Jakie rasy psów są przyjazne dla dzieci?

Jakie rasy psów są przyjazne dla dzieci?

Z posiadaniem psa wiążą się obowiązki, jednak wiele rodzin decyduje się na jego przygarnięcie. Nowy członek rodziny towarzyszy ludziom w wielu sytuacjach oraz pozytywnie wpływa na rozwój dzieci. Rasy przyjazne dzieciom otaczają maluchy opieką od dnia narodzin, stając się często ich najlepszymi przyjaciółmi. Jak wybrać psa rodzinnego? Na które rasy zwrócić uwagę?

Jaką rasę psa mogą posiadać rodziny?

Rodziny z dziećmi lub planujące potomstwo mogą wybrać dla siebie zarówno psa rasowego, jak i czworonoga ze schroniska. Rasy psów przyjazne dzieciom stają w obronie maluchów, reagują na pojawiające się zagrożenia w domu oraz budują trwałe więzi z najmłodszymi mieszkańcami domu. Dzięki obecności psa w rodzinie, dzieci stają się wrażliwsze, uczą się odpowiedzialności i empatii. Z tego powodu warto zadbać, by w domu zamieszkał pupil.

Wybierając psa dla rodziny, powinno się zwrócić uwagę nie tylko na to, które rasy lubią małe dzieci. Berneński pies pasterski lub owczarek niemiecki wymagają podawania dużych ilości karmy, inne rasy potrzebują natomiast starannie wyselekcjonowanych karm, odpowiadających na ich szczególne potrzeby. Opiekun powinien zatem wziąć pod uwagę, czy stać go na zakup jedzenia, opiekę weterynaryjną i inne wydatki. Decyzja o posiadaniu psa powinna być dobrze przemyślana, gdyż gdy czworonóg dołączy do członków rodziny, będzie żył z nimi kilkanaście lat.

Przez ten okres rodzina  decydująca się na adopcję psa powinna posiadać środki finansowe na zakup karmy oraz na pozostałe wydatki.

Info: Szeroki wybór karm i innych akcesoriów dla psa znajdziesz w sklepie zoologicznym Hubun.

Polecane rasy psów dla dzieci

Który pies lubi towarzystwo dzieci? Psy rasy golden retriever, samojed i beagle uwielbiają towarzystwo dzieci w każdym wieku. Każda z tych ras chętnie pilnuje niemowlaka i bawi się z przedszkolakiem. W przypadku nastolatków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym pupile z radością spędzają z nimi czas w ogrodzie lub na długich spacerach w parku. Dużą cierpliwością i przyjaznością wobec maluchów cechują się również boksery i buldogi angielskie. Psy tych ras mogą wydawać się dość groźne, jednak w rzeczywistości domownicy nie muszą martwić się, że kilkulatkom cokolwiek zagrozi z ich strony.

Do niedużego mieszkania lub małego domu dla rodziny można wybrać pudla lub jamnika. Obie rasy wyróżniają się wysoką inteligencją oraz spokojem. Dodatkowo pudle i jamniki nie wymagają tak częstego wyprowadzania na długie spacery jak większe psy. W razie potrzeby pieski mogą spędzić więcej czasu w domu i zaczekać aż domownicy wrócą z pracy lub szkoły. Małe rozmiary psów obu raz daje ponadto możliwość przygotowania im legowiska nawet w ciasnej kuchni lub małym pokoju dziecięcym.