Jakie prezent na chrzciny – Top 6 pomysłów

Jakie prezent na chrzciny – Top 6 pomysłów

Chrzest Święty jest pierwszym sakramentem przyjmowanym w Kościele katolickim. Dla chrześcijan to obrzęd nawrócenia i oczyszczenia z grzechu pierworodnego, który zgodnie z ich wiarą, daje życie wieczne. Chrzest jest symbolicznym wejściem do katolickiej wspólnoty i przyjęcie drogi życia zgodnej z naukami Jezusa Chrystusa. Jest również wspaniałą okazją do tego, by obdarować dziecko prezentem, który będzie przypominał mu o tym niezwykle wyjątkowym wydarzeniu. Zastanawiasz się, jaki prezent na chrzest kupić? Przeczytaj poradnik i zobacz sam!

Prezent na chrzest – jaki upominek wybrać dla dziecka?

Chrzest to niezwykła uroczystość w życiu dziecka. Jako goście z pewnością czujemy się zobowiązani, aby podarować maleństwu upominek, który jednocześnie będzie pamiątką tego wydarzenia. Nie da się ukryć, iż wybór odpowiedniego prezentu na chrzciny stanowi nie lada wyzwanie. Mimo tego, że dziecko w dniu chrztu zazwyczaj jest zbyt małe i nie do końca rozumie, co się wokół niego dzieje, warto wybrać podarunek, który w przyszłości przypomni mu tę uroczystość. Oczywiście, oprócz pamiątki nie można zapomnieć o karcie z wypisanymi własnoręcznie życzeniami.

Z jednej strony do wyboru mamy prezenty, które mają znaczenie symboliczne i staną się dla dziecka wartościową pamiątką. Mogą być to dewocjonalia, srebrny, grawerowany smoczek, czy Biblia. Z drugiej zaś strony wiele osób decyduje się na wybór praktycznego prezentu, by wspomóc młodych rodziców. Często zamiast tradycyjnego podarunku decydujemy się włożyć w kartkę z życzeniami pewną sumę pieniędzy, którą rodzice dziecka przeznaczą na aktualne potrzeby malucha. Niemniej jednak pamiętajmy, że najważniejsza jest pamięć, a nie kwota, którą przeznaczymy na chrzciny. Nie oznacza to, że podarunek z okazji chrzcin nie może być praktyczny, jednak warto podarować ochrzczonemu coś, co będzie dla niego również wspomnieniem.

śpiące niemowlę

Top 6 pomysłów na prezenty na chrzest

Dewocjonalia, jako tradycyjny upominek

Podarowanie maleństwu tradycyjnego łańcuszka, czy różańca to uszanowanie tradycji. Taki prezent ma przede wszystkim wymiar symboliczny i podkreśla istotę przyjętego sakramentu. Wybierając dewocjonalia zwróćmy uwagę na ich jakość oraz wykończenie, bowiem taka pamiątka będzie towarzyszyć dziecku przez wiele lat. Złoty łańcuszek będzie poświadczeniem przynależności ochrzczonego do wspólnoty kościoła. W ofercie wielu sklepów dostępne są różnego rodzaju medaliki z wizerunkiem Matki Bożej. Złoty lub srebrny łańcuszek to koszt poniżej 100 zł. Oprócz tego, równie świetnym prezentem będzie ozdobna świeca, obrazek z Aniołem Stróżem ze srebra, ręcznie malowane ikona, ilustrowana Biblia lub książeczka z modlitwami dla dzieci. Dewocjonalia to idealny prezent na tego rodzaju uroczystości, który jednocześnie będzie pamiątką dnia Chrztu Świętego.

łańcuszek z krzyżykiem

Personalizowany prezent na chrzest

Mimo, że dziecko w dniu przyjęcia swojego pierwszego sakramentu jest zdecydowanie za małe, by docenić otrzymaną pamiątkę, myśląc o prezencie, warto wybrać unikalny i jedyny w swoim rodzaju podarunek. Wybierając upominek najczęściej decydujemy się na grawer. Personalizowana biżuteria z pewnością będzie stanowić trwałą pamiątkę Chrztu Świętego. Klasycznym podarunkiem, gdzie możemy umieścić dedykację są zwykle elementy, tj. łańcuszek, czy bransoletka. Na przedmiocie bardzo często umieszcza się datę chrztu, imię dziecka, imiona rodziców, rodziców chrzestnych, symbole religijne bądź krótkie życzenia. W ten sposób możesz ozdobić również wiele innych rzeczy –  komplet pościeli, ręcznik, czy ubranka. Niejednokrotnie na prezent wybierane są także grawerowane figurki z metali szlachetnych, szklane statuetki, czy drewniane rzeźby.

