu ucznia.

3. Materiał wykonania

Najlepiej, by plecak szkolny był wykonany z nieprzemakalnego materiału o dość dużej grubości. W środku plecak powinien mieć też specjalną warstwę z materiału foliowego. Taka warstwa jest z jednej strony dodatkowym usztywnieniem, a z drugiej strony chroni zawartość plecaka na wypadek opadów deszczu czy poślizgnięcia się w kałuży

4. Dodatkowe zapięcie w pasie

Wspomniany wyżej pasek do zapinania na biodrach lub w pasie nie jest standardowym elementem wszystkich plecaków. Takie paski ma tylko część modeli. Ten dodatkowy pasek przyda się przede wszystkim starszemu uczniowi, bo ciężar plecaka niestety rośnie wraz z dzieckiem

5. Liczba przegródek

Nigdy nie kupuj plecaka tylko z jedną przegródką, bo taki plecak jest bardzo niewygodny. Trudno w nim cokolwiek znaleźć, a książki i zeszyty mogą się ubrudzić kanapkami, sokiem lub atramentem. W tym przypadku należy postępować podobnie jak wtedy, gdy wybieramy plecak podróżny, tj. ocenić liczbę i przydatność poszczególnych przegródek. Plecak musi mieć dwie zasadnicze kieszenie na książki i zeszyty, przynajmniej jedną małą kieszonkę na przybory do pisania lub środki czystości oraz dodatkową przegródkę na lunch box i najlepiej też specjalną obręcz, do której można wsunąć butelkę z wodą.

6. Pojemność

Pojemność plecaka zawsze musi być dopasowana do ilości przenoszonych w nim rzeczy, ale ta ilość może być różna w zależności od dnia tygodnia czy od semestru. Plecak musi na pewno mieścić format A4 i po zapakowaniu zestawem książek i zeszytów powinno w nim zostać ok. 30% wolnego miejsca na spakowanie stroju sportowego i butów.

Szukasz plecaka szkolnego dla dziecka? Sprawdź ofertę plecaków w sklepie https://www.globtroter.waw.pl/.