Jak zachęcić dziecko do nauki?

Jak zachęcić dziecko do nauki?

Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko było wybitnym uczniem, nie ograniczaj nauki do ścian jego klasy. Chociaż umiejętności, których się tam uczy, są kluczowe dla jego rozwoju intelektualnego i społecznego, Twoje dziecko potrzebuje Twojej pomocy, aby otworzyć się na świat pomysłów. Odnowiona radość odkrywania przeniesie się na jego pracę w szkole, a więc zwiększysz także jego osiągnięcia w nauce!

10 sposobów na zachęcenie dziecka do nauki

  1. Wypełnij świat swojego dziecka czytaniem. Czytaj na zmianę ze starszym dzieckiem lub zorganizuj rodzinny czas czytania, kiedy każdy czyta swoją własną książkę. Pokaż, jak ważne jest dla Ciebie czytanie, wypełniając dom materiałami drukowanymi: powieściami, gazetami, a nawet plakatami i podkładkami ze słowami.
  2. Zachęcaj go do wyrażania swoich opinii, mówienia o swoich uczuciach i dokonywania wyborów. Może wybrać danie dodatkowe do obiadu i wybrać swoje własne zajęcia pozalekcyjne. Pytaj o jego wkład w podejmowanie decyzji rodzinnych i pokazuj, że go doceniasz.
  3. Okazuj entuzjazm dla zainteresowań swojego dziecka i zachęcaj je do zgłębiania tematów, które je fascynują. Jeśli ma bzika na punkcie koni, proponuj jej historie o jeździectwie lub rzuć jej wyzwanie, by znalazła w encyklopedii pięć faktów o koniach.
  4. Zapewnij mu możliwości zabawy, które wspierają różne style uczenia się – od słuchania i wzrokowego uczenia się do sortowania i sekwencjonowania. Materiały, które zachęcają do otwartej zabawy, takie jak klocki, rozwiną kreatywną ekspresję dziecka i umiejętność rozwiązywania problemów w trakcie budowania. Będzie potrzebowało dużo czasu na zabawę bez struktury, aby je odkryć.
  5. Wskazuj z entuzjazmem nowe rzeczy, których się uczysz. Rozmawiaj o różnych sposobach zdobywania nowych informacji, niezależnie od tego, czy szukasz w Internecie porad ogrodniczych, czy bierzesz udział w wieczornych zajęciach z literatury amerykańskiej.
  6. Pytaj o to, czego uczy się w szkole, a nie o jego oceny czy wyniki testów. Poproś dziecko, aby opowiedziało ci, czego nauczyło się dzisiaj w szkole – ułożenie lekcji własnymi słowami pomoże mu zachować to, czego się nauczyło.
  7. Pomóż dziecku uporządkować jego szkolne prace i zadania, aby czuło, że ma nad nimi kontrolę. Jeśli zadanie wydaje się zbyt trudne, dziecko będzie spędzać więcej czasu na zamartwianiu się niż na nauce. Regularnie sprawdzaj, czy nie czuje się przeciążone.
  8. Świętuj osiągnięcia, nieważne jak małe. Ukończenie raportu książkowego wymaga specjalnego poczęstunku; ukończenie książki pozwala dziecku na godzinę gier wideo. W ten sposób zapewnisz dziecku pozytywne wzmocnienie, które zainspiruje je do dalszej nauki i stawiania sobie nowych wyzwań.
  9. Skup się na mocnych stronach, zachęcając do rozwijania talentów. Nawet jeśli dziecko nie poradziło sobie z testem z matematyki, być może napisało dobry wiersz na lekcji angielskiego. Oprócz zeszytu do ćwiczeń matematycznych daj jej dziennik do pisania.
  10. Zamień codzienne wydarzenia w okazje do nauki. Zachęcaj dziecko do poznawania otaczającego go świata, zadawania pytań i nawiązywania kontaktów.