Każda świeżo upieczona mama marzy o kilkugodzinnym nieprzerwanym nocnym odpoczynku. I każda doskonale zdaje sobie sprawę z tego, iż w pierwszym okresie życia malucha jest to bardzo trudne do osiągnięcia. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – wprawdzie dla tak małego człowieka sen jest jedną z najważniejszych czynności w ciągu doby, to jednak utrzymanie jego ciągłości jest sporym problemem. Kilkutygodniowe bądź kilkumiesięczne niemowlę charakteryzuje się stosunkowo lekkim snem, co znacznie zwiększa ryzyko jego wybudzenia Dodatkowo trudno oczekiwać, aby dziecko nie budziło się w nocy na jedzenie – tym bardziej, iż zdecydowana większość pediatrów zaleca karmienie malucha w regularnych odstępach, które powinny wynosić od trzech do czterech godzin. Nie dziwi zatem fakt, iż jednym z głównych tematów młodych mam jest właśnie sen malucha. W tym kontekście zasadne wydaje się być pytanie – kiedy dziecko zacznie przesypiać całą noc i czy są jakieś sposoby, aby przedłużyć ten nocny wypoczynek?
Każde dziecko jest inne
Rozpatrując zagadnienie zdrowego i długiego snu niemowlaka trzeba podkreślić jedną niezwykle istotną kwestię – każde dziecko jest inne, a jego rytm dobowy w zakresie spania, jedzenia i zabawy jest niezwykle indywidualny. W praktyce oznacza to, iż chociaż istnieją pewne reguły rządzące snem malucha, to tak naprawdę wcale nie muszą się one sprawdzić w przypadku każdego małego człowieka. Bo tak jak nie da się dokładnie przewidzieć, kiedy dziecko pierwszy raz się uśmiechnie, stanie na własnych nóżkach czy powie „mama”, to tak samo nie da się określić, kiedy ten sam maluszek zacznie przesypiać całe noce.
Spanie u dzieci
W teorii wszystko jest proste i przewidywalne – zdrowy noworodek budzi się co trzy bądź cztery godziny, trzymiesięczne dziecko potrafi już przespać nawet pięć lub sześć godzin, a w przypadku czteromiesięcznego niemowlęcia okres nieprzerwanego snu może się już przedłużyć do nawet ośmiu godzin. Taki rytm dobowego snu jest ściśle związany z podawaniem pokarmu – im dziecko starsze, tym coraz rzadziej wymaga nocnego karmienia. Oczywiście trudno zakładać, iż każde dziecko jest modelowym niemowlakiem i wymienione wyżej zasady także sprawdzą się w jego przypadku. Tak naprawdę są to tylko ogólne wyznaczniki, które mogą, ale nie muszę odnosić się do konkretnego malucha. Poza tym nie wolno zapominać także o tym, iż istnieje szereg indywidualnych czynników (takich jak kolki, ząbkowanie czy nieregularność w codziennych czynnościach), które mają niemały wpływ na ilość przesypianych godzin. Dlatego też nie warto zakładać, iż każdy maluch „dostosuje” się do pewnych standardowych (i jakże uogólnionych) zasad.
Sposoby na usypianie dziecka
Spokojny i niczym niezakłócony sen to najlepsza metoda na odpoczynek – i to nie tylko dla samego malucha, ale także dla jego rodziców. A tymczasem każda mama nowego członka rodziny doskonale zdaje sobie sprawę z tego, iż nie jest to takie proste. Oczywiście nie brakuje dzieci, które po kilku minutach spokojnego kołysania słodko śpią. Co jednak robić, gdy maluch nie chce zasnąć? Podręczniki dla mam pełne są sprawdzonych i praktycznych rad, które mają ułatwić to niezwykłe trudne zadanie. Do najbardziej popularnych metod należy zaliczyć:
Metody usypiania dzieci
- stały rytm dnia i niezmienne rytuały (jeżeli maluch od samego początku będzie przyzwyczajany do wieczornej kąpieli, karmienia i usypiania, to z czasem te wieczorne czynności będą mu się kojarzyły z nocnym odpoczynkiem)
- otulanie rożkiem, otulaczem lub niezbyt grubym kocykiem (opatulenie dziecka – kojarzące się z czasem spędzonym w brzuchu – uspokaja i wywołuje poczucie bezpieczeństwa)
- zamontowanie nad łóżeczkiem karuzeli z pozytywką (powoli obracające się kształty uzupełnione cichą kołysanką ułatwiają zasypianie)
- kołysanie w ramionach (w tym przypadku istotna jest nie tylko bliska obecność mamy, ale także łagodne bujanie, które bardzo przypomina huśtanie w życiu płodowym)
- delikatne głaskanie (zwłaszcza po czole i buzi)
- mruczenie (ciche dźwięki mruczenia układające się w jednostajny rytm na większość maluchów działają w sposób usypiający)
- szumisie (czyli miękkie przytulanki, które posiadają odtwarzacze emitujące bicie serca lub inne dźwięki słyszane przez płód w macicy)
- masaż stópek (odpręża malucha, spowalnia jego oddech i ułatwia zasypianie)
Inne sposoby na usypianie dzieci
Wśród innych polecanych przez mamy metod można wymienić: zakładanie maluszkowi czapeczki (miękkiej, lekkiej i bez żadnych szwów bądź sznurków), wożenie w wózku, opowiadanie bajek (w pierwszym okresie życia nie chodzi o ich treść, ale o cichy i monotonny ton głosu), ogrzana pościel (przypominająca brzuch mamy) czy ziewanie. Oczywiście nie każda z tych porad będzie tak samo skuteczna i sprawdzi się w przypadku wszystkich dzieci. Najlepszym sposobem na znalezienie najskuteczniej metody jest wypróbowanie kilku z nich.