Kiedy dziecko rozróżnia kolory?

Kiedy dziecko rozróżnia kolory?

Kiedy niemowlęta widzą kolory? I jakie kolory dzieci widzą jako pierwsze? To częste pytania zadawane przez ciekawskie mamy. Jednak może się okazać, że zadajesz je w niewłaściwym miejscu.

Być może słyszałaś, że dzieci widzą w czerni i bieli. My też tak słyszeliśmy.

A może zastanawiasz się, czy 3-miesięczne dziecko widzi kolory? Nie jesteś sama, mamo.

Ale chociaż dzieci na początku swojego życia mają dość ograniczony wzrok (to sprawiedliwe, właśnie spędziły 9 miesięcy w ciemnym miejscu), może się okazać, że ich wzrok nie jest tak zły, jak nam się wydawało.

A więc, kiedy dzieci widzą kolory? Rzeczywistość jest taka, że tak naprawdę nie wiemy. Nie możemy ich po prostu o to zapytać.

Ale wykonaliśmy już całą pracę i chcemy rozwiać kilka mitów na temat tego, kiedy dzieci widzą kolory.

Kiedy niemowlęta widzą kolory?

A więc, kiedy dzieci zaczynają widzieć kolory i kiedy widzą je wyraźnie?

Chociaż widzenie kolorów u niemowląt nie jest tak wrażliwe jak u dorosłych, powszechnie uważa się, że dzieci mają dobre widzenie kolorów w wieku około [5 miesięcy]9https://www.peanut-app.io/blog/5-month-old-baby).

Mówi się, że noworodki widzą w czerni i bieli – z pewnymi odcieniami szarości. Dopiero około 4 miesiąca życia zaczynają widzieć kolory. A przynajmniej tak głosi historia.

Jednak ostatnie badania rozmywają to powszechne wyobrażenie o widzeniu niemowląt. Według niektórych badań, na przykład, noworodki widzą duże plamy czerwieni.

I mogą być w stanie rozróżniać czerwienie i zielenie już od 8 tygodnia życia. Jednak tak naprawdę jest to dość trudne do sprawdzenia.

Naukowcy są jednak zgodni co do tego, że w pierwszych dniach życia, im mocniejszy kolor, tym większe prawdopodobieństwo, że dziecko będzie w stanie go dostrzec.

W międzyczasie ta zdolność rozwija się z czasem, tak jak reszta wzroku dziecka.

Naukowcy uważają, że do 4-6 miesiąca życia dzieci będą rozpoznawać kolory w tych samych pięciu kategoriach, co dorośli – czyli czerwony, żółty, zielony, niebieski i fioletowy.

Tak więc, aby odpowiedzieć na pytanie, kiedy dziecko widzi kolory, odpowiedź prawdopodobnie brzmi: od urodzenia. Ale nadal prowadzone są pewne badania.

Jak długo niemowlęta widzą w czerni i bieli?

Badania wykazują, że może nie być prawdą, że niemowlęta w ogóle widzą w czerni i bieli.

Zamiast tego, wzrok Twojego dziecka może być o wiele bardziej wyrafinowany, niż nam się wydawało. Gratulacje!

Jeśli jednak obawiasz się, że tak nie jest, lekarz będzie w stanie Ci pomóc. Jeśli Twoje dziecko nie skupia się na różnych rzeczach – lub jeśli jego oczy nie wydają się współpracować – może to wskazywać na problem.

Jeśli jednak są to jeszcze wczesne dni, zazwyczaj nie ma się czym martwić. Jeśli masz wątpliwości, zrób badanie!

Ale zazwyczaj nie, nie jest prawdą, że noworodki widzą wyłącznie w czerni i bieli.

Czy noworodki są niewidome na kolory?

Jeśli chodzi o pytanie, czy noworodki rodzą się ślepe na kolory, nie mamy jednoznacznej odpowiedzi.

Termin ślepota barw jest nieco mylny – osoby ze ślepotą barw mają raczej trudności z rozróżnianiem kolorów, a nie są w stanie widzieć kolorów w ogóle.

Tak więc, podczas gdy oczy dziecka rozwijają się, mogą one mieć pewien rodzaj ślepoty kolorystycznej w tym sensie, że po pokazaniu im podobnych odcieni tego samego koloru, mogą nie być w stanie odróżnić różnicy między nimi.

