Jaką wybrać piaskownicę dla dziecka do przydomowego ogrodu?

Jaką wybrać piaskownicę dla dziecka do przydomowego ogrodu?

Zabawa w piaskownicy to od lat doskonale znana forma rozrywki dla najmłodszych. Dzieci uwielbiają się w niej bawić zarówno w przedszkolu, jak i na osiedlowych placach zabaw, czy też w przydomowych ogrodach. Lepienie babek z piasku, zamków czy też wiele innych zabaw, to doskonała forma spędzania czasu zarówno z kolegami, jak i rodzicami. Jak więc można się spodziewać, prędzej czy później rodzice zaczynają rozglądać się za piaskownicą drewnianą lub plastikową do ogródka. Oczywiście poszczególne modele różnią się od siebie kształtem, materiałem oraz wielkością. Jaką więc wybrać piaskownicę dla swojej pociechy?

Jaką wybrać piaskownicę dla dziecka?

Zakup piaskownicy, jak i innych przydomowych elementów placu zabaw, trzeba dokładnie przemyśleć. Mają to być przecież największe atrakcje dla dziecka w ogrodzie. Wszakże prawidłowo dobrana piaskownica ustawiona w odpowiednim miejscu, a w dodatku funkcjonalna, będzie służyć przez długie lata! Zanim jednak przystąpimy do zakupu, powinniśmy przemyśleć miejsce, w którym ma stanąć piaskownica. Oczywiście powinien być to plac „na widoku”, oddalony od bramek, furtek i oczek wodnych. Dobrze, jeśli piaskownica będzie ustawiona w zacienionym miejscu. Dobrym miejscem może być okolica iglaków np. tui. Należy jednak unikać drzew liściastych, ponieważ jesienią suche liście będą zaśmiecać piaskownicę.

Piaskownica drewniana czy z tworzywa sztucznego?

Piaskownice z tworzywa sztucznego przeznaczone są najczęściej dla najmłodszych, ponieważ może zachwycać różnorodną kolorystyką, a także formą. Mogą mieć postać żółwia, kwiatka, samochodu i wiele innych. Niestety plastik się nagrzewa i ulega uszkodzeniom. Z tego względu bardziej praktyczne okazują się piaskownice drewniane. Drewno doskonale wkomponowuje się w otoczenie, jest wytrzymałe, a dobrze zaimpregnowane, opiera się również czynnikom atmosferycznym. Piaskownice tego typu zwykle mają proste formy kwadratu lub prostokąta, niekiedy również sześciokąta. Drewniane piaskownice często zaopatrzone są także w zamykane wieko, które chroni piasek przed zwierzętami, liśćmi i innymi zanieczyszczeniami. W sklepach dostępne są także piaskownice drewniane z daszkiem, który chroni nasze dziecko przed promieniami słonecznymi w trakcie świetnej zabawy.

Jaki rozmiar piaskownicy?

Jak już wspomnieliśmy, piaskownice mogą mieć różnorodne rozmiary. Zazwyczaj ich rozmiar dobiera się na podstawie wieku dziecka, a także ilości dzieci, które będą się w niej docelowo bawić. Najmniejsze plastikowe piaskownice doskonale nadają się dla dzieci w wieku 2-4 lat. Starsze natomiast potrzebują więcej piasku, przez co piaskownica musi być większa. Tu doskonale sprawdzą się piaskownice drewniane 120 × 120 cm. Natomiast modele 150 × 150 cm z powodzeniem pomieszczą nawet kilkoro dzieci. Jeżeli piaskownica ma posłużyć nam przez kilka lat, to najlepiej wybrać większy model, by po dwóch latach nie wymieniać mniejszej wersji.