Jak wymienić listwę progową w kabinie prysznicowej?

Jak wymienić listwę progową w kabinie prysznicowej?

Coraz większa liczba Polaków podczas aranżacji łazienki decyduje się na montaż kabiny prysznicowej zamiast wanny. Rozwiązanie takie ma wiele zalet. Kabiny zajmują dużo mniej miejsca niż wanny, poza tym można z nich korzystać szybko. Dodatkowo użytkowanie ich wiąże się z niższym zużyciem wody. Niestety nawet najlepszej jakości kabiny prysznicowe pochodzące od sprawdzonych producentów z czasem mogą ulec uszkodzeniu, ich części zamienne zużyciu. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat wymiany listwy progowej w kabinie prysznicowej – koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Wymiana listwy progowej w kabinie prysznicowej krok po kroku

Wymiana listwy progowej w kabinie prysznicowej jest procesem, który można łatwo wykonać samodzielnie, o ile posiada się odpowiednie narzędzia i materiały. Oto kroki, które należy wykonać:

  • Zabezpiecz powierzchnię podłogi wokół kabiny prysznicowej, aby chronić ją przed zamoczeniem lub uszkodzeniem podczas wymiany.
  • Odkręć śruby lub wkręty mocujące listwę progową do podłogi lub ściany. Możesz potrzebować śrubokrętu lub klucza płaskiego, aby to zrobić.
  • Delikatnie zdejmij listwę progową z podłogi lub ściany. Może być potrzebne delikatne dociśnięcie, aby odłączyć ją od uszczelki.
  • Zmierz długość i szerokość starej listwy progowej, aby upewnić się, że nowa listwa będzie pasować do kabiny prysznicowej.
  • Przygotuj nową listwę progową, jeśli to konieczne, przyciąć ją do odpowiedniej długości.
  • Zaaplikuj uszczelniacz na końcach nowej listwy progowej, i połóż ją na swoim miejscu.
  • Przykręć listwę progową z powrotem do podłogi lub ściany, używając tej samej ilości śrub lub wkrętów, które zdjąłeś.
  • Upewnij się, że listwa jest prosta i przylega dobrze do powierzchni, odkręć nadmiar uszczelniacza.
  • Pozostaw nową listwę progową do wyschnięcia przez co najmniej 24 godziny, zanim ponownie użyjesz kabiny prysznicowej.

O czym należy pamiętać podczas wymiany listwy progowej w kabinie prysznicowej?

Wymiana części zamiennych w kabinie prysznicowej zawsze powinna być poprzedzona odpowiednim przygotowaniem, nie tylko pod kątem materiałów, części, narzędzi, ale i dokładnych instrukcji. Powinno pamiętać, że każda kabina prysznicowa jest inna i mogą być różne kroki wymiany listwy progowej. Za każdym razem należy zwrócić uwagę na instrukcję producenta. Wymiana listwy progowej w kabinę prysznicowej nie jest zadaniem trudnym, jednak w przypadku, gdy nie czujemy się pewnie, warto jest skorzystać z pomocy fachowca.

Ważny jest także sam wybór kabiny prysznicowej. Na rynku znajdują się modele, które mogą w sposób znaczny różnić się od siebie. Pomimo tego, że dane kabiny wyglądają niemal identycznie, mogą różnić się jakością wykonania, funkcjonalnością, ale także i dostępnością części zamiennych. Do kabin prysznicowych “no name”, takich które zazwyczaj znajdują się w marketach ciężko jest otrzymać części zamienne. Często wręcz są one nie do kupienia nie tylko kilka lat po zakupie, ale także i kilka miesięcy po nim. Natomiast w przypadku renomowanych producentów kabin, części zamienne takie jak: listwy progowe, uszczelki do kabin, rolki i wiele innych znajduje się w ciągłej sprzedaży i to nawet 20 lat po wycofaniu samego modelu kabiny z rynku. Jest to jeden z większych atutów markowych kabin prysznicowych.