Jaki rower dziecięcy wybrać dla swojej pociechy?

Jaki rower dziecięcy wybrać dla swojej pociechy?

Rower dla dziecka wbrew pozorom jest o wiele trudniej wybrać niż dla dorosłego. Trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy i oczywiście zadbać o bezpieczeństwo.

Jeśli chcesz, by tej wiosny twoje dziecko mogło cieszyć się jazdą na rowerze, ale nie wiesz, jak wybrać dla niego odpowiedni rower, przygotowaliśmy garść porad, z którymi warto zapoznać się przed zakupami.

Rower dla dziecka – odpowiedni do wzrostu

Wybierając rower dla dziecka, po pierwsze musimy sugerować się wzrostem pociechy. Wzrost dzieci jest poniekąd związany z ich wiekiem, ale jak wiadomo – czasem następują tutaj pewne odchylenia.

Dla najmłodszych dzieci, czyli takich w wieku 2-4 lat i o wzroście nie większym niż 108 cm wzrostu, najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście rower biegowy z kołami o średnicy 4”. Biegowy rower dla dziecka to już dobry prezent dla roczniaka – im wcześniej maluch zacznie oswajać się z rowerem, tym lepiej!

Zobacz ofertę rowerów dla dzieci: https://skleprowerowy.pl/rowery-dzieciece 

Rower dla dziecka, które odrosło od ziemi na przynajmniej 95 cm powinien mieć koła o średnicy 16”. Jeśli wcześniej pociecha korzystała z rowerka biegowego, może nie potrzebować bocznych kółek i od razu łapać równowagę. Możliwe jednak, że przez jakiś czas będą one konieczne, by dziecko mogło udoskonalić jazdę.

Kupując rower dla dziecka mającego przynajmniej 110 cm wzrostu, oprócz średnicy koła (20”), powinniśmy zwrócić uwagę także na rozmiar ramy – powinno to być 11-13”. Z kolei dziecko mające przynajmniej 120 cm wzrostu, może jeździć już na rowerze o średnicy koła 24” i ramie w rozmiarze 11-15” – to właśnie takie rowery dla dziecka często kupuje się na Komunię.

„Dorosły” rower można kupić dziecku, kiedy będzie miało ono przynajmniej 145 cm wzrostu.

Na co zwracać uwagę kupując rower dla dziecka?

Rozmiary roweru dla dziecka to oczywiście bardzo ważna kwestia, ale kupując jednoślad nie należy zapominać także o innych rzeczach. Warto wziąć pod uwagę to, że czasami rower trzeba będzie nosić – z tego powodu jego waga nie jest bez znaczenia. Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo – należy więc zwrócić uwagę zwłaszcza na wykonanie ramy i widelca oraz opon. Rower dla dziecka powinien być wytrzymały i dobrze znieść każde traktowanie, zaś opony powinny zapewniać odpowiednią przyczepność i stabilność. Wygodne i skuteczne powinno być także korzystanie z hamulca. Nie można też zapomnieć o przełożeniach, które ułatwią jazdę w każdym terenie. Kupując rower dla dziecka lepiej też nie oszczędzać i zawsze wybierać sprawdzonych producentów i sprzedawców.

Warto też spróbować przewidzieć w jakich warunkach dziecko będzie korzystało z roweru. Jeśli marzą nam się rodzinne, rowerowe wycieczki po górach, naturalnie musimy rowerowi dla dziecka postawić wyższe wymagania niż wtedy, gdy jednoślad ma służyć głównie do jazdy po mieście.

I na koniec jeszcze jedna ważna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, wybierając rower dla dziecka. Rowery nigdy nie są tanie, zaś dzieci szybko rosną. Dobrze więc kupić naszej pociesze taki rower, który przez jakiś czas będzie można dostosowywać do jej zmieniającego się wzrostu. Choć kiedyś rower i tak trzeba będzie wymienić na „dorosły”, warto postarać się, by póki co mógł służyć dziecku jak najdłużej.