Jak zachęcić dzieci do przebywania na świeżym powietrzu?

Jak zachęcić dzieci do przebywania na świeżym powietrzu?

Piękne, słoneczne lato zbliża się wielkimi krokami. Niestety nie wszystkie dzieci chcą porzucić możliwość grania w domu na komputerze lub konsoli na rzecz wyjścia na dwór i zażycia dawki świeżego powietrza. Przygotowaliśmy zatem poniższy poradnik, który prezentuje najbardziej skuteczne sposoby na zachęcenie dzieci do przebywania na świeżym powietrzu.

Stworzenie zdrowej rutyny

Podstawą skutecznego zachęcenia dzieci do przebywania na świeżym jest stworzenie i utrwalenie pewnej rutyny i konsekwentne jej realizowanie. Przykładowo wspólny spacer po każdym obiedzie pozwoli wprowadzić swoistą strukturyzację do planu dnia i będzie doskonałym ćwiczeniem dla wszystkich domowników. Sam spacer można urozmaicić tworząc różnego rodzaju gry i zabawy opierające się na rozpoznawaniu gatunków drzew lub roślin. Można również zabrać ze sobą lupę i zasugerować dziecku dokładne przyjrzenie się jak wygląda praca mrówek lub innych owadów.

Ogranicz czas spędzany przed elektroniką

Pomocne w przekonaniu dziecka do wyjścia na dwór będzie ustalenie pewnych limitów czasu jakie pociecha może spędzać przed ekranem telefonu lub komputera. Oczywiście tutaj przykład musi iść z góry i jeżeli ograniczamy taki czas dziecku sami powinniśmy również starać się nie nadużywać tego rodzaju rozrywki.

Przebywanie na świeżym powietrzu ma być dla dziecka rozrywką

Zmuszenie czy też rozkazanie dziecku, by poszło na dwór jest drogą do nikąd. Wasza pociecha musi czerpać radość z przebywania na świeżym powietrzu. Zatem zamiast tworzyć z tego obowiązek lepiej zamienić każde wyjście na dwór w realną przygodę dla malucha. Pomocne okażą się tutaj różnego rodzaju gry jak i też dedykowane zabawki.

Gry na świeżym powietrzu i sport

Różnego rodzaju aktywności fizyczne takie jak sport czy też zabawy grupowe stanowią znakomite źródło uciechy dla dzieci i są ważnym argumentem pozwalającym przekonać dzieci do przebywania na dworze. Gra w piłkę nożną, badmintona, chowanego czy też Baba Jaga patrzy to tylko kilka przykładów.

Wspólny piknik

Oprócz tego bardzo dobrym pomysłem jest zabranie dziecka na piknik. Niezależnie czy wybierzecie się do pobliskiego parku czy też spróbujecie zdobyć okoliczne wzgórze, zabierzcie ze sobą trochę łakoci i zabawek, a wasza pociecha będzie szalała z radości.

Zabawki idealne do użytku na dworze

Jeżeli dziecku uważa, że przebywanie na świeżym powietrzu jest nudne to najlepszym remedium jest zapewnienie mu dostępu do odpowiednich zabawek, które urozmaicą czas spędzany poza przysłowiowymi czterema ścianami domu. Wśród najpopularniejszych zabawek na dwór znajdziemy takie produkty jak zestawy do zabawy w piasku, bańki mydlane, samochodziki z napędem akumulatorowym, rowerki dla dzieci, dmuchane baseny na letnie dni czy też zjeżdżalnie i huśtawki. Te ostatnie sprawdzą się najlepiej w przypadku gdy posiadacie ogródek koło domu i możecie z niego skorzystać. Alternatywą jest wybranie się do najbliższego placu zabaw, gdzie można bezproblemowo skorzystać z tego rodzaju atrakcji.