Buty nie powinny być nagminne noszone przez dzieci, tak twierdzi Bosa Stópka, a mimo to jest sklepem, który sprzedaje buty dla dzieci. Jak to się dzieje? Bosa Stópka, to jedyny taki sklep w Polsce, który nie boi się mówić prawdy o butach dziecięcych. Kupując na bostopka.pl wspierasz ideę barefoot w Polsce, czyli promowanie w sieci “bosego stylu życia”.
Buty nie powinny być nagminne noszone przez dzieci, tak twierdzi Bosa Stópka, a mimo to jest sklepem, który sprzedaje buty dla dzieci. Jak to się dzieje? Bosa Stópka, to jedyny taki sklep w Polsce, który nie boi się mówić prawdy o butach dziecięcych. Kupując na bosastopka.pl wspierasz ideę barefoot w Polsce, czyli promowanie w sieci “bosego stylu życia”. Bosa Stópka namawia do ściągania obuwia zawsze gdy tylko jest to możliwe i dla Ciebie, czy Twojego Szkraba komfortowe!
„Ludzkie stopy są arcydziełem inżynierii i dziełem sztuki.” Tak twierdził Leonardo da Vinci. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo dziecięce stopy są wrażliwe i jak ich rozwój rzutuje na pozostałe części układu ruchu. Wiedza o tym, jak wspierać prawidłowy rozwój małych stóp, pozwoli uniknąć późniejszych problemów nie tylko z samymi stopami, ale także z kolanami, miednicą czy kręgosłupem. Dobór odpowiedniego obuwia to jedna z kluczowych kwestii, o które rodzice powinni zadbać już w chwili planowania zakupu pierwszych butów dziecięcych. Warto zgłębić temat, ponieważ najnowsze zalecenia naukowców w kwestii obuwia dziecięcego, znacząco różnią się od znanych nam od lat — jak się okazuje — mitów o sztywnych butach do nauki chodzenia, które rzekomo miały pomagać. Dziś wiemy, że najlepsze co możemy zaoferować rozwijającej się stopie dziecka, to wolność, czyli brak obuwia.
Rozwój stopy a buty dziecięce?
Najlepsze co możemy zrobić dla rozwijających się stóp dziecka, to zapewnić im jak największą swobodę, co oznacza chodzenie boso tak często, jak to tylko możliwe. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że w pierwszych latach życia dziecka, jego stopy składają się z miękkiej, bardzo podatnej na deformację chrząstki. Swobodny ruch i kontakt ze zróżnicowaną nawierzchnią skutecznie wzmacnia mięśnie oraz wszystkie elementy układu ruchowego, dzięki czemu rozwój stóp może przebiegać naturalnie, ponadto wpływa na stymulowanie zmysłów, co z kolei jest niezmiernie ważne w integracji sensorycznej. Źle dobrane, zbyt wcześnie zakładane obuwie dziecięce może więc wszystko przekreślić, zaburzając poprawny i naturalny rozwój stóp.
Chodzenie boso – dlaczego jest takie ważne?
Podczas chodzenia boso pracują mięśnie i stawy biorące udział w stawianiu kroków, ten szczególny ruch wewnętrzny stopy, możliwy jest tylko wtedy, kiedy nie jest ona unieruchomiona w butach. Badania naukowe udowodniły bowiem, że buty ograniczają wewnętrzny ruch stopy w aż 8 z 9 punktów, co doprowadza do zmiany biomechaniki chodu. Chodzenie w obuwiu, zwłaszcza źle dobranym, niedającym stopom swobody przekłada się nienaturalne obciążanie tych części układu ruchu, które nie zostały do tego „zaprojektowane”. Jeżeli weźmiemy pod uwagę małe dziecięce stopy, ryzyko szkodliwego wpływu obuwia na narząd ruchu jest jeszcze większe. Kostnienie chrząstki w stopie rozpoczyna się dopiero między 2 a 4 rokiem życia dziecka. Do tego, aby kości twardniały i regularnie rosły, niezbędne są impulsy dostarczane im z zewnątrz, właśnie w czasie chodzenia boso.
Jakie powinny być buty dziecięce?
Wobec powyższych informacji najlepiej, aby dziecko jak najczęściej chodziło boso. Są oczywiście sytuacje, kiedy obuwie jest konieczne, aby chronić małe stopy przed zimnem i urazami mechanicznymi.
Aby obuwie dziecięce było bezpieczne i nie wpływało negatywnie na rozwój stopy, powinno spełniać kilka podstawowych warunków takich jak:
- miękka, elastyczna podeszwa na całej długości
- oddychające, bezpieczne materiały
- swoboda ruchu, naturalna ruchomość kostki
- brak profilaktycznych wkładek korygujących
Krótko mówiąc, pożądane buty dziecięce to takie, które zapewniają warunki chodzenia, maksymalnie zbliżone do tych, jakie ma stopa podczas chodzenia boso. Obuwie, które najlepiej spełnia te warunki to tak zwane buty typu barefoot – czyli bose buty.
Czym są buty typu barefoot?
Obuwie barefoot’owe doskonale przylega do dziecięcej stopy, a jednocześnie nie ogranicza jej swobodnego ruchu. Elastyczna, bardzo cienka podeszwa pozwala na bezpieczny, ale niezwykle naturalny kontakt stopy z podłożem. W butach typu barefoot zapiętek jest dobrze dopasowany i przylega do pięty, ale nie jest sztywny tak jak w wielu modelach obuwia profilaktycznego. Usztywnienie kostki jest bardzo niekorzystne dla układu nerwowego, gdyż zaburza przepływ impulsów ze stawu biodrowego i skokowego do centralnego układu nerwowego. Buty typu barefoot charakteryzują się również szerokim czubkiem, co pozwala na swobodne poruszanie palcami u stóp. Buty te są bardzo lekkie, wykonane z bezpiecznych, oddychających materiałów, sprawiają, że dziecko zapomina, że je nosi, a mała stopa jest przez cały czas bezpieczna, odpowiednio stymulowana i ma możliwość zdrowego rozwoju. Nie należy oczywiście zapominać o doborze odpowiedniego rozmiaru butów dla dziecięcych stóp. W ofercie zdrowych, bosych butów dziecięcych znajdziemy zarówno buty dziewczęce, jak i buty chłopięce. Planując zakupy bucików dziecięcych, pamiętajmy, aby robić to rozsądnie, ponieważ wybór odpowiedniego obuwia ma realny i naukowo udowodniony wpływ na rozwój całego aparatu ruchu.
Buty z Bosej Stópki charakteryzują się tym, że:
- są typu barefoot, są to bose buty
- są na różnego rodzaju typy stóp i ściśle dostosowują i dopasowują się do stóp dziecka, dzięki zapięciu na rzepy (najczęściej) i odpowiednim wstawkom
- wspierają zdrowy rozwój stóp i całego aparatu ruchowego dzieci
- są produkowane w 100% ręcznie
- są wykonane z elastycznych, naturalnych i certyfikowanych materiałów
- dzieci zakochują się w nich przez komfort ich noszenia
- dzieci nie chcą ich ściągać tak jak innych butów
Różne buty z oferty są przystosowane do różnych rodzajów dziecięcych stóp (bardzo pulchnych, czy chudych, z wysokim, czy z niskim podbiciem). Wyspecjalizowany i dobrze zaznajomiony z towarem zespół czeka na Twoje pytania za pomocą e-mail, messengera na facebooku, czy telefonu.