Jakie powinno być oświetlenie w pokoju dziecka?

Jakie powinno być oświetlenie w pokoju dziecka?

Urządzenie pokoju dziecięcego to jedno z najważniejszych i najprzyjemniejszych zadań rodzica. Właściwy dobór mebli, rozplanowanie stref pokoju oraz oświetlenia, warunkuje bezpieczne funkcjonowanie Malucha w jego własnej przestrzeni oraz wpływa na Jego samopoczucie.

Dowiedź się, z jak skompletować i rozmieścić oświetlenie dziecięce, by zapewnić dziecku właściwe warunki podczas zabawy, nauki czy snu. Poznaj wskazówki specjalistów od Studio Światła i świadomie przygotuj pokój pociechy do każdej jego aktywności.

Oświetlenie w pokoju dziecięcym – funkcje i rola. Na co zwrócić uwagę? 

Oświetlenie montowane w pokoju pociechy powinno być przede wszystkim dostosowane do możliwości pomieszczenia, trybu życia Malucha, oraz dostosować oświetlenie do wyznaczonych stref relaksu, nauki i zabawy. Postaw więc na rozwiązania o różnorodnym miejscu montażu, uniwersalnej barwie i mocy emisji światła. Warunkuje to swobodne funkcjonowanie Malca w najbliższym otoczeniu, a także wpływa na jego samopoczucie i jakość wypoczynku.

Lampy do pokoju dziecka poza ich podstawową funkcją, charakteryzują się wysoką dekoracyjnością. Zastosowanie ciekawego designu, nie tylko pozytywnie wpłynie na wystrój pokoju, ale także pobudzi wyobraźnię dziecka.

Wybieraj egzemplarze najwyższej jakości, które ostały wzbogacone w dodatkowe elementy zabezpieczające – tak, aby Maluchy w starszym wieku mogły bezpiecznie korzystać z oświetlenia np. podczas nauki czy wieczornego czytania. Świetnie sprawdzą się tu modele bezprzewodowe, które nie wymagają dodatkowej instalacji.

Oświetlenie główne – ilość i rozmieszczenie źródeł światła w pokoju dziecięcym

Choć aranżacja oświetlenia w dużym stopniu zależy od możliwości przestrzennych pokoju, tak w przypadku pokoi dziecięcych, montaż oświetlenia głównego, musi być szczególnie przemyślany i dostosowany do wydzielonych stref pokoju oraz wieku Malca. Ciężko przewidzieć, gdzie Maluch będzie spędzać najwięcej czasu, dlatego w celu kompleksowego oświetlenia przestrzeni warto zamontować oświetlenie w centralnej jej części, by następnie w razie potrzeby, wspomóc się oświetleniem zadaniowym.

W pokoju starszaków warto jednak zrezygnować z żyrandoli i nisko podwieszanych, zdobionych lamp sufitowych. Chcąc zapewnić Maluchowi swobodne funkcjonowanie, oświetlenie główne powinno minimalizować ryzyko zahaczenia np. podczas zabawy. Postaw na lampy do pokoju dziecka z delikatnym, roślinnym, sportowym, bądź bajkowym motywem, który trafi w gusta każdego Malucha! 

Oświetlenie uzupełniające – idealne do nauki, zabawy i snu

Oświetlenie uzupełniające tzw. zadaniowe pozwala dokładnie oświetlić daną strefę pomieszczenia, podkreślić jego walory i elementy szczególne, wymagające dodatkowego doświetlenia np. biurko, które jako podstawowe miejsce nauki, musi spełniać właściwe warunki sprzyjające rozwojowi Wybierając lampki biurkowe, warto zainwestować w egzemplarze wzbogacone o regulację kierunku świecenia i o optymalnej mocy emisji światła.

Oświetlenie zadaniowe w pokoju dziecięcym często pełni funkcję typowo dekoracyjne np. naścienne lampki, kinkiety i świetliki nocne w kształcie chmurek bądź kwiatów z pewnością ułatwią zasypianie. Warto zastanowić się nad inwestycją w oprawy z regulacją natężenia barwy i mocy światła i oświetlenia LED, które nie tylko będą ciekawym dodatkiem, ale także przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa i ergonomii w Twoim domu.