Kiedy dziecko mówi MAMA?

Kiedy dziecko mówi MAMA?

Kilka pierwszych miesięcy mamahood jest wypełnionych pierwszymi wydarzeniami – a jednym z najbardziej ekscytujących jest moment, gdy dziecko uczy się mówić. Na początku Twoje pogawędki z maluchem mogą być nieco jednostronne, ale on nieustannie przyswaja cały Twój zasób słów, aby pewnego dnia powiedzieć to samo do Ciebie. A więc najważniejsze pytanie – kiedy niemowlęta mówią mama?

Kamienie milowe w gaworzeniu niemowląt

Dreszczyk emocji towarzyszący słyszeniu pierwszych słów wypowiadanych przez nasze dzieci to coś, co wielu rodziców chciałoby móc zamknąć w butelce i delektować się nim. Nic nie pobije tego uczucia „moje dziecko powiedziało mama!”.

Ale zanim dojdziemy do tego etapu, niemowlęta muszą przejść przez kilka kamieni milowych – od płaczu (tak, to się liczy jako komunikacja), do gruchania, gaworzenia i mmmmmm-ing. Dzieci osiągają różne kamienie milowe w różnym czasie, ale w przybliżeniu można je określić następująco

  • 0-2 miesiące – płacz
  • 0-3 miesiące – pocieszające mmmms i dźwięki ssania
  • 2-7 miesięcy – gaworzenie, ochy i achy
  • 4-6 miesięcy – gaworzenie
  • 5-9 miesięcy – pierwsze słowo
  • 9-18 miesięcy – rosnąca liczba słów, fleksja i mini zdania

Tak więc około siódmego miesiąca życia Twój maluch może już wydawać gaworzące dźwięki, takie jak „mamamama” czy „tataadada”. A około dziewiątego miesiąca życia dziecko może już wypowiadać prawdziwe słowa.

Czy dziecko może powiedzieć „mama” w wieku czterech miesięcy?

W wieku około czterech miesięcy dziecko stara się jak najlepiej naśladować dźwięki, które słyszy od rodziców lub innych osób z otoczenia. Nazywa się to „gaworzeniem niemowląt” i mogą one reagować na gadaninę rodziców, używając „dziecięcych słów”. W ciągu następnych kilku miesięcy mogą one brzmieć bardziej jak mamamama lub dadadada, ale nie jest prawdopodobne, aby w wieku czterech miesięcy były w stanie poprawnie powiedzieć mama.

Czy dziecko może powiedzieć mama w wieku sześciu miesięcy?

Gaworzenie rozwija się z czasem i niektóre dzieci potrafią mówić mama i dada już od szóstego miesiąca życia, choć częściej zdarza się, że mają od siedmiu do ośmiu miesięcy. Następnie, około pierwszych urodzin, niektóre dzieci potrafią powiedzieć „mama” i „dada” plus inne słowo, aby zbudować mini zdanie.

Czy dzieci zazwyczaj najpierw mówią mama czy dada?

Twój maluch będzie się rozwijał w swoim własnym tempie, którego tak naprawdę nie możesz przewidzieć. I nawet rodzeństwo może się różnić co do tego, kto pierwszy powiedział jakie słowo. Mówienie „mama” lub „dada” jako pierwsze często wynika po prostu z tego, które dźwięki dziecko lubi powtarzać najbardziej – dźwięk „m” czy „d” – więc nie oznacza to, że kocha jednego rodzica bardziej niż drugiego (!).

Kiedy dzieci mówią mama i mówią serio?

Nawet jeśli dziecko zna już jakieś słowo, nie zawsze wie, co mówi. Jest mało prawdopodobne, że Twoje dziecko będzie rozumiało na tyle dużo, aby połączyć to, co próbuje powiedzieć, z tym, do czego kieruje słowo. Nie wpadaj więc w panikę, jeśli swoje nowe ulubione słowo kieruje do wszystkiego. Mama lub dada może być wypowiedziane do Twojego zwierzaka, albo do swojego śniadania. Albo do listonosza.

Około swoich pierwszych urodzin Twoje dziecko zazwyczaj potrafi używać „mama” i „dada” we właściwy sposób w odniesieniu do właściwej osoby, być może z innym słowem – a czasami nawet ma swoje własne słowa na różne rzeczy. Jeśli zawsze używa „dat” na butelkę lub „birrr” na ptaszka, to również liczy się jako słowa.

Wskazówki dotyczące zachęcania dziecka do mówienia

Jeśli chcesz zachęcić swoje maleństwo do mówienia, mów dalej! Badania wykazały, że dzieci, do których się mówi, czyta i śpiewa, tworzą te małe połączenia mózgowe, które wspierają rozwój języka i mogą mieć lepsze umiejętności wokalne, gdy dorosną. Interaktywność jest naprawdę ważna, ponieważ dzieci obserwują twoją twarz i usta i uczą się naśladować cię.