Jakie rozszerzenia najlepiej wybrać na maturę?

Jakie rozszerzenia najlepiej wybrać na maturę?

Egzamin dojrzałości – powszechniej zwany maturą – jest jednym z najważniejszych egzaminów w życiu. Jeśli Twoim priorytetem są dobre studia, na jednej z najlepszych uczelni w kraju, powinieneś dołożyć wszelkich starań, aby uzyskać z niej jak najlepsze wyniki. Inaczej Twoje plany mogą nie wypalić, a Ty sam będziesz musiał wybrać uczelnię, która nie była Twoim priorytetem. W takiej sytuacji istnieje jeszcze możliwość poprawienia wyników maturalnych, wiąże się to jednak z rokiem w plecy, kolejnymi przygotowaniami oraz ponownym zmierzeniem się ze stresem. Podczas wybierania rozszerzeń, powinieneś być świadomy tego, jaką drogę chcesz obrać w swoim życiu. W końcu jest to ściśle związane z tym, jaki kierunek wybierzesz. Jakie przedmioty najbardziej warto rozszerzać na egzaminie dojrzałości? Sprawdź, co będzie najlepszym wyborem!

Rozszerzenia maturalne

Jeśli Twoim priorytetem są studia humanistyczne, wybór jest dosyć ograniczony. Dobrym pomysłem jest zdawanie rozszerzenia z języka polskiego, jednak zwykle nie jest to wystarczające. Należy połączyć to z historią lub wiedzą o społeczeństwie. Jak można się domyślić, najskuteczniejsze będzie połączenie ze sobą wszystkich tych przedmiotów. Jeśli jednak wybierasz pomiędzy nimi i nie możesz się zdecydować, najprostszym rozwiązaniem będzie wos. Dla osób celujących w kierunki ścisłe, najlepszym pomysłem okazuje się zdawanie rozszerzonej fizyki oraz matematyki, które dają możliwości na studia techniczne. Matematyka rozszerzona jest korzystniej liczona od podstawowej na wszystkich kierunkach, nawet i tych humanistycznych czy medycznych, na które niezbędne jest zdawanie rozszerzonej chemii oraz biologii.

Korzyści, które przynoszą języki

Nie da się zaprzeczyć temu, że rozszerzenie języka angielskiego jest obecnie praktycznie konieczne. Nauka go ma same korzyści, nie tylko jeśli chodzi o maturę, ale też gdy planujesz szukać pracy za granicą. Znaczna część uczniów decyduje się na to, aby podejść do rozszerzonej matury z języka angielskiego. W końcu jest to liczone znacznie korzystniej niż podstawa. To samo tyczy się zresztą języka polskiego, warto podejść do rozszerzenia, gdyż przygotowania wcale nie muszą być cięższe niż do podstawy. W zasadzie to jedno łączy się z drugim. Jeśli Twoim wyborem są studia filologiczne, równie pożądane stają się rozszerzenia z innych przedmiotów. Przygotowania mogą trwać lata, jednak jedno jest pewne, zdecydowanie warto spróbować!

Rozszerzenia na własną rękę

Zdarza się, szczególnie jeśli uczęszczasz do mniejszej placówki, że w wybranej przez Ciebie szkole nie utworzy się odpowiednio duża grupa, aby nauczać wybranego przez Ciebie rozszerzenia. Może się również zdarzyć, że Twoje plany najzwyczajniej w świecie ulegną zmianie, a Ty w ostatniej chwili postanowisz pisać rozszerzenie z przedmiotu, o którym wcześniej nie pomyślałeś. W takim przypadku istnieje możliwość przygotowania się do rozszerzenia na własną rękę. Najlepszym rozwiązaniem jest wtedy zaopatrzenie się w odpowiednie podręczniki oraz zapisanie na korepetycje. Dzięki temu będziesz zdolny do tego, aby przygotować się do zdawania rozszerzenia bez pomocy w szkole!