Dzieci często są wybredne i odmawiają spożywania warzyw oraz owoców w odpowiedniej ilości. Niedobory witamin i minerałów w diecie powinno się uzupełniać, w szczególności, gdy dotyczą witaminy C. Jakie są jej właściwości? Jak suplementować witaminę C dla dzieci?
Jaki wpływ na organizm ma witamina C?
Witamina C jest naturalnym przeciwutleniaczem. Zwalcza wolne rodniki, które przyczyniają się do uszkadzania komórek i ich szybszego starzenia się. Niedobór kwasu askorbinowego sprawia, że spada odporność organizmu. Witamina C dla dzieci umożliwia jej poprawienie. Dzięki niej organizm szybciej zwalcza infekcje w okresie jesienno-zimowym, a dzieci regularnie uczęszczają do szkoły, przedszkola i żłobka. Dodatkowo rzadziej zarażają rodziców, co zmniejsza ryzyko rozszerzenia infekcji na wszystkich domowników. Witamina C ogranicza zmęczenie i znużenie. Dodaje dzieciom energii i sprawia, że mają więcej chęci do nauki, zabawy i odkrywania otaczającego ich świata.
Prawidłowy poziom kwasu askorbinowego w organizmie zapewnia utrzymanie optymalnego metabolizmu energetycznego i dobrego samopoczucia emocjonalnego. Dzięki witaminie C dzieci mają zdrową skórę, a błony śluzowe w jamie ustnej oraz dziąsła są mniej podatne na pojawianie się aft. Witamina poprawia przyswajalność żelaza i zapobiega anemii wynikającej z jego niedoboru. Ponadto zwiększa wytrzymałość ścian naczyń krwionośnych i chroni przed pojawianiem się pajączków na skórze. Sprzyja produkcji kolagenu, dlatego skóra jest zabezpieczona przed utratą elastyczności i sprężystości. W okresie dojrzewania odpowiedni poziom witaminy C zmniejsza ryzyko powstawania dużych rozstępów na całym ciele.
Naturalna suplementacja witaminy C
Przyjmowanie suplementów z witaminą C przez dzieci jest często rekomendowane przez lekarzy w okresie infekcji. Po suplement można sięgnąć jednak wcześniej w celach profilaktycznych. Dzięki naturalnemu sokowi z dzikiej róży uzupełnia się zapotrzebowanie na kwas askorbinowy, wynikające ze zbyt małego spożycia owoców i warzyw przez dziecko. Sok z dzikiej róży jest łagodny dla przewodu pokarmowego. Można dodawać go do innych soków owocowych, zdrowych koktajli, herbat lub galaretek.
Sok z dzikiej róży tłoczy się z owoców bez żadnych dodatków. Nie ma w nim cukru, konserwantów i innych substancji, które powodują alergie pokarmowe lub skórne. Sok poddaje się jedynie pasteryzacji po rozlaniu do butelek. Ze względu na sezonowość smak suplementu zmienia się w ciągu roku – owoce naturalnie raz są kwaśniejsze, a raz słodsze w zależności od terminu zbioru.