Pamiątka chrztu świętego


Książeczkę znajdziesz na stronie internetowej https://liturgiczny.pl/pamiatki-z-okazji-chrztu-prezenty-na-chrzest/

Buciki, butelka lub smoczek

Nie chodzi tutaj o akcesoria, z których maluch będzie korzystał, lecz o pamiątkowe figurki. Mogą być one wykonane z drewna, szkła bądź innych metali szlachetnych. Jako prezent na chrzciny doskonale sprawdzi się smoczek z dedykacją, srebrna grzechotka czy butelka zapakowana w piękne pudełko prezentowe lub śliczne buciki. Sentymentalną pamiątką, która będzie kojarzyła się z dniem chrztu może być również pozytywka z wygrawerowanymi życzeniami. Na stronach www znajdziesz ogromny wybór tego typu podarunków. W asortymencie wielu sklepów dostępne są na przykład smoczki z czystego srebra, lub z dodatkiem różowych i niebieskich aplikacji –  w zależności, czy wybieramy prezent dla chłopca, czy może dziewczynki.

buciki dla niemowlaka

Sesja zdjęciowa

Jeśli dysponujemy większym budżetem i chcemy zrobić niespodziankę nie tylko maleństwu, ale również rodzicom, możemy w ramach prezentu podarować rodzinie voucher na sesję zdjęciową. Tego rodzaju prezenty stają się coraz bardziej popularniejsze wśród osób, które chcą uczcić wyjątkowy dzień w swoim życiu, jakim jest chrzest, ślub, czy inne uroczystości. Ze względu na to, że organizacja chrzcin to dość droga inwestycja, wiele rodzin rezygnuje z sesji zdjęciowych. Zdjęcia to ponadczasowa pamiątka. Dzięki nim można utrwalić pierwsze miesiące z życia malucha. Sesja zdjęciowa może być realizowana podczas uroczystości Chrztu Świętego lub później, w dogodnym dla rodziny terminie. Koszt takiego prezentu to około 800 zł.

Praktyczne prezenty na chrzest

Oprócz prezentu, który będzie stanowił pamiątkę, możesz podarować dziecku drobiazg, na przykład zabawkę, którą będzie mógł bawić się od razu. Pamiątkowe prezenty na chrzciny przydadzą się za kilka lat, kiedy dziecko będzie miało świadomość tego, co otrzymało. Jeśli nie mamy pomysłu na praktyczny prezent, możemy skonsultować to z rodzicami dziecka. Od nich dowiemy się, co na pewno przyda się w opiece nad maluchem. Mogą być to ubranka, mata edukacyjna, czy zabawki. Oryginalnym, a zarazem praktycznym prezentem na chrzest jest tort z pieluszek. Jeśli zdecydujesz się na kupno ubranek, ciekawym rozwiązaniem okazują się ciuszki z dowolnym nadrukiem upamiętniającym dzień chrztu. Kupując praktyczny podarunek dla maluszka, nie musimy zastanawiać się nad tym, co jest odpowiednie dla dziewczynki, a co dla chłopca, gdyż zwykle większość prezentów na tę okazję jest uniwersalna i w obu przypadkach dobrze spełni swoją rolę.

chrzest święty

Pieniądze

Gdy brakuje nam pomysłu, co kupić na chrzciny lub rodzice dziecka wprost sugerują właśnie takie rozwiązanie, możemy dać po prostu pieniądze. Zawsze w tym przypadku pojawia się pytanie – ile dać na chrzest? Ile wkładają do koperty rodzice chrzestni, a ile dziadkowie i reszta rodziny? Trudno tu o jednoznaczną odpowiedź. Po pierwsze pamiętajmy, aby nie przesadzać, ponieważ zbyt wysoka gotówka może wprawić rodziców dziecka w zakłopotanie. Z kolei zbyt niska również nie jest mile widziana. Wysokość kwoty określa się w zależności od stopnia pokrewieństwa oraz zasobności portfela. Można przyjąć, że rodzice chrzestni dają z prezencie z okazji chrzcin od 400-700 zł, podobnie dziadkowie. Zaś przyjaciele i reszta rodziny od 200 do 400 zł. Często spotykaną praktyką jest podawanie kwoty, która teoretycznie odpowiada lub lekko przeważa opłatę za jeden talerzyk w restauracji, w której urządzane jest przyjęcie.

Podsumowanie

Chrzest jest jedną z najbardziej niezwykłych uroczystości o doniosłym, a co najważniejsze duchowym charakterze. To bardzo ważna chwila zarówno w życiu malucha, jak i rodziców i chrzestnych. Wszyscy chcą, aby dzień ten był niezapomniany. Prezent na chrzest powinien być przede wszystkim pamiątką na wiele lat, a może nawet całe życie. Nie musi być to rzecz, z której dziecko będzie ciągle korzystało. Bardziej mowa tu o wyjątkowych przedmiotach, które będą nadawały uroczysty charakter tego dnia.