Jak zyskac więcej miejsca w pokoju?

Jak zyskac więcej miejsca w pokoju?

Urządzenie mieszkania o małym metrażu to nie lada wyzwanie. Czasami jednak nawet w przypadku, gdy posiadamy większy dom, ale i liczba domowników rośnie, zorganizowanie aranżacji w taki sposób, aby zyskać nieco miejsca jest bardzo trudne. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, aby pomieścić wszystkie rzeczy i zostawić nieco wolnej przestrzeni.

Ergonomiczne meble

Coraz większą popularnością cieszą się meble wielofunkcyjne. Na początku sprawdzały się one głównie w kuchni, teraz zaś bardzo wiele osób wybiera je urządzając pokój. Przykładem tego typu mebli może być biurko, które zarazem pełni funkcję stołu. Świetnie sprawdza się ono w czasie, gdy musimy popracować lub odrobić z dziećmi lekcje. W przypadku wizyty gości biurko może posłużyć jako stół. Czasami ma ono także funkcję rozkładania, dzięki czemu pomieści jeszcze więcej rzeczy. Półki w biurku pozwolą na schowanie tam drobnych rzeczy, potrzebnych do pracy. Zakupić można również biurka z regulacją wysokości, dzięki czemu dostawione do niego krzesło, po zakończeniu pracy, można bez problemu schować pod biurko. Innym przykładem mebli ergonomicznych jest szafa, w której ukryte jest miejsce do spania. Pozwala ona zaoszczędzić sporo miejsca w pokoju, a przy tym jej nowoczesny design pozwala na upiększenie wnętrza. W sklepach meblowych zakupić można łóżka małżeńskie lub jednoosobowe.

Łóżka piętrowe

Rozwiązaniem, które od lat można spotkać w polskich domach, są łóżka piętrowe. Doskonale sprawdzają się szczególnie w przypadku większej liczby dzieci, z czego każde musi posiadać swoje własne miejsce do spania. Niestety, zwykle nawet w większym mieszkaniach nie ma możliwości wstawienia dużej liczby pojedynczych łóżek, zatem rodzice często decydują się właśnie na łóżka piętrowe. Dzieciom sprawiają one zwykle niemałą radość, gdyż każde z nich chce spać na górze. Zazwyczaj jednak podział łóżek nie jest trudny i tym samym łóżko górne przypada dziecku, które jest w stanie wspiąć się po szczebelkach na górę. Rodzice nie muszą się więc martwić o to, że łóżko piętrowe stanie się kością niezgody. Część z łóżek ma dodatkowo zaprojektowaną półkę pod dolnym łóżkiem, które pozwala na przechowywanie pościeli i kołder. 

Łóżko dla jedynaka

W przypadku posiadania jednego dziecka również można postawić na łóżko piętrowe, jednak będzie ono wyglądało zupełnie inaczej. Niektóre z nich zaprojektowane są bowiem w takim sposób, aby na piętrze dziecko mogło położyć się spać, natomiast na dole odrobić lekcje. Wszystko dzięki temu, że pod łóżkiem znajduje się biurko. Rodzice nie muszą martwić się o to, że miejsce to będzie zbyt ciemne, a tym samym niezdrowe dla oczu dziecka – nowoczesne rozwiązania pozwalają spełnić wszelkie normy dotyczące oświetlenia miejsca nauki dla dziecka. Łóżko piętrowe z biurkiem to rozwiązanie na lata, gdyż zazwyczaj jest ono tak zaprojektowane, że spokojnie wyśpi się na nim zarówno kilkulatek, jak i nastolatek. Nie wszystkie bowiem łózka zaprojektowane są w stylu typowo dziecięcym – łóżko z biurkiem to częste rozwiązanie stosowane także w małych kawalerkach.