Jeśli do czasu, gdy dziecko ma około 8-12 miesięcy, jesteś zaniepokojony ślepotą barw, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Istnieje kilka potencjalnych objawów ślepoty barw u dzieci, na które należy zwrócić uwagę, chociaż są one powszechne w starszym wieku – około 3-5 lat:

  • Odwoływanie się do kolorów jako różnych kolorów (jak „zielony” dla niebieskiej piłki).
  • Niechęć do rozróżniania kolorów, gdy jest ich wiele razem.
  • Kolorowanie przedmiotów na „niewłaściwy” kolor – np. fioletowe liście na drzewach lub brązowe niebo.
  • Brak zainteresowania kolorowaniem.
  • Jeśli Twoje dziecko ma trudności z rozróżnianiem kolorów, możesz mu w tym pomóc – najlepiej skonsultuj się z lekarzem.

Czy 3-miesięczne dziecko widzi kolory?

Mitem jest, że dzieci widzą w czerni i bieli. Zwykle uważa się, że 3 miesiące życia to moment, w którym rozwija się u nich postrzeganie kolorów.

Prawdą jest, że dzieci widzą kolory wyraźniej w wieku 3 miesięcy, ale prawdopodobnie są w stanie widzieć kolory od urodzenia.

Jednak wraz z rozwojem ich oczu i mózgu, w wieku 3 miesięcy mogą zacząć mieć preferencje kolorystyczne.

Może więc wyglądać na to, że dziecko widzi kolory w wieku 3 miesięcy, ale prawdopodobnie tylko krzyczy, ponieważ zdecydowało, że czerwony jest jego ulubionym kolorem.

Jakie kolory widzą najpierw niemowlęta?

Jakie kolory widzą noworodki, a jakie dzieci w wieku 3 miesięcy? Wszystkie kolory podstawowe, ale być może teraz zaczynają widzieć różne odcienie wyraźniej.

Jasne, odważne kolory na różnych końcach spektrum będą zazwyczaj łatwiejsze do zobaczenia dla dziecka przez kilka pierwszych miesięcy.

Wybierając materiały wizualne, zabawki i książki dla swojego dziecka, szukaj kontrastowych nadruków w odważnych kolorach.

Tak się składa, że czerń i biel znajdują się na przeciwległych końcach spektrum, więc są dobrym wyborem dla małych dzieci i pomagają przyciągnąć ich uwagę lepiej niż przedmioty o bardziej subtelnych odcieniach.

Ale czerwone i zielone też mogą się sprawdzić, albo niebieskie i pomarańczowe, fioletowe i żółte, albo jaskrawe kolory na białym tle.

Co widzą niemowlęta?

To zrozumiałe, że świat jest nieco zamazany, gdy dzieci widzą go po raz pierwszy.

Chociaż oczy dziecka rozwijają się już po czterech tygodniach ciąży, pozostają zamknięte do około 26 tygodnia. A nawet gdy już otworzą oczy, nie widać zbyt wiele.

Według niektórych szacunków, zdolność widzenia noworodka wynosi 5% zdolności widzenia przeciętnego dorosłego. I to na odległość około 30 cm.

Można więc powiedzieć, że wzrok nie jest mocną stroną Twojego dziecka.

Na szczęście te 30 cm to odległość między twarzą mamy a jej klatką piersiową.

Oznacza to, że możesz mieć pewność, że Twoje maleństwo będzie mogło Cię widzieć, gdy będziesz je trzymać.

Najwyraźniej twarze są bardzo ważne. Od najmłodszych lat są one jedną z niewielu rzeczy, na których niemowlęta mogą się skupić – jeśli w ogóle mają otwarte oczy.

Co może zobaczyć dziecko w wieku 3 miesięcy?

Jeśli na początku jest to nieco ograniczone, rozwój wzroku u niemowląt następuje naprawdę szybko.

W ciągu 3 miesięcy Twoje dziecko prawdopodobnie będzie w stanie rozpoznać twarze.

Po 4 miesiącach dziecko zaczyna śledzić wzrokiem ruchy i widzi dalej niż wcześniej.

Mniej więcej w tym czasie oczy zaczynają współpracować, zwiększając percepcję głębi i widzenie na odległość.

A potem, co zadziwiające, około 6 miesiąca wzrok Twojego dziecka będzie już prawdopodobnie tak dobry jak Twój. Mówiliśmy Ci, że wszystko dzieje się szybko!

To wszystko co wiemy do tej pory na temat tego kiedy dzieci widzą kolory i dlaczego nie jest prawdą, że dzieci widzą w czerni i bieli.