Języki programowania dla dzieci

Języki programowania dla dzieci

Nauka programowania to dziś jedna z najbardziej pożądanych umiejętności na rynku pracy. Branża IT to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin, co powoduje, że umiejętność programowania jest bardzo cenna na rynku pracy. Nauka programowania często jednak bywa uważana za umiejętność dostępną tylko dla nielicznych profesjonalistów. Najlepiej dla osób z odpowiednim wykształceniem kierunkowym.

W dzisiejszych czasach uczenie dzieci programowania to popularny trend na całym świecie, jak i w Polsce. Dziecko uczy się od najmłodszych lat najlepiej poprzez zabawę. Dzieci mają chłonny umysł, dlatego warto wykorzystać ten fakt, aby przygotować ich do współczesnego świata.

Programowanie to dziedzina, którą może opanować każdego dziecko. Tego typu nauka uczy logicznego myślenia, wykształca kreatywność i umiejętność rozwiązywania problemów. Dla dziecka jest to przede wszystkim świetna zabawa, której efekty przydadzą mu się w dorosłym życiu. Obecnie istnieje kilka programów, dzięki, którym dzieci będą mogły nauczyć się programowania.

Nauka programowania dla dzieci

Nauka programowania dzieci nie musi być trudna. Twórcy języków wizualnych wychodzą naprzeciw najmłodszym, tworząc dla nich przyjemne w nauce, a do tego bardzo intuicyjne narzędzia. Programowanie niesie za sobą wiele korzyści – uczy cierpliwości, radzenia sobie z problemami oraz wyciągania na ich podstawie ważnych wniosków. Rozwija kreatywność oraz zdolność logicznego myślenia. Co więcej, w dorosłym życiu daje ogromne możliwości zawodowe i gwarantuje wysokie zarobki.

Obecnie istnieje wiele języków programowania stworzonych specjalnie z myślą o dzieciach. Nie wymagają one żadnej wiedzy matematycznej, są bardzo intuicyjne i wizualne, działają na zasadzie układania puzzli. Nauka programowania ma być dla dzieci formą zabawy. Na rynku edukacyjnym wyróżniamy, co najmniej 17 różnych języków programowania stworzonych dla najmłodszych. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych języków programowania dla dzieci i młodzieży:

  • Scratch

Jest to program zaprojektowany z myślą o osobach w wieku od 8 do 16 lat. Program ten umożliwia tworzenie interaktywnych bajek, gier, muzyki i animacji, a także pozwala dzielić się efektem swojej pracy ze społecznością online. Tworzenie kodu ma w tym przypadku charakter wizualny, co sprawia, że znacznie różni się od tradycyjnego programowania i jest dostosowany do potrzeb najmłodszych.

Twórcy Scratcha, zamiast linijek kodu, wprowadzili kształty na wzór puzzli, które Twoje dziecko musi ułożyć w określony sposób, aby osiągnąć zamierzony cel. Działanie programu jest bardzo łatwe i w założeniu wystarczy zaledwie kilka godzin, aby najmłodsi zrozumieli jego działanie.

Jest to program polecany dzieciom, które nie mają żadnego doświadczenia z programowaniem. Idealnie nadaje się, jako pierwszy język, który pokaże, że kodowanie może być świetną zabawą.

  • Python

Jest to program zaprojektowany z myślą o osobach w wieku od 10 lat. Dzięki swojej bardzo uproszczonej składni jest uważany za jeden z najłatwiejszych do nauczenia języków programowania. Działa na systemach Window, OS X i Linux, a także edukacyjnych laptopach i Raspberry Pi. Ma on szerokie zastosowanie, dlatego zarówno dzieci, jak i dorośli mogą stworzyć w nim ciekawe i angażujące projekty. Może być używany m.in. do tworzenia gier wideo, frameworków internetowych i wielu projektów obliczeń naukowych i numerycznych.

  • Small Basic

Ten program może być wykorzystywany przed dzieci od 7 roku życia. Jest to język stworzony przez firmę Microsoft, która chciała udowodnić, że programowanie wcale nie musi być skomplikowane. Small Basic to świetne rozwiązanie dla początkujących – zarówno dzieci, jak i dorosłych. Bazuje na zaledwie kilkunastu słowach kluczowych, a do tego opis każdego polecenia można znaleźć w pomocy kontekstowej. Ten program ułatwi uczniom przejścia z kodowania blokowego na kodowanie tekstowe.

  • Blockly

Ten program może być wykorzystywany przed dzieci od 8 do 11 roku życia. Wizualny język programowania stworzony przez firmę Google, który pomoże wprowadzić Twoją pociechę w świat JavaScript. W związku z tym, iż – podobnie jak Scratch – jest to język obiektowy, programowanie w nim polega głównie na dopasowaniu do siebie odpowiednich figur.